Skurstančiųjų Lietuvoje nemažėja – skurstančiųjų skaičius Lietuvoje pagal Europos Sąjungoje priimtą metodiką yra apie 22 proc. (600 tūkst. gyventojų), socialinės pašalpos gavėjų skaičius tik apie 2,5 proc., maždaug tik vienas iš dešimties skurstančių.
Statistika rodo, kad skurdo rizikos atžvilgiu Lietuvoje pažeidžiamiausi yra bedarbiai, vieniši asmenys, vieniši tėvai, auginantys vaikus, senatvės pensininkai, žmonės su negalia, daugiavaikės šeimos ir vaikai.
Biudžeto projektą patvirtinusi Vyriausybė kitąmet planuoja beveik 90 eurų į rankas didinti minimalią algą, daugiau pinigų mažiausiai uždirbantiesiems liks ir dėl didesnio neapmokestinamojo pajamų dydžio. Pusšimčiu eurų augs pensijos, atsiranda išmokos ir vienišiems senoliams.
Tačiau visos šios priemonės skurstančiųjų skaičiaus nesumažina, o atvirkščiai – vargstančiųjų skaičius didėja. Kol valdžia dėlioja ir perdėlioja valstybės iždo indą, kai kam dienos mintys sukasi aplink kur kas žemiškesnį objektą – sriubos lėkštę.
Surinko mažiau produktų
Šv. Juozapo globos namų Ūkio dalies vedėja Aldona Vasiliūnienė naujienų portalui JP pasakojo, kad Panevėžio labdaros valgyklos „Betliejus“ darbuotojai kasdien puoduose verda sriubas ir per dieną pamaitina apie 50 žmonių.
„Per mėnesį pagaminame ir išdaliname virš 800 porcijų sriubos, o pagrindinis labdaros valgyklos „Betliejus“ rėmėjas maisto produktais – labdaros paramos fondas „Maisto bankas“. Dalį produktų žmonės suaukoja šio fondo organizuojamose akcijose, bet šiais metais rudens akcijos metu surinkome tik trečdalį produktų kiekio palyginus su ankstesnėmis akcijomis. Manome, kad tai susiję su prekybos centro lankytojų skaičiaus sumažėjimu“, – aiškino A. Vasiliūnienė ir teigė, kad žymaus valgančiųjų skaičiaus padaugėjimo nejaučia.
Aukoja privatūs asmenys
Pasak jos, kartais labdaros valgyklai daržovių ar kitų maisto produktų paaukoja privatūs asmenys.
„Be to, pagal Nevyriausybinių organizacijų projektų finansavimo programą, prie labdaros valgyklos išlaikymo prisideda Panevėžio miesto savivaldybė. Betliejaus valgyklėlei iš viso skirta 1 017 eurų“, – pasidžiaugė gautomis lėšomis A. Vasiliūnienė ir sakė, kad Šv. Juozapo globos namų labdaros valgykloje verdama tiršta soti sriuba, kurią lankytojai parsineša į namus.
Jaučia žmonių kaitą
Pasiteiravus, ar keičiasi žmonės ir kokio amžiaus panevėžiečiai ateina maitintis į labdaros valgyklą, A. Vasiliūnienė paaiškino:
„Žmonės keičiasi. Turime ir pastovių klientų, yra asmenų kurie apsilanko tik keletą kartų per mėnesi. Į labdaros valgyklą maisto ateina įvairaus amžiaus žmonės. Dauguma kasdieninio sriubos dubenėlio laukiantieji – socialinę atskirtį patiriantys asmenys, Nakvynės namų gyventojai, benamiai, darbo neturintys, iš įkalinimo įstaigų grįžę asmenys, mažas pajamas gaunančios šeimos, pagyvenę, ligoti, vieniši, nesėkmes užsienyje patyrę jaunuoliai, nusivylę gyvenimu ir nesugebantys prisitaikyti prie naujovių, pokyčių.“
Reikia paramos
Šv. Juozapo globos namų Ūkio dalies vedėja sakė, kad pagrindinis Betliejaus valgyklėlės rėmėjas – labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“.
„Tačiau ši parama neužtikrina projekto tęstinumo ir nedengia būtinųjų projektui tenkančių išlaidų, susijusių su apmokėjimu už darbą gaminant sriubą, patalpų išlaikymą, transporto išlaidomis. Todėl reikalinga ir finansinė parama, ir maisto produktai, tinkami sočiai sriubai pagaminti“, – teigė A. Vasiliūnienė.