8.9 C
Panevėžys
Penktadienis, 26 balandžio, 2024

J. Miltinio teatre – nemokami naujų dramų pristatymai

Gruodžio 10-11 dienomis Juozo Miltinio dramos teatre vyks „Naujosios dramos dienos“, kurių metu teatro mylėtojai turės išskirtinę progą susipažinti su naujausiais Lietuvos ir užsienio dramaturgų tekstais, nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio kontekste nagrinėjančiais lietuvių ir lenkų kultūrinius, istorinius ir socialinius ryšius, taip pat – išvysti teatre planuoto, tačiau rampų šviesos kol kas nepasiekusio pjesės „Čechovas-boksininkas“ pristatymą, ir vokiečių šiuolaikinio teatro flagmanu vadinamos kompanijos „She She Pop“ darbą „Posesijos obsesija“. Renginiai vyks skirtingose teatro erdvėse. Įėjimas į visus renginius – laisvas.

Menininkas prieš visus ir viską

„Naujosios dramos dienų“ startą simboliškai paskelbs teatro meno vadovas Andrius Jevsejevas, drauge su spektaklio dramaturgu Matu Makausku ir gausia aktorių komanda pristatysiantis slovakų dramaturgo Viliamo Klimačeko pjesę „Čechovas-boksininkas“, kurios pastatymas turėjo įvykti dar lapkritį, tačiau dėl kūrybinių ir organizacinių priežasčių atidėtas kitiems metams.

„Čechovas-boksininkas“ – tai slovakų dramaturgo meninė fantazija, kurioje susitinka įvairių Antono Čechovo pjesių personažai. O jos epicentre – pati rusų literatūros genijaus, kuris po savo pjesės „Žuvėdra“ premjerinio fiasko imperatoriškajame Aleksandros teatre nusprendžia ant rankų prisisiūti bokso pirštines, kad daugiau niekada nebegalėtų rašyti, figūra. Pjesės dramaturginė ašis – menininko A. Čechovo principinis protestas, kova prieš šiuolaikinės visuomenės lengvabūdiškumą, prieš kūrybinių ambicijų trūkumą, prieš jo, kūrėjo, tragedijos nesuprantančią šeimą ir artimuosius, prieš visą televizijos ir serialų blizgučiuose skendintį pasaulį, o turbūt labiausiai – prieš save patį, atsidūrusį tokioje situacijoje, kai reikia rinktis tarp meninių, filosofinių principų ir galimybės gyventi saugiai, patogiai, sočiai.

Pjesės „Čechovas-boksininkas“ pristatymas – tai unikali proga iš arti pažvelgti į kūrybinį aktoriaus darbo su medžiaga bei personažu procesą ir proga išvysti spektaklį pačioje jautriausioje ir intymiausioje jo gimimo stadijoje.

Vokiškas socialinės nelygybės pjūvis

Nuosavybė tapo vienu kertinių žmonių sugyvenimo klausimų: jeigu nieko neturi, turi parsiduoti. O tie, kuriems priklauso daug, tampa apsėsti to, ką turi. Esame nuosavybės apsėstųjų bendruomenė. Savo darbe „Besessen“ (2016, Berlynas) kolektyvas „She She Pop“ pakvietė į susitikimą, į agorą, į erdvę, kurioje renkasi žmonės ir kalbasi. Pjesės tekstas kreipiasi į žiūrovus, nors šiuo atveju reikėtų sakyti į susitikimo dalyvius, piliečius, žmones, ir kviečia juos įvardinti dalykus: kas mes esame, kas kalba, kas yra pakviestas kalbėti ir atstovauti, formuoti visuomenę, o kas lieka už borto ir neturi jokių galimybių? Net ir kalbėti ar teisės būti išgirstam. Tokiu būdu suteikiama nauja prasmė „teatrui be publikos“: čia nuskamba polifoninis monologas, kuriame nėra aktorių, o publika tapatinasi su scenoje „prabylančiomis“ visuomenės grupėmis. Lietuviška „Besessen“ adaptacija pavadinimu „Posesijos obsesija“ išlaiko originalią formą ir koncepciją. Prie lietuviškos teksto versijos ir tyrimo dirbo vokiečių ir lietuvių kūrėjai.

Pajamos formuoja mūsų sąmonę. Mūsų galimybės siekti ne tik išsilavinimo, karjeros, bet ir kūrybingo gyvenimo nėra vienodos. Ir tai nepriklauso vien nuo mūsų pastangų ir darbo, labai daug lemia visuomenės struktūra, socialinės klasės, gimimo vieta, mokykla, draugai. Kartais ir jų nelabai yra iš ko rinktis. Neretai, to net negalime aiškiai įvardyti.

Pjesės originalas kalba apie pajamų nelygybę Vokietijoje ir jo pasekmes visuomenėje. Pasirodyme Panevėžyje „She She Pop“ kolektyvas kartu su lietuvių kūrėjais į publiką kreipsis su klausimais apie emigraciją, dingusį ir nebeįmanomą solidarumą. Mes skirtingi kaip daugiabučio gyventojai savo kilme, pajamomis, vieta visuomenėje, bet dėl kai kurių dalykų mes turime susitarti. Kai kada kartu dainuojame bendras dainas, bet ar tai didina mūsų vienybę?

Prodiuseriai: She She Pop, Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Goethe’s institutas. Projektą remia Tarptautinis Goethe’s instituto koprodukcijų fondas.

Nepriklausomi 18-18: nauji lietuvių ir lenkų tekstai teatrui

Šio šiuolaikinės dramaturgijos renginio pagrindas – bendros J. Miltinio dramos teatro ir Torunės Wilamo Horzycos vardo teatro (Lenkija) dramaturgų kūrybinės dirbtuvės „Nepriklausomi 18-18“, skirtos savuosius nepriklausomybės atgavimo šimtmečius mininčios Lietuvos ir Lenkijos bendrų istorinių, kultūrinių ir socialinių procesų analizei ir meninei refleksijai. Patyrusių dramaturgų Mariaus Ivaškevičiaus ir Jolantos Janiczak kuruojamose kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavo šeši autoriai, kurių tekstai ir pristatomi „Naujosios dramos dienose“: Alicja Kobielarz, Hubertas Sulima ir Martyna Wawrzyniak iš Lenkijos ir lietuviai Dovilė Katiliūtė, Ingrida Ragelskienė bei Matas Vildžius.

Pirmasis dirbtuvių etapas vyko 2018 m. gegužę Torunėje, tarptautiniame teatro festivalyje „Kontakt“. Rugpjūtį „Nepriklausomi 18-18“ persikėlė į Miltinio teatrą – čia dramaturgai toliau plėtojo savuosius tekstų scenai projektus. Trečiasis kūrybinių dirbtuvių etapas ir dramaturginių tekstų viešas pristatymas lapkritį įvyko Vilniuje: Lietuvos nacionalinio dramos teatro rengiamame dramaturgijos festivalyje „Versmė“ ir Rusų dramos teatre. Dviejų tekstų pristatymai gruodžio pradžioje įvyko ir Lenkijoje. Gruodžio 10-11 d. Miltinio dramos teatre visuomenei bus pristatyti visi šeši lietuvių ir lenkų dramaturgų sukurti tekstai, kuriuos publikai pristatys šešių režisierių kuruojami J. Miltinio teatro aktoriai.

Projektą „Nepriklausomi 18-18“ remia Lenkijos Adomo Mickevičiaus institutas ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

„Naujosios dramos dienos“ vyks gruodžio 10-11 d. J. Miltinio dramos teatre. Įėjimas į visus renginius – laisvas.

[quote_box_center] NAUJOSIOS DRAMOS DIENOS

GRUODŽIO 10-11 d.

RENGINIŲ PROGRAMA

10 d. (pirmadienis)

12:00 VILIAM KLIMAČEK. ČECHOVAS BOKSININKAS

Rež. Matas Makauskas, Andrius Jevsejevas

14:00 INGRIDA RAGELSKIENĖ. ANTRA RŪŠIS

Rež. Eglė Švedkauskaitė

16:00 HUBERT SULIMA. LITWA IS MY LIFE

Rež. Andrius Jevsejevas

18:00 MARTYNA WAWRZYNIAK. NEPRIKLAUSOMOS 18-18

Rež. Augustas Gornatkevičius

11 d. (antradienis)

12:00 ALYCJA KOBIELARZ. „18-18“

Rež. Kotryna Siaurusaitytė

14:00 DOVILĖ KATILIŪTĖ. „KASTINGAS“

Rež. Greta Štiormer

16:00 MATAS VILDŽIUS. „ĮSILIEJIMAI“

Rež. Uršulė Bartoševičiūtė

18:00 SHE SHE POP. „POSESIJOS OBSESIJA“ (Lietuvos Nacionalinis dramos teatras)[/quote_box_center]


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

J. Miltinio dramos teatro Metų aktoriai: „Teatras yra akimirkos menas“

confident-noyce

„Volponė“ sugrįžta į Panevėžį

confident-noyce

Panevėžio Siaurojo geležinkelio depe – spektaklio „Makbetas“ premjera

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau