11.9 C
Panevėžys
Penktadienis, 26 balandžio, 2024

Panevėžietis studentas ir verslininkas J. Valinskas: „Tinkama akimirka pradėti niekada neateis“

Autoriussamanta ilonytė
Fotorimvydas ančerevičius
J. Valinskas.

Panevėžietis Joelis Valinskas jau nuo paauglystės domisi programavimu. Kaip pats teigė, kol kiti leisdavo laiką kieme, jis mokydavosi koduoti prie kompiuterio. Prieš 4 metus vaikinas išsiėmė individualios veiklos pažymą, kurios dėka, galėjo pradėti legaliai dirbti, išrašinėti sąskaitas. Pasak Joelio, priežastis labai paprasta – jis ambicingas, todėl dirbti įmonėje jam nelabai patiktų, kadangi tokiose programavimo agentūros darbuotojai praranda savo „laisvę“.

Studijos ir darbas

Pagal individualios veiklos aprašą 23 metų panevėžietis gali vykdyti kompiuterių programavimo, konsultavimo darbus. Šiuo metu jis ne tik dirba mėgstamą darbą, bet ir studijuoja Panevėžio kolegijoje, todėl daug kas stebisi, kaip jis suspėja ir mokytis, ir vykdyti verslą.

„Studijos labai susijusios su mano specialybe. Mano programa – Informacinių sistemų kūrimas bei priežiūra. Esu trečiakursis, tačiau dabartinėje kolegijoje žinių prasme ar tu trečiakursis, ar pirmakursis – esi praktiškai toks pat. Vienintelis būdas, kaip kilti tokioje specialybėje, yra praktikuotis asmeniškai, susirasti darbą ir gauti tikros patirties įmonėje. Deja, bet specialybės, kurios susijusios su programavimu tavęs neišmoko programuoti“, – atviravo jaunuolis.

Akla ambicija

Tik baigęs mokyklą, Joelis nusprendė pakelti sparnus iš Lietuvos. „Po mokyklos, šiek tiek padirbėjęs Lietuvoje, išvykau į užsienį, kur planavau pasilikti visam laikui. Tačiau po metų, vedamas tik aklos ambicijos, grįžau į gimtinę. Įstojau į Panevėžio kolegiją ir po kelių mėnesių išsiėmiau individualios veiklos pažymą, kad galėčiau pradėti oficialiai užsidirbti“, – pasakojo jis.

Dirbti kitam – nenorėjo

Joelis iškart panoro įkurti savo verslą, kad nereikėtų dirbti kitam.

„Aš rinkausi eiti verslo keliu vien dėlto, nes mano ambicijos siejasi su verslo kūrimu, o ne darbu įmonėje. Dažnai darbas įmonėje yra stabilesnis, lengvesnis bei saugesnis, tiek finansiškai, tiek pačia darbo vieta, bet pasirinkau kitą kelią. Kelerius metus neturėjau beveik jokių pajamų. Vienas pagrindinių pliusų programuotojams yra tai, kad tau praktiškai nereikia jokios įrangos, tik kompiuteris bei internetas, tad pradėti neturint finansų yra gana lengva“, – apie verslo pradžią pasakojo Joelis.

J. Valinskas.

Karantinas veiklai netrukdo

Po pirmų studijų metų vaikiną pasamdė Norvegijos įmonė „Shineup“.

„Tai toks startuolis, kuris orientuotas į butų renovavimo automatizavimą. Ten dirbu iki šiol, tad dabar ir atlyginimo, ir grafiko klausimu geresnio darbo nelabai yra. Koronaviruso situacija Lietuvoje pakenkė tikrai daugumai verslų, tačiau aš programuotojas… Jei nedirbsiu ofise, galiu dirbti namie: prie stalo ar net iš lovos“, – šypsosi jaunasis programuotojas.

Studentų atstovybės atgaivinimas

Vaikinas be studijų ir darbo, dar yra aktyviai įsitraukęs į Panevėžio kolegijos studentų atstovybės veiklą. „Nuo pat pirmo kurso pradėjau lietis į atstovybę. Jei kyla klausimas, ką ten daro programuotojas, tai atsakymas paprastas: esu labai komunikabilus bei socialus, tad praktiškai, kad pailsėčiau, man reikia kitų žmonių aplinkui. Greitai iškilau iki viceprezidento ir su tuo metu buvusiu prezidentu pradėjome gaivinti atstovybę. Taip atradau hobį – koordinuoti komandą ir organizuoti renginius“, – teigė jis.

Iššvaistytas laikas

Pasak Joelio, nors įvairi užklasinė veikla davė daug, vis dėlto prieš įstojant į tokį kiekį įvairių organizuoju reikėtų gerai apgalvoti ar verta.

„Bėgant laikui, kelių asmenų paskatintas, įsiliejau į jaunimo politiką. Būdamas atstovybėje įsiliejau į SJRT, vėliau į PAS. Na, buvau gana užimtas. Dabar jau ateina suvokimas, kad didžioji laiko dalis, kurią „kišau“ į visur, bet ne į darbą ir tobulėjimą savo specialybėje, buvo praktiškai visiškai iššvaistyta. Būti aktyviu yra gerai, atrandi naujų dalykų savyje, tampi drąsesniu… Tačiau, jei tai yra kaina tavo laiko, kurį galėtum skirti tobulėjant kur tu nori tobulėti – reikia labai persvarstyti ar tai tikrai verta“, – atviravo Joelis.

J. Valinskas.

Disciplina ir laiko sekimas

Paklaustas, kaip viską suspėja, vaikinas pripažino, kad kiti sugeba nuveikti kur kas daugiau nei jis, tačiau vis dėlto išdavė paslaptį, ką reikia keisti norint nudirbti daug daugiau darbų.

„Kaip viską spėti? Na, yra daug žmonių, tiek jaunų, tiek šiek tiek vyresnių, kurie mano dviejų dienų darbus padaro per dieną ir dar papildomai turi laiko kažką nuveikti. Formulė į spėjimą yra savęs disciplinavimas, sekimas to, ką darai kiekvieną minutę. Tas pats telefonas… Mes visi pratę traukti telefoną kas 15 minučių, nes reikia patikrinti, ar kas neparašė, „pascrollinti“ per „Facebook“ sieną ir t. t. Galų gale, jei pradėtum skaičiuotis kiekvieną tą „pertraukėlę“, dienos gale tai sudarytų didžiąją tavo dienos dalį“, – sakė jis.

Tereikia interneto

Daugelis mūsų, norinčių įkurti savo verslą ar pradėti naują veiklą, vis laukia tinkamos akimirkos. Joelis papasakojo kaip nustoti dvejoti ir daryti viską „čia ir dabar“.

„Dabar dažnai tenka bendrauti su draugais ar jaunimu ir neretai matau bėdą, kad visi mes ambicingi, bet niekas nenori rizikuoti. Vieni dėl tėvų, kiti dengiasi tuo, kad „studijuoja“, nors dažniausiai tai tik maskuotė ir iš tiesų nieko ten jie nesimoko. Kiti sako, jog neturi laiko, treti, kad dirba kažkur ir pavargsta… Čia labai įprasti ir dažni pasiteisinimai. Vis dėlto, jei turi svajonę, imkis jos! Išsiimti individualią veiklą ir pradėti nuo to yra labai paprasta. Tau tereikia interneto!“, – pasakojo panevėžietis.

J. Valinskas.

„Niekada nelaukti tinkamų aplinkybių“

Taip pat vaikinas pripažino, kad šiais laikais jaunimas nevertina praktikos, o iškart nori aukso kalnų.

„Niekas nebevertina elementarios praktikos. Ypač tie, kurie studijuoja ar mokosi programuoti. Žmogus metus prastudijavęs nori eiti dirbti už 1500 eurų per mėnesį. Todėl, pabaigęs studijas, eina dirbti į „Maximą“, nes niekam toks nėra reikalingas. Praktika, kurią pats gali pasidaryti, ieškant kas tave priimtų, kad ir už minimalų atlygį ar išvis be jokio užmokesčio, yra labai svarbus dalykas. Mano patarimas būtų, niekada nelaukti tinkamų aplinkybių. Jos niekada neateis, nes jei šiandien tau trukdo vienas dalykas, rytoj trukdys kitas – tik to tu dar nežinai. Kirsk per savo laisvalaikį, nebesitampyk aikštelėse bandydamas sužavėti kažką, o ieškok savo svajonių ir būk ambicingas. Gal turėsi mažiau laiko dabar, bet po 5 metų turėsi darbą, pinigų ir jau būsi kažkiek susitvarkęs gyvenimą, kai tuo tarpu tavo draugai tik pradės baiginėti studijas. Nebūk tinginys ir nebijok būt ambicingas!“, – drąsino jis.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Grožio specialistė S. Vaičikonė: „Tam tikra prasme esu menininkė, nes kūrybiškai prisiliečiu prie žmogaus“

confident-noyce

Vadoklietė kostiumų kūrėja A. Vasiliauskaitė: „Įsikūnijimas į personažą man visados išliks magišku potyriu“

confident-noyce

Geriausios solistės vardą pelniusi paįstrietė G. Bannikova: „Muzikantams dažnai gresia perdegimas“

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau