9.7 C
Panevėžys
Pirmadienis, 6 gegužės, 2024

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

AutoriusjpFotofreepik.com

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia. Sveikatai palankios mitybos specialistė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė atkreipia dėmesį, kad pyragais, kaip ir kitais desertais, mėgautis reikėtų saikingai, o ingredientus stengtis pakeisti sveikatai palankesniais. Taip pat prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, kad produktų šiam pyragui tikrai rasite kiekvienoje virtuvėje, tad jis gelbės, kai reikės ką nors greitai bei pigiai pagaminti.

Desertai – net sveikatai palankiausiose dietose

Sveikatai palankios mitybos specialistė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad desertas nėra baubas, kurį reikia griežtai braukti iš mūsų valgiaraščio. Svarbiausia – vartoti saikingai, ne kasdien, tegu tai būna šventinis patiekalas, valgomas neskubant ir mėgaujantis kiekvienu kąsneliu. Kategoriškas ribojimas gana dažnai lydimas „pratrūkimų“, kuomet  prisėdus vienu ypu sušveičiama keletas gabalų torto.

Gydytoja dietologė pastebi, kad nutukimo kaip ligos plitimas geriausiai valdomas tose šalyse, kuriose maitinimasis yra socialinė tradicija, ir norėdami valgyti sveikatai palankiau, turėtume peržiūrėti ne tik savo racioną, bet ir įpročius – valgyti reguliariai, o ne priešokiais, tarp valgymų nepiktnaudžiauti užkandžiais, prie stalo sėsti kartu visai šeimai, o ne kada kam papuola.

„Šalyse, kuriose žmonės mėgaujasi maistu, prie stalo sėda su šeima ir artimaisiais, sergančių nutukimu žmonių pastebėsime kur kas mažiau. Valgydami drauge, aptardami praėjusią dieną, valgysime lėčiau, natūraliai ateis sotumo jausmas, tad nepersivalgysime“, – sako dr. E. Gavelienė.

Gydytoja dietologė pažymi, kad net pačios sveikatai palankiausios dietos, tokios kaip Viduržemio jūros regiono ar Šiaurės šalių, neišbraukia desertų, tik rekomenduoja, kad į racioną jie būtų įtraukti 1–2 kartus per mėnesį, o pirmenybė teikiama pagamintiems namuose.

Atsižvelkite į miltus

Dr. E. Gavelienė atkreipia dėmesį, jog miltiniai patiekalai – tai ir energijos šaltinis, tad jų nereikėtų visiškai atsisakyti. Jei norite, kad kepinys būtų palankesnis sveikatai, dalį miltų pakeiskite vertingesniais – grikių, riešutų, sėklų ar net ankštinių daržovių, taip pat sumažinkite cukraus kiekį.

„Kalbant apie maistinių medžiagų kiekius, miltai yra kompleksiniais angliavandeniais turtingas produktas. Juose gausu ir skaidulų, ir mikroelementų, ir B grupės vitaminų, cinko, seleno bei magnio. Taip pat skirtingos miltų rūšys gali iš esmės pakeisti kepinio struktūrą ar net skonį. Nors aukščiausios rūšies miltų, kuriuos dažnas naudoja kepiniams, maistingumas dėl gamybos metu pašalinamos luobelės yra skurdus, bet dėl savo purumo puikiai tinka nekasdieniams kepiniams“, – rekomenduoja gydytoja dietologė.

Pasak jos, vertingiausi yra viso grūdo miltai – sveikatai palankaus maisto grupėje jie užima tą pačią vietą su kruopomis. Jei miltai yra nerafinuoti, jie turi B grupės vitaminų bei daugybę mikroelementų, tarp jų ir seleno, kurio gyvenantiems Lietuvoje žmonėms itin reikia.

„Tačiau aukščiausios rūšies miltus reikėtų vartoti saikingai, nes pagrindinis jų komponentas yra organizmo greitai įsisavinami angliavandeniai, kurių perteklius nėra pageidaujamas“, – pastebi dr. E. Gavelienė.

Miltų įvairovė – didžiulė

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pažymi, kad dabar parduotuvėse miltų galima rasti visiems poreikiams, netgi be glitimo, kurie ant pakuotės turi būti pažymėti kaip „be glitimo“ ar „gluten free“: jie gaminami žinomų prekinių ženklų bei privačios etiketės „Rimi Free From“ produkcijos.

„Miltų įvairovė tikrai didelė: galima įsigyti ruginių, speltos, avižinių, grikių, ryžių, kukurūzų, migdolų, kokosų, sorų, net moliūgų, bolivinės balandos ar burnočių sėklų miltų. O itin taupantys savo laiką gali rinktis blynams, spurgoms, žagarėliams, pyragams ar duonai kepti namuose pritaikytus miltų mišinius“, – vardija O. Suchočeva.

Miltiniai patiekalai taip pat itin ekonomiški, tad yra puikus produktas norintiems gyventi taupiau ir pigiau pasigaminti įvairių kepinių. Tam, kad miltiniai patiekalai būtų sveikatai palankesni, patartina juos ruošiant sumažinti cukraus kiekį, rinktis tamsesnius, nerafinuotus miltus.

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė tai pat pastebi, kad miltai yra vienas tų produktų, kuriuos galima naudoti net ir po galiojimo pabaigos, žinoma, svarbu juos tinkamai laikyti, kad neužpultų kenkėjai. „Norint išvengti produktų ir pinigų švaistymo, svarbu miltus namuose laikyti tinkamai: sausoje, vėsioje ir gerai vėdinamoje vietoje, originalioje pakuotėje arba sandariame inde. Geriausia juos sunaudoti iki tinkamumo vartoti termino pabaigos, kuris nurodytas ant pakuotės, tačiau, norint išvengti maisto švaistymo, šį produktą galima naudoti ir po galiojimo pabaigos.”

Net ir skubėdami galite pasilepinti greitai paruošiamu ir pigiu pyragu, o iškeptas biskvitas su uogų džemų primins vaikystę.

RECEPTAS 

Purus biskvitinis pyragas su uogų džemu

Patiekalui reikės:

175 g sviesto ir dar šiek tiek formai ištepti;

175 g cukraus;

175 g savaime kylančių miltų (arba į paprastus miltus įdėkite 2 šaukštelius kepimo miltelių);

2 vnt. kiaušinių;

1 a. š. vanilės ekstrakto;

200 g braškių arba aviečių džemo ir plaktos grietinėlės arba ledų patiekiant.

Gaminimo eiga:

  • Orkaitę įkaitinkite iki 200 °C / 180 °C (su vėjeliu). 20 x 30 cm skardą ar kepimo indą ištepkite sviestu.
  • Iki vientisos masės išsukite sviestą, cukrų, su kepimo milteliais sumaišytus miltus, kiaušinius, vanilės ekstraktą.
  • Ant kepimo indo dugno paskleiskite džemą, virš jo sudėkite ir išlyginkite tešlos masę.
  • Kepkite 20–30 min., kol biskvitas iškils ir taps auksinės spalvos, o į kepinį įsmeigtas medinis pagaliukas bus švarus. Patiekite šiltą su ledais ar plakta grietinėle.

Skanaus!


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Nežinote, kaip nustebinti mamą jos dienos proga? Iškepkite pavasarinį tortą su braškėmis

confident-noyce

Ar kepant rabarbarų pyragą juos būtina nulupti? Paprastas atsakymas ir 3 visuomet pavykstantys receptai

confident-noyce

Skonis bus kaip morkų pyrago, bet valgyti galėsite be sąžinės graužaties: skani ir pigi idėja pusryčiams

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau