Sveiktos specialistai kasmet primena tėvams, kad ruošiant vaiką į mokyklą, geriau nelaukti iki paskutinės minutės ir pasirūpinti vaiko sveikatos pažyma kuo anksčiau. Tačiau tendencijos nesikeičia daug metų – prieš prasidedant mokslo metams vis daugiau tėvų registruoja savo vaikus metiniam sveikatos patikrinimui, o poliklinikose pradeda formuotis eilės. Padidėjusį mažųjų pacientų srautą jaučia ir Panevėžio rajono poliklinikos gydytojai. Pastebima, kad vaikų sveikata ir toliau prastėja.
Auga ir virusinių infekcijų skaičius
Panevėžio rajono poliklinikos gydytojai teigia jaučiantys padidėjusį mažųjų pacientų srautą ne tik dėl kasmetinio sveikatos patikrinimo, bet ir dėl išaugusių virusinių susirgimų.
„Tikrai sulaukiame daugiau vizitų. Vaikučiai turi pasitikrinti ir dantis, gauti pažymas iš odontologo. Čia srautai irgi padidėję. Kadangi pažyma galioja vienerius metus, tėveliai galėjo pradėti tvarkytis pažymas gegužę ar anksčiau, bet dažniausiai, kaip rodo praktika, laukia paskutinių dienų, minučių. Tad dėl profilaktinio sveikatos patikrinimo srautai tikrai padidėję, be to, aukštyn šoktelėjo ir virusinės ligos, dėl kurių gydytojai šiuo metu sulaukia ypač daug pacientų“, – teigė Panevėžio rajono poliklinikos vyriausioji slaugos administratorė Aušra Indriliūnaitė.
Pažyma – labai svarbi
Paklausta, kodėl profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas yra reikalingas ir kuo jis svarbus, A. Indriliūnaitė paaiškino, kad atlikus sveikatos patikrinimą elektroninėje sveikatos sistemoje yra atnaujinamas Mokinio sveikatos pažymėjimas, reikalingas ugdymo įstaigoms. Jame yra pateikiami sveikatos patikrinimo duomenys, gydytojo išvados ir rekomendacijos.
„Metų bėgyje pasikeičia vaikučių sveikata. Jie perserga tam tikromis ligomis, gal turėjo traumą, dėl kurios kūno kultūroms pamokoms reikalingi tam tikri apribojimai. Gal pasikeitė regėjimas ir reikia parinkti sėdėjimo vietą arčiau lentos“, – pavyzdžius pateikė ji ir pažymėjo, kad į vaiko sveikatos pažymą nereikėtų žiūrėti pro pirštus.
„Jeigu pablogėjo vaiko regėjimas, šeimos gydytojas siunčia pacientą pas oftalmologą konsultacijai, gal net reikalinga parinkti akinius ar paskirti stiprinančias mankštas akims. Arba tėveliams patars kaip patausoti vaikų akytes. Taip pat reikalinga patikrinti, ar nepablogėjo vaiko klausa, nes yra daug įvairiausių virusinių susirgimų, kurie pakenkia klausai. Patikrų metu atliekama išsami vaiko sveikatos analizė, tėveliai turi stebėti, sekti ir rūpintis vaikų sveikata kiek įmanoma labiau. Nereikėtų žiūrėti į pažymą tik kaip į dokumentą, bet ir atsižvelgti į gydytojų rekomendacijas“, – kalbėjo A. Indriliūnaitė.
Didžiausias priešas – išmaniosios technologijos
Atlikę profilaktinę vaikų sveikatos patikrą gydytojai pastebi, kad jų sveikata ir toliau prastėja. Tą patvirtino ir A. Indriliūnaitė:
„Tikrai prastėja, ypač regėjimas. Tam įtakos turi telefonas, kompiuteris, planšetė. Dar vienas svarbus pastebėjimas – prastėja vaikų laikysena, nes kaklas dažniausiai palenktas prie telefono, formuojasi kuprelė. Vaikai nemėgsta sportuoti, aktyviai leisti laiko, todėl renkasi lengviausią būdą – tiesiog sėdi nuleidę galvą į ekraną.“
Vyriausioji slaugos administratorė pastebi, kad tie vaikai, kurie lanko fizines treniruotes – jų sveikatos būklė kur kas geresnė nei tų, kurie laiką leidžia pasyviai.
„Tie vaikai, kurie sėdi prie telefonų, dažniausiai dar turi ir nutikimo problemą. Vaikai, kurie aktyviai sportuoja, būna sportiško kūno sudėjimo ir jie, tiesiog, sveikesni“, – sakė ji ir apgailestavo, kad sporto stovyklos tėveliams dažniausiai yra neįkandamos dėl kainos, o naudos jose tikrai daug.
„Fizinio aktyvumo stovyklos yra pakankamai brangios. Pavyzdžiui, vienoje sporto stovykloje savaitė vaikui kainuoja 300 eurų. Tai tikrai prabanga, bet tokios stovyklos vaikams labai reikalingos. Jos gali vaiką motyvuoti judriau ir sveikiau gyventi, turėti tam tikrą dienotvarkę ir valgyti sveikesnį maistą“, – kalbėjo A. Indriliūnaitė.
Informacija apie skubią pagalbą
Vaiko sveikatos pažymėjimą būtina pristatyti ikimokyklinio ar mokyklinio ugdymo įstaigai, kurią lankys vaikas. Pažyma galioja vienerius metus, todėl kartą metuose visi tėvai turi nuvesti vaiką pas šeimos gydytoją ir gydytoją odontologą, kurie patikrins vaiko sveikatos būklę bei išduos minėtą dokumentą.
Apsilankymo pas šeimos gydytoją metu vertinamas vaiko ūgis ir svoris, pamatuojamas kraujo spaudimas, įvertinamas regėjimas ir klausa, vertinamos kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklės. Jei šeimos gydytojas randa pakitimų, tuomet vaikas yra siunčiamas pas gydytoją specialistą, kuris atlieka apžiūrą pagal savo kompetenciją bei, esant būtinybei, skiria reikiamus tyrimus.
Patikrinus vaiko sveikatą, visi reikiami duomenys įrašomi į vaiko sveikatos pažymėjimą. Jame gydytojai pateikia išvadas ir rekomendacijas dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje, įskaitant kūno kultūrą. Pažymoje šeimos gydytojas nurodo, kokią fizinio lavinimo grupę (pagrindinę, parengiamąją, specialiąją) vaikas gali lankyti, ar visus kūno kultūros pratimus jis gali atlikti ir pan. Taip pat pažymoje įrašoma, ar vaikas neturi regos sutrikimų, kokia jo laikysena, ar jis turi polinkį alergijoms ir kt. Nustačius lėtinę ligą ar alergiją, įrašoma, kokių pirmosios pagalbos priemonių reikėtų imtis, jei vaikui prireiktų skubios pagalbos.
Visi vaikai yra draudžiami valstybės lėšomis, todėl vaiko sveikatos pažymėjimas išduodamas nemokamai. Lankantis pas gydytoja vaiką būtinai turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų.