0.5 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 2 vasario, 2023

Panevėžio politikai užsimojo keisti Valstiečių gatvės pavadinimą

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoŽIVILĖ VEČIORKUTĖ, RIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Politikai užsimojo keisti Valstiečių gatvės pavadinimą.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovai siekia, kad Panevėžyje esanti Valstiečių gatvė būtų pervadinta. Jai siūloma suteikti kunigo Alfonso Lipniūno vardą.

Ketvirtadienį vykusiame Panevėžio miesto tarybos posėdyje, konservatorė Indiana Grigienė šį siūlymą perdavė Panevėžio miesto savivaldybės administracijai. Beje, Valstiečių gatvėje gyvenantis Tarybos narys liberalas Laimutis Sėdžius nesutinka, kad būtų keičiamas gatvės pavadinimas. Anot politiko, tai šios gatvės gyventojams sukeltų tik papildomų rūpesčių.

Siekia įamžinti kunigo atminimą

TS–LKD frakcijos miesto Taryboje seniūnė I. Grigienė aiškino, kodėl reikia Valstiečių gatvei suteikti kitą pavadinimą ir pavadinti ją kunigo A. Lipniūno vardu.

„Artėjant aštuoniasdešimtosioms metinėms, kuomet naciai 1943 metais Vilniuje suėmė ir Štuthofo koncentracijos stovykloje įkalino 46 lietuvius inteligentus už antinacinę veiklą, yra prasminga Panevėžio mieste įamžinti vieno iš Štuthofo kalinių, kunigo A. Lipniūno atminimą. Be to, 2006 m. kovo 28 d. iškilmingomis apeigomis Panevėžio Kristaus Karaliaus katedroje pradėtas Dievo tarno kun. A. Lipniūno paskelbimo palaimintuoju procesas. Šiuo metu Romoje vyksta kun. A. Lipniūno beatifikacijos byla, netrukus Vatikanas jį paskelbs palaimintuoju. Artėjant šiai iškilmei, prasminga būtų vieną iš Panevėžio gatvių pavadinti kun. A. Lipniūno vardu“, – teigė politikė ir sakė.

I. Grigienė.

Valstiečių nebėra

Konservatorė I. Grigienė pateikė ir argumentus, kodėl siūloma keisti Valstiečių gatvės pavadinimą.

„Dabartinė Valstiečių gatvė yra toje Panevėžio vietoje, kur netoliese buvo žydų getas. Kunigo A. Lipniūno veikla dėl nebendradarbiavimo su nacių režimu buvo jo ištrėmimo į Štuthofą ir kankinystės priežastis. Kitas aspektas, kad šiuo metu tokios socialinės grupės žmonių, kuriuos vadintume valstiečiais nėra. Šiuo metu dirbančius žemės ūkyje žmones vadiname ūkininkais, žemės savininkais. Valstiečių pavadinimas primena baudžiavą, žemės ūkyje dirbusių žmonių beteisiškumą, išnaudojimą“, – pateikė argumentus politikė ir mano, kad kun. A. Lipniūno vardo suteikimas gatvei, atsiklausus dabartinių Valstiečių gatvės gyventojų, būtų dar vienas gražus šio švento žmogaus įamžinimas Panevėžio mieste.

Ar pritariate, kad Valstiečių gatvė būtų pervadinta kunigo A. Lipniūno vardu?

Pavadinimo keisti nenori

Valstiečių gatvėje daugiau nei 20 metų gyvenantis Panevėžio miesto tarybos narys liberalas, aktorius L. Sėdžius stebisi tokiu kolegės konservatorės siūlymu.

„Nesuprantu, kodėl reikėtų ir kokiu pagrindu keisti Valstiečių gatvės pavadinimą. Suteikti garbingą kunigo A. Lipniūno vardą galima naujai gatvei. Kodėl reikia sudaryti nepatogumus Valstiečių gatvės gyventojams? Pakeitus gatvės pavadinimą iš naujo teks tvarkyti dokumentus, registracijos problemų bus. Nors aiškinama, kad tokios žmonių kategorijos, kaip „valstiečiai“ nebėra, bet tai senovinis pavadinimas ir jis nėra blogas. Nemanau, kad Valstiečių gatvės gyventojai sutiktų su pavadinimo keitimu“, – aiškino L. Sėdžius.

L. Sėdžius.

Valstiečių gatvė – tėvonija

Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas Saulius Glinskis prisipažino, kad su Valstiečių gatve yra susijęs.

„Daug kas gali siūlyti keisti gatvės pavadinimą ir pavieniai žmonės, ir visuomeninės organizacijos, ir bendruomenės, ir politinės partijos. Kitas dalykas Valstiečių gatvė – mano tėvonija. Čia esu gimęs ir augęs. Man Valstiečių gatvės pavadinimas netrukdo. Nesuprantu, kodėl reikia jį keisti“, – sakė S. Glinskis ir trumpai pristatė gatvės keitimo procedūrą.

Politikai užsimojo keisti Valstiečių gatvės pavadinimą.

Būtina ir gyventojų nuomonė

„Inicijavus gatvės pavadinimo keitimą, svarstymas perduodamas Gatvių pavadinimo suteikimo komisijai. Tada gaunamas pritarimas iš Lietuvių kalbos komisijos, o galutinį sprendimą priima Taryba. Jeigu jis teigiamas, medžiaga siunčiama į adresų registrą. Beje, prieš gatvės pavadinimo keitimo iniciatyvą, reikėtų sužinoti, ar tos gatvės gyventojai norėtų keisti pavadinimą. Galbūt garbingo asmens vardą galima suteikti naujai gatvei, o ne keisti buvusį pavadinimą. Juolab kad Valstiečių gatvės pavadinimas pakankamai neutralus“, – aiškino vyriausiasis architektas.


2 komentarai

Andrius 2022-11-25 09:54 at 09:54

Norisi paklausti kam reikalingas gatves pervadinimas?Juk Lipniuno vardu pavadinta mokykla,gal to ir uztenka.Grigiene neturi kaip pasireiksti?

Atsakyti
Virginijus 2022-11-25 10:58 at 10:58

Cha! Valstieciu gatvej nera valstieciu, o Azuolu gatveje yra azuolu? Tegu ponia Grigiene savo gatve pervadina, jei nera naujos gatves siuo metu.

Atsakyti

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Utena planuoja pervadinti P. Cvirkos ir L. Giros gatves

confident-noyce

Gargždų gyventojai nenori pervadinti P. Cvirkos, J. Janonio ir Butkų Juzės gatvių

confident-noyce

Gargždų gyventojai balsuoja, ar atsisakyti P. Cvirkos, J. Janonio ir Butkų Juzės gatvių

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau