Vilniuje bus įamžintas metrą sukūręs mokslininkas

AutoriusBNS
FotoMUZIEJAUS

Vilniuje bus įamžintas ilgio matą – metrą – sukūręs mokslininkas Titas Livijus Buratinis, pranešė Valdovų rūmų muziejus.

Italų kilmės fizikas, matematikas, geografas, egiptologas, architektas, išradėjas, diplomatas ir finansininkas (1617–1681) naująjį siūlomą ilgio matą aprašė 1675 metais Vilniuje išleistoje knygoje „Misura universale“.

Joje pirmą kartą paminėtas terminas metras kaip ilgio matas. Autorius universalųjį ilgio matą siūlė vadinti metro cattolico. Tai reiškė, kad jis turėtų būti naudojamas visuose katalikiškuose kraštuose.

Anot muziejaus pranešimo, Vilniaus senamiesčio „Rotary“ klubas pasiūlė įamžinti šią istoriją ir Vilniui – artėjančio 700 metų jubiliejaus proga dovanoja skulptoriaus Martyno Gaubo sukurtą skulptūrinę kompoziciją. Ji bus įmontuota į Valdovų rūmų sieną.

T. L. Buratinis Vilniuje apsigyveno 1665 metais. Jam buvo pavesta vadovauti ne tik Vilniaus, bet ir Lietuvos Brastos, Krokuvos bei Ujazdovo monetų kalykloms.

Mokslininkas buvo garsus tų laikų išradėjas, jis sukonstravo skraidančio aparato modelį, kurį pavadino Skraidančiu drakonu, domėjosi astronomija ir optika, buvo įsirengęs lęšių šlifavimo dirbtuves, kūrė teleskopus. T. L. Buratinis Varšuvoje statė arba remontavo karališkąsias Kazimiero ir Ujazdovo rezidencijas, įrengė tiltą per Vyslą. Be to, T. L. Buratinis sukūrė ir skaičiavimo mašiną, kurią padovanojo Toskanos didžiajam kunigaikščiui Leopoldui Medičiui.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Vyriausybė – už atlyginimų kėlimą mokslininkams

JP Redakcija

ŠMSM: valstybė finansuos pameistrių mokymus įmonėse

JP Redakcija

Buvusi mokytoja prakalbo apie opią švietimo sistemos problemą: „Tėvai už nemokamą vaikų mokslą šiemet išleis 21 mln. eurų“

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads