4.3 C
Panevėžys
Penktadienis, 26 balandžio, 2024

Žemės tankinimo volai ir jų panaudojimo galimybės tobulinant žemės ūkį

AutoriusJP
FotoFREEPIK.COM

Žemės lyginimo volai yra plačiai naudojami daugumoje Skandinavijos ūkių. Lietuvoje volo, kaip atskiros mašinos, o ne kaip įvairių žemės dirbimo ir sėjimo agregatų sudedamosios dalies, nauda ir svarba yra arba nežinoma, arba pamiršta. Tačiau gerų volų panaudojimo pavyzdžių galima rasti. Kai kuriuose Lietuvos ūkiuose gerokai išsiplėtė tinkavimo volų panaudojimas, jie naudojami ne tik dirvai sutankinti ir paviršiams lyginti, grumstams trupinti, akmenims į žemę spausti.

Pagrindinė šių tinkavimo volų paskirtis – paruošti dirvą sėjai, išlyginti dirvą, suskaldyti grumstus ir sutankinti dirbamą paviršių. Hidrauliniai segmentiniai lygintuvai taip pat efektyviai sutraiško atsikišusius grumstus ir išlygina paviršius. Darbo intensyvumą galima reguliuoti hidrauliškai iš kabinos. Suspaudimo ritinėliai gali būti komplektuojami su kembridžo žiedais. Įrenginys hidrauliškai susilanksto į transportavimo padėtį.

Sėti smulkiasėklius augalus su įmontuotu kultivatoriumi nieko nebestebina

Daugumoje ūkių ši technologija pasiteisino ir vis dar sėkmingai naudojama. Pasirodo, sėti galima ir naudojant volelį.Ūkininkai įrenginiais žolę atjaunina pavasarį į kvietrugius pasėdami dobilų ar žolės sėklų mišinį. Kitas darbas, kuriam puikiai tinka grumstų smulkinimo volai, yra pavasarinis ir žieminis valcavimas. Rollex 620 yra lyginimo lenta, prie kurios galima pritvirtinti peilius, aiškina ūkininkai.

Volas su šia reguliuojamo gylio išlyginimo plokšte su freza sutraiško dirvos paviršių, leisdamas orui patekti į darbinį sluoksnį. Lyginimo lentą atkimšame tiek, kad neišrauname augalų.

Lietuvoje vis dar neįvertinta žemės ūkio tinkavimo volų nauda

Lietuvoje vis dar neįvertinta žemės ūkio tinkavimo volų nauda, nors kitose šalyse ritininių tankintuvų vaidmuo ūkininkavimo technikoje yra toks pat svarbus kaip ir bet kurio kito žemės ūkio padargo. Po pernykštės sausros Švedijos įmonės vos spėjo suspėti su išaugusiais ritinėlių užsakymais. Jų pardavimas ženkliai išaugo ne tik pačioje Švedijoje, bet ir Norvegijoje bei kitose Skandinavijos šalyse.

Jeigu šiandien kas nors užsisakys volą, padargus galime pristatyti tik birželio mėnesį, tai yra. Kai jie, kai pasibaigs geriausias naudojimo laikas, 2012 m. Tokį staigų šuolį lėmė pernai užsitęsusi sausra, o jos poveikis būtų buvęs mažesnis, jei dirva būtų suvyniota, išgarinusi mažiau vandens. Dirvožemio volavimas yra teigiama dirvos drėgmės reguliavimo priemonė.

Pavasarinis dirvos volavimas turėtų tapti vis svarbesnis

Pavasarinis dirvos volavimas turėtų tapti vis svarbesnis, nes praėjo keleri metai, kai pavasaris po sodinimo lepino tik sausu oru daugiau nei mėnesį. Po pasodinimo beveik bet kokį derlių galima sutankinti, kad būtų geresnis sėklos ir dirvožemio kontaktas. Kapiliarai padeda drėgmei lengviau pakilti į sėklų viršūnę, ypač išdžiūvus, jos greičiau ir tolygiau išdygsta.

Pastebėta, kad sutankėjusioje dirvoje susiformuoja tankesnis pasėlis. Apskaičiuota, kad naudojant tinkamus volelius ir jų tarnavimo laiką galima gauti 10–20 % geresnį tarnavimo laiką ir didesnį derlių.

Žemės lyginimo volai naudingi ne tik norint kontroliuoti dirvožemio drėgmės sąlygas

Jei dirvožemyje daug augalų liekanų, pasėjus rapsus taip pat rekomenduojama dirvą vartyti, kad pagerėtų sėklos ir dirvos kontaktas. Pastaruoju metu išryškėjo volavimo, kaip papildomos apsaugos nuo sliekų, privalumai. Šių kenkėjų yra visur ir jie neturi sienų.

Šliužai mėgsta drėgmę, šiaudus, skanius rapsų daigus, bet labai nemėgsta saulės ir krūmų. Kai dirvos paviršius susideda iš smulkių dalių, jos neturi kur slėptis, taip sumažėja šių kenkėjų skaičius dirvoje. Žemės tankinimo volai naudingas pasirinkimas kiekvienam ūkiui, juos rasite „Audrokesta“ e-kataloge.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau