5.3 C
Panevėžys
Šeštadienis, 27 balandžio, 2024

Surado geriausią vietą žvaigždžių stebėjimui, bet ją pasiekti ne taip paprasta

AutoriusGISMETEO.LTFotoPIXABAY.COM

Puikios žinios visiems! Astronomai tiksliai nustatė geriausią žvaigždžių stebėjimui vietą Žemėje. Tačiau yra vienas „bet“…

Jei esate astronomijos mėgėjas ir jau viliatės pasinaudoti šia astronomiškai puikia vietele, tuomet teks kaip reikiant apsirengti, nes ji yra pačioje Antarktidos širdyje, vienoje šalčiausių planetos vietų.

„Dome A“ – aukščiausias Antarktidos plokščiakalnio ledo kupolas, nakties metu užtikrina švariausią žvaigždėto dangaus vaizdą.

Ledo kupolai yra pačios aukščiausios ledyninės dangos dalys, iškylančios virš užšalusio kraštovaizdžio. Nors Antarktidos „Dome A“ ir yra vadinamas idealia vieta žvaigždžių stebėjimui, tačiau tai taip pat yra ir viena šalčiausių Žemės vietų, kur temperatūros nukrenta net iki –90°C.

Šioje vietoje stovyklavietę įsirengti besitikintiems mokslininkams ne tik teks kovoti su ekstremaliu šalčiu, bet ir nukeliauti 1200 kilometrų į Antarktidos žemyno gilumą.

Šviesos tarša problemas kelia tiek profesionaliems, tiek mėgėjams astronomams, tačiau švariam naktinio dangaus vaizdui reikia daugiau nei vien tik vengti gatvių apšvietimo ar dangoraižių.

Atmosferinė turbulencija, kuri žvaigždėms suteikia joms būdingą žiburiavimą, gali trikdyti vaizdo aiškumą. Šiuo atveju idealūs yra teleskopai, esantys vidurio platumose ir dideliame aukštyje, tokie kaip Havajuose ir Čilėje, nes šios observatorijos pasinaudoja šiose vietovėse aptinkama silpnesne turbulencija.

Astronomai turi matavimo vienetą, vadinamą matymo skaičiumi, kuris parodo nakties dangaus vaizdo kokybę ir kuris yra matuojamas arksekundėmis.

Čia vadinamasis paribio sluoksnis – žemiausia Žemės atmosferos dalis, yra ypač plonas, kas lemia mažesnę turbulenciją. Tarptautinė komanda iš Kinijos, Kanados ir Australijos atliko šios vietovės nakties meto matavimus, kurie nebuvo atlikti niekada anksčiau, ir nustatė vidutinį matymo skaičių siekiantį 0,31 arksekundę ir žemiausią, siekiantį 0,13 arksekundžių. Tai labai geri rezultatai.

„Teleskopas, įrengtas „Dome A“ savo rezultatais galėtų aplenkti panašius teleskopus, įrengtus bet kurioje kitoje astronominėje planetos vietoje,“ – pranešime spaudai paaiškino Paul Hickson, Britų Kolumbijos universiteto astronomas ir šio tyrimo bendraautorius.

„Didelio aukščio, žemos temperatūros, ilgų užsitęsusios tamsos periodų ir išskirtinai stabilios atmosferos kombinacija paverčia „Dome A“ labai patrauklia vietove optinei ir infraraudonųjų spindulių astronomijai. Čia esantis teleskopas fiksuotų tikslesnius vaizdinius ir galėtų aptikti blankesnius objektus,“ – teigia P. Hickson.

Tyrėjai teigia, kad greta astronomijos, „Dome A“ yra ir natūrali laboratorija, skirta paribio sluoksnyje vyraujančios turbulencijos formavimosi bei išsisklaidymo tyrimams vykdyti. Tai galėtų prisidėti prie geresnio Antarktidos atmosferos supratimo.

Akivaizdu, kad observatorijos statymas Antarktidos plokščiakalnyje taptų milžinišku logistiniu iššūkiu. Priemonės ir personalas čia turėtų būti atskraidinami, o pati struktūra turėtų kęsti ekstremalų šaltį ir, tikėtina, netgi ledo pasikeitimus. Papildomus sunkumus, greičiausiai, keltų ir klimato kaita.

Mokslininkai pagaliau tiksliai nustatė geriausią vietą Žemėje užsiimti astronomija, tačiau ar ja bus pasinaudota?


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Baigiamas rengti Palangos pradinės mokyklos ir joje esančios observatorijos remonto projektas

confident-noyce

2022 m. Lietuvoje į atmosferą pateko beveik 5 proc. mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų

confident-noyce

2021 m. į atmosferą išmesta 20,3 mln. tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau