Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovai siekia, kad Panevėžyje esanti Valstiečių gatvė būtų pervadinta. Jai siūloma suteikti kunigo Alfonso Lipniūno vardą.
Ketvirtadienį vykusiame Panevėžio miesto tarybos posėdyje, konservatorė Indiana Grigienė šį siūlymą perdavė Panevėžio miesto savivaldybės administracijai. Beje, Valstiečių gatvėje gyvenantis Tarybos narys liberalas Laimutis Sėdžius nesutinka, kad būtų keičiamas gatvės pavadinimas. Anot politiko, tai šios gatvės gyventojams sukeltų tik papildomų rūpesčių.
Siekia įamžinti kunigo atminimą
TS–LKD frakcijos miesto Taryboje seniūnė I. Grigienė aiškino, kodėl reikia Valstiečių gatvei suteikti kitą pavadinimą ir pavadinti ją kunigo A. Lipniūno vardu.
„Artėjant aštuoniasdešimtosioms metinėms, kuomet naciai 1943 metais Vilniuje suėmė ir Štuthofo koncentracijos stovykloje įkalino 46 lietuvius inteligentus už antinacinę veiklą, yra prasminga Panevėžio mieste įamžinti vieno iš Štuthofo kalinių, kunigo A. Lipniūno atminimą. Be to, 2006 m. kovo 28 d. iškilmingomis apeigomis Panevėžio Kristaus Karaliaus katedroje pradėtas Dievo tarno kun. A. Lipniūno paskelbimo palaimintuoju procesas. Šiuo metu Romoje vyksta kun. A. Lipniūno beatifikacijos byla, netrukus Vatikanas jį paskelbs palaimintuoju. Artėjant šiai iškilmei, prasminga būtų vieną iš Panevėžio gatvių pavadinti kun. A. Lipniūno vardu“, – teigė politikė ir sakė.
Valstiečių nebėra
Konservatorė I. Grigienė pateikė ir argumentus, kodėl siūloma keisti Valstiečių gatvės pavadinimą.
„Dabartinė Valstiečių gatvė yra toje Panevėžio vietoje, kur netoliese buvo žydų getas. Kunigo A. Lipniūno veikla dėl nebendradarbiavimo su nacių režimu buvo jo ištrėmimo į Štuthofą ir kankinystės priežastis. Kitas aspektas, kad šiuo metu tokios socialinės grupės žmonių, kuriuos vadintume valstiečiais nėra. Šiuo metu dirbančius žemės ūkyje žmones vadiname ūkininkais, žemės savininkais. Valstiečių pavadinimas primena baudžiavą, žemės ūkyje dirbusių žmonių beteisiškumą, išnaudojimą“, – pateikė argumentus politikė ir mano, kad kun. A. Lipniūno vardo suteikimas gatvei, atsiklausus dabartinių Valstiečių gatvės gyventojų, būtų dar vienas gražus šio švento žmogaus įamžinimas Panevėžio mieste.
Pavadinimo keisti nenori
Valstiečių gatvėje daugiau nei 20 metų gyvenantis Panevėžio miesto tarybos narys liberalas, aktorius L. Sėdžius stebisi tokiu kolegės konservatorės siūlymu.
„Nesuprantu, kodėl reikėtų ir kokiu pagrindu keisti Valstiečių gatvės pavadinimą. Suteikti garbingą kunigo A. Lipniūno vardą galima naujai gatvei. Kodėl reikia sudaryti nepatogumus Valstiečių gatvės gyventojams? Pakeitus gatvės pavadinimą iš naujo teks tvarkyti dokumentus, registracijos problemų bus. Nors aiškinama, kad tokios žmonių kategorijos, kaip „valstiečiai“ nebėra, bet tai senovinis pavadinimas ir jis nėra blogas. Nemanau, kad Valstiečių gatvės gyventojai sutiktų su pavadinimo keitimu“, – aiškino L. Sėdžius.
Valstiečių gatvė – tėvonija
Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas Saulius Glinskis prisipažino, kad su Valstiečių gatve yra susijęs.
„Daug kas gali siūlyti keisti gatvės pavadinimą ir pavieniai žmonės, ir visuomeninės organizacijos, ir bendruomenės, ir politinės partijos. Kitas dalykas Valstiečių gatvė – mano tėvonija. Čia esu gimęs ir augęs. Man Valstiečių gatvės pavadinimas netrukdo. Nesuprantu, kodėl reikia jį keisti“, – sakė S. Glinskis ir trumpai pristatė gatvės keitimo procedūrą.
Būtina ir gyventojų nuomonė
„Inicijavus gatvės pavadinimo keitimą, svarstymas perduodamas Gatvių pavadinimo suteikimo komisijai. Tada gaunamas pritarimas iš Lietuvių kalbos komisijos, o galutinį sprendimą priima Taryba. Jeigu jis teigiamas, medžiaga siunčiama į adresų registrą. Beje, prieš gatvės pavadinimo keitimo iniciatyvą, reikėtų sužinoti, ar tos gatvės gyventojai norėtų keisti pavadinimą. Galbūt garbingo asmens vardą galima suteikti naujai gatvei, o ne keisti buvusį pavadinimą. Juolab kad Valstiečių gatvės pavadinimas pakankamai neutralus“, – aiškino vyriausiasis architektas.