3.9 C
Panevėžys
Šeštadienis, 27 balandžio, 2024

Kokia yra saulės baterijos funkcija?

AutoriusJPFotoFREEPIK.COM

Saulės moduliai, elementai, kolektoriai, baterijos – visi šie terminai girdėti tiems, kurie domisi saulės energetika ar saulės elektrinės įrengimu. Visgi turint mažiau žinių, susigaudyti gali būti sudėtinga, ypač dėl to, kad praktikoje saulės baterijos terminas dažnai vartojamas neteisingai. Šiame straipsnyje aptarsime, kas iš tikrųjų yra saulės baterijos ir kokia šių elementų funkcija visoje saulės elektrinės sistemoje.

Kas yra saulės baterijos?

Dažnai teigiama, kad saulės baterijos – tai elementai, surenkantys saulės energiją ir paverčiantys ją elektra. Tai įneša daugybę painiavos, nes iš tikrųjų minėtą užduotį sistemoje atlieka visai ne saulės baterijos, o vadinamieji saulės moduliai, kurie yra pagrindiniai elektrinės elementai. Saulės baterijomis jie vadinami dėl to, jog surenka energiją, bet labai svarbu pažymėti, kad moduliai šios energijos nekaupia, o tai reiškia, kad neatlieka baterijos funkcijos.

Saulės baterijos yra elementai, kurie naudojami saulės elektrinės pagamintos elektros energijos saugojimui. Tai nėra būtinas sistemos elementas, todėl ne visi jas įsirengia. Antra vertus, saulės baterijos painiojamos su saulės kolektoriais, be kurių saulės elektrinė paprasčiausiai neveiktų, nes nebūtų surenkama saulės energija.

Kokią funkciją atlieka saulės baterijos?

Kaip minėta, pagrindinė saulės baterijos užduotis yra saugoti pagamintą elektros energiją. Jos veikimo principas primena akumuliatorių, kuriame laikoma energija gali būti panaudojama tada, kai yra reikalinga, o vėliau jos atsargos vėl papildomos. Saulės elektrinės pagaminamos energijos kiekį lemia jos galingumas ir tai, kiek saulės energijos yra surenkama. Saulėtomis dienomis, vasarą elektros pagaminama daugiau, o šaltojo sezono metu – mažiau. Tačiau mūsų poreikiai elektros energijai yra priešingi: žiemą naudojame jos daugiau, o vasaromis mažiau. Dėl to reikalingi tokie sprendimai kaip saulės baterijos, kurios padeda užtikrinti nenutrūkstamą energijos tiekimą.

Saulės elektrinės sistemoje gali būti naudojamos įvairios talpos saulės baterijos, jos taip pat kaip ir moduliai gali būti jungiamos tarpusavyje. Nors veikimo principas gana paprastas, šiuolaikinės baterijos elektros energijai saugoti nėra itin pigios, todėl ne visi jas naudoja.

Saulės baterijos alternatyva

Buities poreikiams patenkinti reikalingas nuolatinis nenutrūkstamas elektros tiekimas, dėl to reikalingas sprendimas elektros energijos kaupimui ir saugojimui. Siūlomos dvi alternatyvos – viena jų yra saulės baterijos, kurių pagrindinis privalumas yra visiška autonomija ir nepriklausomybė nuo elektros tinklų. Nepaisant to, šis būdas kartais gali būti brangesnis, tad kai kurie elektros gamintojai renkasi pasaugojimo paslaugą, kurią siūlo elektros tinklai.

Pasaugojimo paslauga šiuo metu kainuoja keletą centų už kilovatą, todėl yra patrauklia alternatyva – susimokama tada, kai elektros energija sunaudojama, nereikalinga didesnės investicija. Vis dėlto vertinant ilgalaikį laikotarpį saulės baterijos yra ekonomiškesnis pasirinkimas, leidžiantis sutaupyti dar daugiau, tad į jas verta investuoti.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Pristatyta pirma išmani lietuviška saulės energijos kaupimo baterija: kainuos apie 8 tūkst. eurų

confident-noyce

Saulės baterijos – alternatyva, padedanti išvengti energijos pasaugojimo mokesčio?

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau