„Kartais praeini gatvėje pro žmogų ir nežinai ką jis veikia gyvenime“, – sako „Panevėžys Collective“ idėjos autoriai.
Kiek mažiau nei prieš pusmetį jaunuolių trijulė ėmėsi misijos į bendruomenę sutelkti Panevėžio krašte gyvenančius kūrėjus ir taip pagelbėti visuomenei juos atrasti lengviau. Pašnekovai priduria, kad į projektą įtraukia visus kūrėjus, kurie tik tinkamai užpildo internetinę anketą.
„Nesvarbu ką veikia žmogus – gal jis virtuoziškai deda staktas, gal palanges montuoja – svarbiausia, kad turi ką papasakoti ir yra įdomus pats sau, – pripažįsta pašnekovai. – Esame alkani įkvėpimui. Toks iniciatyvos šūkis.“
Žurnalas, katalogas… O gal viskas viename?
„Panevėžys Collective“ internete publikuoja interviu su skirtingais kūrėjais vaizdo medžiagos, fotoreportažų bei straipsnių formatu.
Ši iniciatyva auga kartu su jos kūrybiniu branduoliu – Rita Raziūnaite, Kornelija Anele Kuzmickaite ir Arvydu Gudu. Jie sakosi, visi trys esantys labai skirtingi, o vienas kitą tik pradeda geriau pažinti.
„Su Arvydu susipažinome vienoje parodoje. Praėjus metams po pažinties sėdėjome prie kavos puodelio ir šnekučiavomės, kad būtų neblogai miesto ir rajono menininkus turėti vienoje vietoje, – pasakoja Rita. – Mes pakalbėjome, o reikėjo rankų tai įvykdyti.“
Rita rūpinasi projekto komunikacija bei pašnekovams užduoda klausimus, Arvydas fotografuoja.
„Gavau žinutę: „Interviu rytoj. Juozo Miltinio dramos teatras. Interviu su Luku Varanausku.“. Sakau: „Gerai“. Net nežinojau su kuo sutikau, bet ėmiau ir dariau, nes man atrodė viskas labai įdomu. Tai sritis, kurioje galiu save realizuoti. Mane pakvietė filmuoti ir montuoti vaizdo medžiagos. Taip ir prasidėjo mūsų bendradarbiavimas,– šypsosi Kornelija. – Iki dvyliktos klasės buvau tik mokinė. Dabar drąsiai galiu sakyti, kad kažką darau Panevėžiui, kažką bendraminčiams ir su jais.“
Nors pirminė mintis buvo idėja žurnalui ar katalogui, ji išaugo į tikslą kelti miesto vizualinio ir socialinio įvaizdžio įsimenamumą, kuriant duomenų bazę. Dabar „Panevėžys Collective“ yra ne tik vieta atrasti savo srities specialistus, bet ir vienyti juos bendrai kūrybai. Nors jie trise yra proejkto branduolys – prisijungti gali visi panorėję.
„Kol kas mes su jais bendraujame, fiksuojame atsakymus, susipažįstame ir gal ilgainiui tai taps naujų parodų ar iniciatyvų atspirties tašku“, – sako Arvydas.
Darbuojasi savanoriškai
Visi vieniningai tvirtina, kad iš „Panevėžys Collective“ projekto tikisi gerai ir prasmingai praleisto laiko. Neatmeta galimybės jį išauginti į asociaciją, bet kol kas pašnekovams svarbiausia puiki nuotaika.
Korneliją Anelę ir Ritą meniškos bendruomenės idėja sužavėjo galimybe įprasminti laisvą laiką bei puoselėti savą miestą.
„Panevėžys labai vizualus. Kalbinami žmonės patys siūlo skirtingas vietas filmavimams. Taip susipažįstame su pačiu miestu bei jo apylinkėmis, rajono vietovėmis“, – atkreipia dėmesį Rita.
Tuo tarpu Arvydas kilęs iš Pasvalio rajono, į Aukštaitijos sostinę persikėlęs visai nesenai.
„Veiklą ir puoselėjamą vietovę diktuoja aplinkybės. Aš linkęs improvizuoti, prisitaikyti prie situacijos. Juk po tuo pačiu dangumi – tos pačios nuotaikos. Kur esi ten kuri, – sako jis. – Pastebiu, kai pats kokį piešinį nupieši, padarai fotografiją – prisibijai kažkam parodyti darbus, savo kūrybą. Truputį droviesi kitos nuomonės. Piešinys, muzika, daina reikalauja papildomo dėmesio. Kartais gali net nepastebėti koks nuostabus žmogus šalia tavęs gyvena vien todėl, kad jis viską deda į stalčių. Nereikėtų pasaulio apvogti.“
Padeda menininkams pamatyti save
Trijulė pasakoja, kad pradžia buvusi sunki, tačiau dabar žmonės ir patys noriai pildo anketą.
„Kviečiame patiems išlysti ir pasirodyti, ne visus pavyks atrasti mums, todėl labai ragintume patiems išdrįsti pasipasakoti apie save“, – sako Rita.
„Man filmuotos medžiagos analizavimas ir montavimas yra labai įdomus procesas, – sako Kornelija. – Iš naujo stebiu kaip žmogus atsiskleidė. Bet galiu pasakyti, kad būtent dėl to montavimo procesas tampo be galo ilgu. Nuolatos galvoji kaip pateikti žmogų taip, kad jis pats video pamatytų save. Kad pamatęs rezultatą jis galėtų sakyti „Taip, tai aš“. Man atrodo, kad žmonės prieš kamerą ne visada kalba taip, kaip norėtų, kaip tikėjosi. Tad norisi atskleisti juos tokius – kokie jie yra.“
Visus savo pašnekesius, žmonių pasakojimus bei istorijas galite atrasti „Panevėžys Collective“ facebook paskyroje bei sekti jų veiklą instagrame. O jei kažkur greta gyvena kūrybingas žmogus – padėkite jį atrasti ir pašnekovų trijulei, ir visam pasauliui.