8.9 C
Panevėžys
Penktadienis, 26 balandžio, 2024

Grįžę iš emigracijos ketinate kurti verslą? Į kylančius klausimus atsako PMTP vadovė

AutoriusSAMANTA ILONYTĖ
FotoASMENINIS ALBUMAS
N. Trinskienė.

Neretai į Lietuvą norintys sugrįžti emigrantai siekia įkurti savo nuosavą verslą, nes per kelerius darbo užsienyje metus įgyja naudingų įgūdžių, sukaupia santaupų bei sugeneruoja įdomių verslo idėjų. Vis dėlto, prieš pradedant kurti verslą, dažnam kyla nemažai klausimų. Ypač tuomet, kai asmuo prieš sugrįžtant į Lietuvą nori pilnai pasiruošti naujai veiklai. Į dažniausiai būsimiems verslininkams kylančius klausimus atsako VšĮ „Versli Lietuva“ regionų koordinatorė Neringa Trinskienė.

Ar dažnai į Jus kreipiasi grįžusieji iš užsienio ar kitų šalių piliečiai, svarstantys Panevėžyje pradėti nuosavą verslą?

Kol kas tai nėra dažnas atvejis. Grįžtančiųjų nėra labai daug ir tik nedidelis procentas jų ryžtasi pradėti savo verslą. Vis tik, pastaruoju metu yra jaučiamas jaunimo, šiuo metu gyvenančio užsienyje, aktyvumas – dažniau sulaukiame klausimų apie gyvenimo Lietuvoje galimybes.

Kokie klausimai jiems kyla dažniausiai?

Dažniausiai užduodami dviejų tipų klausimai: vieni domisi, kokia parama taikoma pradedant verslą Lietuvoje, o kiti, jau spėję sukaupti kapitalą, klausia apie savo verslo idėjos realizavimo žingsnius: kokią verslo formą pasirinkti, koks apmokestinimas, kaip reglamentuojamos konkrečios veiklos. Taip pat teiraujasi licencijų ir leidimų gavimo klausimais, dažnai lygina šalies, kurioje jie reziduoja ir Lietuvoje taikomus mokesčius bei klausia apie socialines garantijas.

Kokias verslo idėjas renkasi dažniausiai?

Dažniausiai konsultuojasi apie tas sritis ir veiklas, kuriose asmenys yra sukaupę reikšmingos patirties. Pavyzdžiui, asmuo, dirbęs ūkyje, domisi galimybe Lietuvoje įkurti analogišką ūkį, o kitas, sukaupę kapitalo, domisi nekilnojamo turto rinka. Taip pat ganėtinai populiarus yra logistikos, pervežimų verslas. Dėl pandemijos pasaulyje paplitus nuotoliniam darbui, grįžtantieji ėmė domėtis, kaip galėtų įregistruoti savarankišką ekonominę veiklą ir tęsti savo teiktas paslaugas darbdaviui pagal darbo sutartį jau bendradarbiaujant ne darbo santykių pagrindu, o kaip partneriai, teikiantys paslaugas komerciniais pagrindais.

Kokiems verslams Panevėžyje matytumėte verslo nišą, o kurių verslų rinka, Jūsų nuomone, jau pakankamai užsipildžiusi?

Lietuva – labai maža rinka, todėl orientuotis vien į lietuvių poreikius arba vien tik į Panevėžio rajoną tikrai nevertėtų. Grįžę iš užsienio tą labai gerai supranta ir planuodami savo veiklas iš karto orientuojasi į tuos produktus ir paslaugas, kurios tenkintų ne tik vietos miestelėnų poreikius. O prieš imantis veiklos, svarbu apgalvoti, ar konkrečioje srityje sugebėsite išsiskirti, ar jūsų veikla, lyginant su konkurentais, turi pranašumų ir kitus panašius dalykus.

Situacija: gyvenu užsienio šalyje, kurioje puikiai prigijo tam tikra verslo idėja, tačiau ji būtų naujiena Lietuvoje. Ką rekomenduotumėte apgalvoti, jei šią verslo idėją norėčiau perkelti ir įgyvendinti Lietuvoje?

Kelionės, gyvenimas kitoje šalyje, pažintis su naujomis kultūromis yra neįkainojama patirtis. Pagyvenus svetur tikrai galima rasti kitokių, naujų problemų sprendimo būdų, pasisemti idėjų. Vis tik, prieš imant įgyvendinti bet kokią verslo idėją reikėtų pradėti nuo standartinės analizės – įvertinti produkto/paslaugos aktualumą, rinkos, kuriai ketinama pasiūlyti idėją/sprendimą, potencialą, konkurencinę aplinką, galimas grėsmes, galimybes ir t.t., o esant galimybei konsultuotis su ekspertais ir kitais verslininkais.

Su kokia informacija, svarstančiam pradėti verslą, rekomenduotumėte susipažinti internete?

Dabar internete gausu portalų, kuriuose galima rasti visą verslui aktualią informaciją. Žinoma, pradedantiesiems verslininkams rekomenduočiau apsilankyti „Verslios Lietuvos“ puslapyje – čia vienoje vietoje verslininkai ras nuosekliai ir išsamiai pateiktą informaciją jiems aktualiausiais klausimais. Rubrikoje „Verslauk“ pateikiama informacija tiek apie verslo formas (jų apmokestinimą, formų palyginimą), tiek apie verslo planavimą, finansavimą, darbuotojų įdarbinimą. Tinklapyje taip pat galima rasti informaciją apie verslininkams skirtus renginius ir mokymus, taip pat e.komercijos mokymų mediateką, kurioje patalpinti mokymai gali padėti lengviau ir sklandžiau perkelti ar pradėti savo veiklą elektroninėje erdvėje.

Ar teikiamos nuotolinės konsultacijos besidomintiems verslo steigimo galimybėmis?

Žinoma. Teikiame nuotolines konsultacijas, organizuojame nuotolinius vaizdo susitikimus – naudojame įvairias elektronines komunikacijos platformas. Lanksčiai prisitaikome prie kliento situacijos ir poreikių, o taip pat konsultacijas teikiame rusų ir anglų kalbomis.

Kokias paslaugas ir kokią verslo paramą verslo pradžiai galiu gauti Panevėžyje?

Panevėžyje, Panevėžio mokslo ir technologijų parke, adresu Žemgulio g. 46, veikia bendradarbystės centras „Spiečius“. Tai „Verslios Lietuvos“ sukurta ir vystoma aktyvaus verslo erdvė, pritaikyta smulkiesiems ir vidutiniams verslininkams auginti ir plėsti savo verslus, stiprinti verslumo kompetencijas, bendradarbiauti tarpusavyje ir taip rasti naujus verslo partnerius.

„Spiečių“ nariams vienerius metus nemokamai teikiamas verslumo skatinimo paslaugų paketas, kurį sudaro individualios verslo konsultacijos, verslo mentorystės programa, vyksta verslo įgūdžių mokymai, renginiai, bendruomenės susitikimai. Šiemet taip pat startavo naujos paslaugos, kaip spartesniam verslo augimui skirta akseleravimo programa, praktinės „e.comGO“ e.komercijos dirbtuvės, o greitu metu startuos kiti nauji įrankiai verslui – e.diagnostikos ir e.mokymosi platformos.

Taip pat reikia paminėti Panevėžio savivaldybės teikiamas verslo inkubavimo paslaugas Panevėžio mokslo ir technologijų parke. Čia verslai iki 3 metų gali gauti gamybinės ar administracinės paskirties patalpas savo veiklai vykdyti. Pirmiesiems metams, tam tikrus kriterijus atitinkantiems SVV subjektams, yra taikoma 50% nuomos kainos lengvata, antraisiais metais – 35%, o trečiaisiais – 20%. Nuomininkams taip pat priklauso lengvatos konferencinių ar mokymų salių nuomai.

Ką galėčiau pasirengti iš anksto, kad verslo steigimo procedūra būtų sklandi ir greita?

Įsiregistruoti įmonę dabar itin paprasta – tą galima padaryti ir elektroniniu būdu, o tokiu atveju procedūra trunka iki 3 darbo dienų. Svarbu tinkamai pasirinkti pavadinimą – pasitikrinti, ar jis neužimtas, nurodyti įmonės registracijos adresą. O jei steigimo proceso metu kiltų klausimų, visuomet kviečiame kreiptis pagalbos ir konsultuotis.

Kokios yra pagrindinės pradedančiųjų verslininkų klaidos, kurios užkerta kelią sėkmingai verslo pradžiai ir jų plėtrai. Kokios paslaugos teikiamos Panevėžyje padeda jų išvengti ar pasiruošti tokiems iššūkiams iš anksto? 

Pagrindinė klaida – pradėti realizuoti verslo idėją jos tinkamai neapgalvojus, nepasiruošus. Labai svarbu dar prieš registruojant ekonominę veiklą ir prieš pradedant investuoti į savo veiklą atlikti bent minimalią rinkos analizę. Būtina ištirti rinką ir identifikuoti jos poreikius – galbūt atlikus analizę paaiškės, jog nišos verslui apskritai nėra, o galbūt jūsų pasirinkta rinka per maža arba jau egzistuoja ne vienas tą pačią vartotojo problemą sprendžiantis konkurentas. Pradedantieji verslininkai turėtų aktyviai konsultuotis, semtis žinių iš ekspertų, mokytis iš jų, o ne savo klaidų, stengtis užmegzti naujas pažintis ir rasti bendraminčių, su kurių pagalba savo veiklą galėtų realizuoti kur kas greičiau, sklandžiau ir paprasčiau.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Užimtumo tarnyba: daugėja į Lietuvą norinčių grįžti emigrantų

confident-noyce

Į Lietuvą grįžtančių daugiau nei išvykstančių: ekspertai aiškinosi priežastis

confident-noyce

Trejus metus iš eilės lietuvių iš emigracijos sugrįžta daugiau, nei išvyksta

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau