Dirbantis moksleivis Vilmantas: programavimas – jaunimo ateitis

Dirbantis moksleivis Vilmantas: programavimas – jaunimo ateitis

JP / Asmeninio archyvo nuotr.

Kupiškio jaunimo centre jaunimas rinkosi į Vilmanto Bieliūno paskaitą „Programavimo perspektyvos jaunimui“. Vaikinas pasidalijo savo patirtimi kaip jį įtraukė informacinės technologijos ir kodėl verta rinktis programuotojo specialybę.   

Misija įmanoma – išmokti programuoti savarankiškai

Vilmantas šiemet pradėjo 11-tą klasę Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijoje ir iš pažiūros yra kaip daugelis moksleivių, tačiau daugiau pabendravęs sužinai, kad vaikinas jau nuo 12 metų domisi, savarankiškai mokosi programuoti ir jau sėkmingai dirba.

BIC

Pačiam šis gebėjimas neatrodo išskirtinis: „Reikia daug darbo, užsispyrimo ir daug ką galima išmokti savarankiškai. Dėl to nusprendžiau suorganizuoti paskaitą jaunimui, kad šiek tiek papasakočiau apie savo darbą. Labai dažnai ir draugai prašo pamokyti.“ – pasakojo Vilmantas.

Vaikinas pasakojo, kad jau dvejus metus aktyviai dirba įmonėse, savarankiškai tobulina žinias, jau yra dirbęs su 15 įmonių, tarp kurių ir Kupiškio raj. savivaldybės administracija, radijo stotis, naujienų portalai, įvairios įmonės.

„Programuotojo darbas labai įvairus – man tenka atlikti įvairius darbus kompiuteriu bei prižiūrėti serverius. Esu administravęs, programavęs svetaines, mobiliąsias aplikacijas, turiu praktikos atšifruojant failus, šalinant virusus.“ – apie savo darbo specifiką aiškino Vilmantas.

Apie mokyklos reikalus jaunasis programuotojas nelinkęs daug kalbėti – visas darbui reikalingas žinias jis susirado ir išmoko pats, todėl valandos mokykloje kartais prailgsta. „Su mokykla palaikau gerus santykius, sutariame su direktoriumi, tačiau trūksta įkvepiančių, motyvuojančių mokytojų ar tiesiog, su kuriais būtų apie ką pakalbėti. Informacija, kurią gauname pamokose, reikalinga norint tapti išsilavinusiu žmogumi, tačiau bendravimas, mąstymas, savo nuomonės formavimas ir nebijojimas ją išsakyti – taip pat reikalingi įgūdžiai, kuriems mažai skiriama dėmesio.“

Programuotojo darbo privalumai ir perspektyvos

Apie programuotojų darbą ir svaiginančias karjeros galimybes, bei pačius programuotojus sklando daugybė mitų – nelabai susipažinę su šiuo darbu mano, kad tai tiesiog nuolatinis sėdėjimas prie kompiuterio už labai didelius pinigus, tačiau Vilmantas pasakoja apie šiek tiek kitą šio darbo pusę.

„Žinoma, patvirtinsiu, kad darbo tikrai netrūksta, už jį yra ir sumokama, tačiau didžiausias iššūkis, su kuriuo tenka susidoroti – savarankiškas laiko planavimas, darbų paskirstymas. Teko savo kailiu patirti ką reiškia organizmo išsekimas po ilgo darbo naktimis, po to, žinoma, dar turiu eiti į pamokas, todėl dabar stengiuosi labiau saugoti sveikatą“, – sako vaikinas.

Prie didžiausių pliusų įvardija dideles galimybės tobulėti, mokytis vien programavimo srityje, taip pat galimybę dirbti iš bet kur – pavyzdžiui vasarą sėdint prie ežero. Vilmantas teigia, kad jam patinka teigiamas darbdavių požiūris į jauną, siekiantį tobulėti darbuotoją, suteikiamas puikios sąlygos: apmokamos kelionės darbo reikalais, nakvynės viešbučiuose ir pan.

Paklaustas, koks žmogus būtų geras programuotojas, susimąsto: „Šią specialybę renkasi įvairūs žmonės, čia nesvarbu lytis, tautybė, laisvalaikio pomėgiai. Pats irgi laisvalaikiu fotografuoju, groju orkestre, esu šokęs pramoginius šokius. Žinoma, žmogui, galvojančiam apie programuotojo darbą, turėtų būti įdomios technologijos, kompiuteriai, reikia daug kantrybės, kruopštumo, loginio mąstymo. Kaip ir minėjau – daugiausia dirbama savarankiškai, todėl laiko planavimas – paties atsakomybė, nes laiku neatlikus užduoties mažėja atlyginimas.“

Svarstantiems apie programavimo studijas Vilmantas pataria – „Mano atveju, daug ką išmokau savarankiškai, jau dabar dirbu ir iš tėvų pinigų prašyti netenka. Dėl tolimesnių studijų nesu apsisprendęs, kadangi galimybių yra labai daug ir kol kas svarstau ką pasirinkti. Tarkim, be aukštojo mokslo studijų yra ir privačių, profesinių mokyklų, taip pat yra kursai pradedantiesiems programuotojams vykdomi per darbo biržą – daugybė galimybių gauti žinias nemokamai, tik reikia noro ir užsispyrimo mokytis, siekti daugiau.“

AIK

Apollo

Tevyne

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.