Jungtinėse Valstijose viešinti krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė sako su šios šalies gynybos pramonės įmonėmis aptarusi galimą pramoninį bendradarbiavimą, taip pat potencialų gamybos steigimą Lietuvoje.
Prieš ministrės vizitą skelbta, kad ji turėtų susitikti su bendrovių RTX, „Northrop Grumman“, „Lockheed Martin“, „AM General“ atstovais.
„Kadangi mes nemažai iš jų (amerikiečių – BNS) perkame, tai tikrai matome pagrindą kalbėtis apie pramoninį bendradarbiavimą, taip pat apie gamybos steigimą Lietuvoje“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė D. Šakalienė.
Lietuva yra didžiausia JAV ginklų pirkėja Baltijos šalyse. Vilnius iš Vašingtono įsigijo ginkluotės ir įrangos už maždaug 2 mlrd. eurų, o tai sudaro beveik 20 proc. visų šalies įsigijimų.
Lietuva iš JAV perka prieštankines raketų sistemas „Javelin“, šarvuotuosius visureigius JLTV, sraigtasparnius „Black Hawk“, raketines artilerijos sistemas „Himars“, AMRAAM raketas, skirtas vidutinio nuotolio oro gynybos sistemoms NASAMS, dronus „Switchblade“.
Lietuvos įstatymuose pramoniniu bendradarbiavimu, rinkoje žinomu kaip ofsetas, įvardytas mechanizmas, kai valstybė ir ginkluotės pardavėjas susitaria, jog dalis pardavėjo įsipareigojimų, susijusių su, pavyzdžiui, ginklų remontu ar gamyba, vykdoma pasitelkiant Lietuvos įmones.
D. Šakalienė sakė su JAV ėmonėmis aptarusi tiek konkrečios ginkluotės, tiek tam tikrų jos komponentų gamybos perkėlimą į Lietuvą.
„Aptarėme, kad kai kuriose situacijose galėtume iš Lietuvos suorganizuoti tam tikrus tiekėjus, kurie būtų geresni nei jų dabar turimi“, – teigė ministrė.
„Tai būtų mums labai naudinga ir transatlantinio ryšio stiprinimui, mūsų gynybos stiprinimui ir, žinoma, mūsų ekonomikai“, – pridūrė ji.
Vyriausybė šiemet tęsia derybas su JAV gynybos technologijų milžine „Northrop Grumman“ dėl 30 mm kalibro šaudmenų gamybos linijos įrengimo Giraitės gamyklos teritorijoje Kauno rajone. Pirmąjį pusmetį tikimasi pasiekti susitarimą dėl bendros įmonės steigimo.
Investicijos į liniją galėtų siekti keliasdešimt milijonų eurų, tačiau konkretūs skaičiai ir akcijų pasidalijimas tarp JAV įmonės ir valstybės priklausys nuo derybų rezultatų.
