8.9 C
Panevėžys
Penktadienis, 26 balandžio, 2024

„Brexit“ įvyko: Jungtinė Karalystė paliks Europos Sąjungą

Ketvirtadienį 22 val. Didžiosios Britanijos laiku (vidurnaktį Lietuvos laiku) uždarytos rinkimų apylinkės ir pradėti skaičiuoti istorinio referendumo dėl šalies likimo Europos sąjungos (ES) sudėtyje rezultatai. Jie buvo gana netikėti: Jungtinė Karalystė palieka ES, o Davidas Cameronas trauksis iš premjero posto. Tiesa, ne iškart.

Jungtinė Karalystė ketvirtadienį nubalsavo pasitraukti iš Europos Sąjungos, o tokia baigtis tapo didžiuliu smūgiu 28 šalių Bendrijai ir pakurstė didėjantį nerimą rinkose, kai svaro kursas JAV dolerio atžvilgiu nusmuko į pastarųjų 31 metų žemumas.

Investuotojai skubėjo išparduoti svarus, naftą ir akcijas, kai Britanija žengė į nežinią ir tapo pirmąja šalimi, išstosiančia iš ES per Bendrijos gyvavimo 60 metų istoriją. Euroskeptikų pergalė vainikuoja dešimtmečius tvyrojusį įtarimą dėl Europos planų kurti vis glaudesnę politinę sąjungą.

Britanijos valiutos kursas Jungtinių Valstijų dolerio atžvilgiu nusirito iki 1,3466 dolerio ir tapo žemiausiu nuo 1985 metų. Rezultatus pranešė jau visi 382 balsų skaičiavimo punktai. Pranešama, kad už „Brexit“ balsavo 51,9 proc. rinkėjų (17 410 742 balsai), už pasilikimą ES – 48,1 proc. (16 141 241 balsas). Savo valią pareiškė 72,2 proc. registruotų rinkėjų.

Britanijos valiutos kursas Jungtinių Valstijų dolerio atžvilgiu nusirito iki 1,3466 dolerio ir tapo žemiausiu nuo 1985 metų.

„Tegu birželio 23-ioji patenka į istoriją kaip mūsų nepriklausomybės diena“, – sakė ES narystės priešininkų kampanijos lyderis Nigelas Farage’as, Jungtinės Karalystės nepriklausomybė partijos (UKIP) vadovas, žadėjęs britams galimybę susigrąžinti valdžią iš Briuselio ir suvaldyti didelę imigraciją.

Vadina paprastų žmonių pergale

„Jei dabartinės prognozės teisingos, tai bus paprastų žmonių, eilinių žmonių, padorių žmonių pergalė! – N.Farage’as sakė savo šalininkams Vestminsteryje. – Nepriklausomoje Jungtinėje Karalystė švinta aušra!“ Jis taip pat išreiškė viltį, kad „Brexit“ stovyklos pergalė sužlugdys „nepavykusį Europos Sąjungos projektą“.

Susivilioję pažadais atgauti savo šalies likimo kontrolę ir suvaldyti didelę imigraciją, britai nusprendė pasitraukti iš 28 valstybių bloko, kuris užtikrino nevaržomą prekybą ir laisvą darbo jėgos judėjimą tarp aljanso šalių.

Jų pasirinkimai neabejotinai pakurstys nuogąstavimus dėl gresiančio domino kaladėlių efekto ir tikėtinų panašių plebiscitų kitose euroskeptiškose šalyse.

Toks scenarijus gali sukelti pavojų bloko, kuriam jau dabar sunkiai sekasi spręsti vienu metu smogusias ekonomikos bei pabėgėlių krizes, vienybei. Premjeras Davidas Cameronas, vadovavęs pastangoms įtikinti rinkėjus išlaikyti ryšius su Briuseliu, jau sulaukė spaudimo atsistatydinti.

Ir nors penktadienį ryte užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas tikino, kad D.Camerono liks dirbti premjeru, ministras pirmininkas vėliau paskelbė, kad pasitrauks iš pareigų dar šiais metais.

Donaldas Tuskas: ES po „Brexit“ gali sustiprėti

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas penktadienį pažadėjo „platesnius apmąstymus“ dėl ES ateities, bet taip pat pareiškė, kad „Brexit“ gali sustiprinti Bendriją.

„Pasiūliau 27 lyderiams susitikti neformaliai. Taip pat pasiūlysiu lyderiams pradėti platesnes diskusijos dėl ES ateities. Taip, pastarieji metai mūsų Sąjungai buvo vieni sunkiausių mūsų istorijoje, bet aš visada atsimenu, ką man sakydavo tėvas: „Tai, kas tavęs nenužudo, paverčia tave stipresniu.

27 lyderių vardu galiu pasakyti, kad esame pasiryžę išlaikyti vienybę. Galiu patikinti, kad nebus teisinio vakuumo“, – kalbėjo D.Tuskas.

Viršūnių susitikimas – be D.Camerono

„Sky News“ praneša, kad ES šalių lyderiai kitą savaitę susirinks Briuselyje, kur tarsis, kokią bendrą poziciją pateikti derybose su Jungtinėje Karalystėje dėl šios šalies išstojimo iš 28 šalių bloko. D.Cameronas susitikime nedalyvaus.

Užtat su D.Cameronu penktadienį greičiausiai telefonu pasikalbės JAV prezidentas Barackas Obama.

„Prezidentas buvo informuotas apie gaunamus Jungtinės Karalystės referendumo rezultatus. Jis bus toliau informuojamas savo komandos pagal situaciją, – sakoma JAV Baltųjų rūmų pranešime. – Tikimės, kad prezidentas turės galimybę pasikalbėti su ministru pirmininku Cameronu ateinančią dieną penktadienį, o mes paskelbsime tolesnių komentarų tinkamu metu.“

Obama šiuo metu vieši San Fransiske, kur jis penktadienį susitiks su technologijų sektoriaus lyderiais.

 Europoje – nusivylimas ir kartėlis

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris pareiškė, kad rytas po referendumo Jungtinėje Karalystėje yra „liūdna diena Britanijai ir Europos Sąjungai“.

Tuo metu didžiausios Europos Parlamento (EP) partijos – centro dešiniųjų Europos liaudies partijos – pirmininkas Manfredas Weberis tinkle „Twiiter“ paskelbė manantis, kad Jungtinė Karalystė turėtų per dvejus metus palikti Bendriją.

„Gerbiame britų rinkėjų sprendimą ir dėl jo apgailestaujame. Abiem pusėms bus padaryta didelė žala. Derybos dėl pasitraukimo turėtų baigtis per dvejus metus. Negali būti jokio specialaus režimo. Pasitraukimas reiškia pasitraukimą“, – rašė M.Weberis.

Paties EP pirmininkas Martinas Schulzas atmetė kalbas, kad „Brexit“ sukels domino efektą kitur Europoje, ir pabandė atšaldyti aistras.

„Mes gerbiame Didžiosios Britanijos apsisprendimą, kokiu keliu eiti. Dabar turime rimtai derėtis su Didžiąja Britanija. Ji bus laikoma „trečiąja šalimi“, – pareiškė M.Schulzas. EP pirmininkas taip pat teigė, kad tarsis su Vokietijos kanclere Angela Merkel, „kaip išvengti grandininės reakcijos“, kad kitos ES narės nepasektų Britanijos pavyzdžiu.

Grandininė reakcija, apie kurią dabar visur džiugiai kalba euroskeptikai, neįvyks“, – sakė jis. ES buvo didžiausia bendroji rinka pasaulyje, ir „Didžioji Britanija ką tik nukirto savo ryšius su ta rinka“, sakė M.Schulzas.
„Tai turės pasekmių, ir aš nemanau, kad tai paskatins kitas šalis taip pat pasukti tuo pavojingu keliu“, – sakė jis.

„Esu sukrėstas, – sakė M.Schulzas, komentuodamas britų balsavimo rezultatus, tačiau pridūrė: „Mes buvome pasirengę“.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Marcas Ayrault išreiškė apgailestavimą dėl „liūdno“ Jungtinės Karalystės sprendimo trauktis iš Europos Sąjungos ir sakė, kad Europa privalo susigrąžinti savo žmonių pasitikėjimą.

„Liūdna Jungtinei Karalystei. Europa gyvuos toliau, tačiau ji turi reaguoti ir susigrąžinti savo žmonių pasitikėjimą. Tai skubu“, – parašė ministras socialiniame tinkle „Twitter“.

Europos radikalai džiūgauja dėl „Brexit“

Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų lyderė Marine Le Pen penktadienį sveikino Jungtinės Karalystės sprendimą pasitraukti iš Europos Sąjungos ir paragino analogišką referendumą surengti Prancūzijoje.

„Pergalė Laisvei! Kaip jau raginau daug metų, dabar mes turime organizuoti tokį patį referendumą Prancūzijoje ir kitose ES šalyse“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė ultradešiniojo Nacionalinio fronto vadovė, kuri yra arši Bendrijos kritikė.

Antiislamiškų pažiūrų Nyderlandų parlamento narys Geertas Wildersas irgi paragino savo šalį surengti referendumą.

„Olandijos žmonės taip pat nusipelnė referendumo. Dėl šios priežasties Laisvės partija reikalauja surengti referendumą dėl „NExit“ – Olandijos pasitraukimo“, – sakoma G.Wilderso pranešime.
Ar Davidas Cameronas liks premjeru?

Jungtinės Karalystės rinkėjams nubalsavus už „Brexit“ – išstojimą iš ES, kyla nemažai klausimų dėl Davido Camerono ateities ministro pirmininko poste.

Premjeras ragino britus paremti tolesnę narystę ES. Dabar laukiama D.Camerono kalbos, kuria jis turėtų kreiptis į šalį penktadienio rytą.

Žinoma, niekas nesitiki, kad jis atsistatydins penktadienį, bet gali būti, kad premjeras paskelbs apie būsimą pasitraukimą vėliau šiais metais, greičiausiai – prieš valdančiosios Konservatorių partijos suvažiavimą.

Škotija savo ateitį sieja su ES

Škotija ateityje save mato „Europos Sąjungos dalimi“, pareiškė Škotijos pirmoji ministrė Nicola Sturgeon, nacionalinei žiniasklaidai paskelbus, kad ketvirtadienį vykusiame referendume Jungtinė Karalystė tikriausiai nubalsavo už pasitraukimą iš Bendrijos.

Škotiją valdantys nacionalistai jau anksčiau įspėjo, kad jei Britanija nubalsuos už išstojimą iš Bendrijos, škotai, dauguma kurių yra proeuropietiškų pažiūrų, gali vėl organizuoti plebiscitą dėl nepriklausomybės, siekdami per dvejus metus pasitraukti iš Jungtinės Karalystės.

Škotija ateityje save mato ES dalimi, – sakė N.Sturgeon visuomeniniam transliuotojui BBC. „Škotija ateityje save mato ES dalimi“, – sakė N.Sturgeon visuomeniniam transliuotojui BBC. „Škotija aiškiai ir ryžtingai nubalsavo už pasilikimą Europos Sąjungoje – 62 proc. prieš 38 proc. balsų“, – sakė ji.

 


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau