Nukentėjusieji per Sausio 13-ąją prašo nenutraukti bylos M. Gorbačiovui

AutoriusIngrida Steniulienė (bns)Fotobns

Su civiliniu ieškiniu dėl Michailo Gorbačiovo atsakomybės šiemet kreipęsi keturių žuvusiųjų per Sausio 13-ąją artimieji prašo nenutraukti bylos buvusiam Sovietų Sąjungos vadovui. 

Po jo mirties rugpjūčio 30 dieną, Vilniaus miesto apylinkės teismas netrukus nutraukė civilinę bylą dėl jo atsakomybės už Sausio 13-osios įvykius.

Šis teismas paskelbė, kad ieškinys buvo pareikštas konkrečiam asmeniui, buvusiam Sovietų Sąjungos prezidentui, jam mirus, teisių perėmimas nėra galimas.

Ieškovai pasinaudojo apskundimo teise ir dėl šios nutarties parašė atskirąjį skundą Vilniaus apygardos teismui.

„Prašo panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo nutartį ir išspręsti klausimą iš esmės. Taip pat sustabdyti bylą, iki paaiškės teisių perėmėjas ar aplinkybės, dėl kurių teisių perėmimas neįvyko“, – BNS sakė Vilniaus apygardos teismo atstovė Lina Nemeikaitė.

Ieškovų atskirtasis skundas dar neišnagrinėtas.

Lietuvos civilinio proceso kodekso straipsnyje, numatančiame galimybes dėl teisių perėmimo, sakoma, kad tais atvejais, kai viena iš ginčijamo arba sprendimu nustatyto teisinio santykio šalių pasitraukia iš bylos, o viena iš tokių priežasčių yra fizinio asmens mirtis, teismas tą šalį pakeičia jos teisių perėmėju, išskyrus atvejus, kai yra negalimas materialinių subjektinių teisių perėmimas.

Į teismą su civiliniu ieškinio dėl M. Gorbačiovo šiemet kreipėsi keturių žuvusiųjų – Vido Maciulevičiaus, Algimanto Petro Kavoliuko, Virginijaus Druskio, Apolinaro Juozo Povilaičio – artimieji.

Jie siekė įrodyti, kad tuo metu SSRS prezidento pareigas ėjęs, vyriausiuoju ginkluotųjų pajėgų vadu būdamas M. Gorbačiovas turėjo kariuomenės kontrolę, tačiau nesiėmė priemonių užkirsti kelią agresijai Lietuvoje bei taip nesustabdė tarptautinio nusikaltimo vykdymo.

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą iš viso žuvo 14 žmonių.

Vilniaus miesto apylinkės teismas gegužę Rusijos užsienio reikalų ministerijai išsiuntė minimo civilinio ieškinio dokumentus, kad jie būtų perduoti M. Gorbačiovui. Duomenų apie dokumentų įteikimą teismas neturi.

Sausio 13-osios bylą tyrusi prokuratūra atsisakydavo nagrinėti M. Gorbačiovo atsakomybę dėl Sausio 13-osios įvykių, jį apklausti.

2017 metais Vilniaus apygardos teismas, nagrinėjęs Sausio 13-osios bylą, išsiuntė šaukimą M. Gorbačiovui apklausti jį byloje kaip specialųjį liudytoją, tačiau Rusija atsisakė jį įteikti.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Trys šiauliečiai bus teisiami už kanapių kontrabandą, šaudmenų laikymą

confident-noyce

Teismui perduota nelegalių migrantų gabenimu kaltinamo Lenkijos piliečio byla

confident-noyce

KT nagrinės, ar atsisakę dėl COVID-19 testuotis asmenys galėjo būti nušalinami nuo darbo

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau