Užimtumo tarnyba: moterų lyderystė darbo rinkoje nuosekliai didėja

Autoriusjp
Fotofreepik.com


Lyčių pasiskirstymas darbo rinkoje ilgą laiką buvo nulemtas istorinių, socialinių ir ekonominių priežasčių. Tradiciškai vyriškos profesijos buvo siejamos su statyba, pramone ar vadovaujančiomis pozicijomis, o moteriškos – švietimu, sveikatos priežiūra ar paslaugų sektoriumi. Užimtumo tarnybos duomenys rodo, kad situacija keičiasi, nors ir nežymiai.

Tarp labiausiai feminizuotų sektorių išlieka sveikatos priežiūros ir socialinio darbo sektorius, kuriame praėjusių metų pabaigoje dirbo 83,9 proc. moterų. Švietimo įstaigose dirbančių moterų dalis siekė 79,5 proc., o apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų veiklos sektoriuje – 74,1 proc.

„Lankstesnės darbo sąlygos, nuotolinis darbas ir tėvystės atostogų pasidalijimas padeda moterims ir vyrams tolygiau derinti darbą su šeimos pareigomis. Daugiau lygių galimybių atveria ir automatizuojami ar skaitmenizuojami procesai įvairiuose sektoriuose, bet situacija keičiasi lėtai“, – teigė Užimtumo tarnybos direktorė Inga Balnanosienė.

Moterys kasmet į darbo rinką atneša daugiau lyderystės. Vadovo pareigas praėjusių metų pabaigoje užėmė 60,5 tūkst. moterų, o jų dalis, lyginant su situacija prieš metus, išaugo 0,5 proc. Visgi vyrai šiose pozicijose dominuoja – vadovo darbą dirba kas septintas vyras ir tik kas dvylikta moteris.

Informacijos ir ryšių sektoriuje 2024 m. pabaigoje moterys sudarė 41,4 proc. Nors jų skaičius šioje srityje didėja, vyrai čia įsitvirtina sparčiau.

Anot I.Balnanosienės, moterys pastaraisiais metais drąsiau renkasi vyriškais vadinamus sektorius ar profesijas: „Transporto ir saugojimo sektoriuje dar prieš metus dirbo 1,6 proc. mažiau moterų, o per šešerius metus darbo rinkoje įsitvirtino daugiau policijos specialisčių ir tyrėjų, vadybos ir organizavimo analitikių, programinės įrangos kūrėjų ar net mechaninių mašinų surinkėjų.“

Moterys sudaro didesnę dirbančiųjų dalį finansinėje ir draudiminėje veikloje (67,7 proc.), meninėje, pramoginėje ir poilsio organizavimo veikloje (63,6 proc.). Daugiau nei 62 proc. įsitvirtinę viešojo valdymo ir gynybos srityje.

Vyrų dominuojamos sritys nekinta. Jie dažniausiai dirba statybų (85,8 proc.), kasybos ir karjerų eksploatavimo (82,5 proc.), transporto ir saugojimo (80,9 proc.) srityse. Kvalifikuotais darbininkais ir operatoriais dirbančiųjų moterų dalis praėjusių metų pabaigoje sudarė tik 17,3 proc. visų dirbančiųjų šioje grupėje – 4,7 karto mažiau nei vyrų.

Tačiau per pastaruosius 6 metus ūgtelėjo dirbančiųjų administravimo specialistėmis (0,4 proc. punkto) bei reklamos, rinkodaros ir pardavimo specialistėmis (0,2 proc. punkto). Daugėjo tik vyrų, dirbančių administravimo specialistais (+0,1 proc. punkto).

„Darbo rinka keičiasi sparčiau, nei vyrų ar moterų profesiniai pasirinkimai. Savo vietą atranda vis daugiau STEAM profesijų perspektyvų sudomintų moterų. Tikėtina, tai reikšmingai prisidės prie lyčių lygybės didinimo ir sustiprins moterų atstovavimą vadovaujančiose pozicijose“, – atkreipė dėmesį Užimtumo tarnybos direktorė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Seimas linkęs palaikyti siūlymą liberaliau išduoti leidimus dirbti su vaikais

JP Redakcija

Lietuvos mažos ir vidutinės įmonės yra optimistiškesnės nei kitų Baltijos šalių

JP Redakcija

Užimtumo tarnyba: nedarbo lygis Lietuvoje viršija 9 proc.

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads