8.9 C
Panevėžys
Penktadienis, 26 balandžio, 2024

„Šuoją“ vienija savanorystė

Projekto „Šimtmečio dovanos“ finaliniame renginyje pasveikintas Panevėžio rajono gyventojų bendruomenės centras „Šuoja“.

Minint Tarptautinę savanorių dieną, gruodžio pradžioje Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje vyko padėkos vakaras, į kurį iš visos Lietuvos susirinko daugiau nei keturi šimtai savanorių, paskyrusių savo laiko Lietuvai – įvairioms savanorystės veikloms. Projekto „Šimtmečio dovanos“ finaliniame renginyje pasveikinta ir Panevėžio rajono bendruomenė – gyventojų bendruomenės centras „Šuoja“.

Tradicijos iš praeities

„Šuojos“ bendruomenė yra vienintelė Lietuvoje, kuri apima vienkiemius ir išsibarsčiusius kaimus, kurie vienas nuo kito nutolę daugiau nei per du kilometrus. Bendruomenėje gyvena daugiausia pensininkai, neįgalios šeimos, yra vienas kitas stambus ūkininkas. Jau 16 metų bendruomenei vadovaujanti Danutė Kelpšaitė vasaros metu gyventojus apvažiuoja dviračiu, o žiemą per sniego kalnus lanko kiekvieną pėsčiomis. Gyventojai Danutei ir nakties metu atveria duris, gerai žino, kad tai savas žmogus.

Pirmininkė kiekvienais metais kviečia gyventojus į talkas, tvarko bendruomenės aplinką, renka šiukšles. „Šuoja“ turi gražią tradiciją – rengia Šeštinių-Kraštiečių šventę prie Kairių kapinių. Gyventojai mielai saugo senąsias tradicijas – minint šią šventę kapinėse laikomos šv. Mišios už čia palaidotus kraštiečius, Perekšlių bendruomenės namų folkloro ansamblis „Ulyčia“ gieda mojavą. Į šventę suvažiuoja žmonės iš visos Lietuvos pagerbti čia palaidotų artimųjų atminimo, uždegti jiems po žvakelę. O prie gausiai paruoštų stalų gyventojai renkasi pabendrauti su savo kraštiečiais, ne vienas čia susiranda ir savo mokyklos laikų draugus. Šiai šventei šventiškumo ir iškilmingumo suteikia galimybė pasivažinėti gražiomis karietomis, kurias mielai skolina ūkininkas Gintautas Dominas.

Rūpi ateitis

Bendruomenės centras „Šuoja“ šiuo metu yra viena iš nedaugelio Panevėžio rajono savivaldybės vietos bendruomenių, kurios ligi šiol neturi savo patalpų, tačiau veiklos čia netrūksta. Vasarą, rudenį renginiai vyksta po atviru dangumi su palapine prie sodybos, kurios šeimininkas mielai užleidžia ir savo kiemą. Bendruomenės pirmininkė gyventojus kasmet kviečia važiuoti į ekskursiją. Patys aktyviausi jau aplankė Molėtus, Zarasus, Anykščius, Varėną, Merkinę, Ignaliną, Pakruojį, įvairius regioninius parkus, bažnyčias ir kitas gražiąsias Lietuvos vietas. D. Kelpšaitė už iniciatyvą ir visokeriopą pagalbą bendruomenei dėkoja ūkininkams Gintautui Dominui, Gintarui Stankūnui ir Palmirai Stankūnienei.

Vietiniai D. Kelpšaitę vadina šviesuole ir tikra kaimo lydere, nes ji gyvena ne tik šia diena, bet ir imasi atsakomybės dėl savo ir bendruomenės ateities. D. Kelpšaitė yra ilgametė policijos rėmėja, saugios kaimynystės koordinatorė, yra sukūrusi 14 saugios kaimynystės bendruomenių kaimuose ir gyvenvietėse, ir joms sėkmingai vadovauja. Taip pat savaitgaliais ir vakarais Danutė su Panevėžio miesto ir rajono policijos pareigūnais važiuoja į budėjimus, kad užtikrintų gyventojų saugumą. Jos darbas su policija yra įvertintas ne viena padėka.

Atsakingi piliečiai – didžiausias turtas

Renginyje susirinkusius savanorius sveikinęs projekto „Šimtmečio dovanos“ globėjas ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pažymėjo, kad vos kiek daugiau nei prieš metus startavęs „Šimtmečio dovanų“ projektas suvienijo daugiau nei 400 tūkstančių žmonių, kurie Lietuvai padovanojo daugiau nei 1000 dovanų, o savanorystei skyrė daugiau nei 500 tūkstančius valandų. Savanoriai visoje Lietuvoje kūrė gražesnę aplinką, tvaresnę bendruomenę, dalijosi savo žiniomis su kitais, rūpinosi jų aplinkoje gyvenančiais neįgaliaisiais, sergančiais, vienišais senjorais, vaikais, nepasiturinčiomis šeimomis, skirdami savo dėmesį ir laiką. Ministras dėkojo šventės dalyviams už labdaringus darbus, už bendrystės įgūdžių ugdymą, miestų bei miestelių puošimą ir pakvietė visus toliau kartu kurti gražesnę, artimesnę ir stipresnę Lietuvą pabrėždamas, kad aktyvūs ir atsakingi piliečiai – didžiausias mūsų turtas.

Projekte „Šimtmečio dovanos“ dalyvavo ir įvairias savanorystės veiklas įgyvendino keli tūkstančiai nevyriausybinių ir verslo organizacijų, švietimo įstaigų, bendruomenių. Šis projektas skatino puoselėti bendruomenės, kolektyvo, organizacijos ar individualių iniciatyvų savanorystės tradicijas.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kviečia balsuoti už bendruomenių pasiūlytas iniciatyvų idėjas Panevėžiui

confident-noyce

Panevėžio rajono bendruomenėms – finansavimas krašto savitumui puoselėti

confident-noyce

Panevėžyje bendruomenės iniciatyvų konkursui pateiktos trys idėjos

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau