TOP 5 knygynai, kuriuos privalo aplankyti kiekvienas mylintis skaitymą

AutoriusJPFotoFREEPIK.COM

Knygynai – tai ne tik intelektualinę ir edukacinę reikšmę turintys objektai. Pripažinkite, juk ten, kur yra galybė knygų, rodosi, jog ore vienu metu tvyro magija bei didybė. Tokių knygynų galima rasti Europoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Pietų Amerikoje, Azijoje, tačiau dėl pandemijos sustabdžius keliones, natūralu, jog šiose vietose stojo tyla. Todėl šiame straipsnyje keliausime mintimis į nuostabiausius TOP 5 pasaulio knygynus, kuriuose kiekvienas knygų mylėtojas kažkada turėtų apsilankyti.

Dominikonų bažnyčios pastate – išskirtinio grožio knygynas Boekhandel Dominicanen

Bene vienas garsiausių ir daugiausiai įvairių apdovanojimų susižėręs knygynas – tai Nyderlanduose esantis Boekhandel Dominicanen. Įdomu tai, jog pats knygynas nėra toks jau senas: jo gotikinės durys buvo atvertos 2007 metais. Tiesa, knygyno sienos mena kur kas gilesnę praeitį.

Boekhandel Dominicanen buvo įkurtas senos Mastrichto Dominikonų bažnyčios pastate 1294 metais. Pati bažnyčia užsidarė XVIII amžiaus paskutiniame dešimtmetyje, kuomet Prancūzų kariuomenė užėmė šalį. Visgi griūties ir suniokojimo šiam pastatui pavyko išvengti: daugiau nei keletą šimtmečių jis buvo visiškai pamirštas, o kiek vėliau pradėtas naudoti įvairioms paskirtims, pavyzdžiui, kaip dviračių saugojimo sandėlis, arklidės ar net vakarėlių vieta. 2005 m. šis gilią istorinę praeitį turintis objektas buvo pradėtas restauruoti.

Pats knygyno dizainas balansuoja tarp modernumo ir didingos bažnyčios praeities. Buvo išsaugotas sakralinis pastato palikimas: vitražai, freskos, stogo skliautai. Tačiau bene labiausiai lankytojus traukia išskirtinės knygų lentynos. 2007 metais „The Guardian“ šią vietą įvardijo kaip „knygyną rojuje“ – būtent dėl milžiniškos per du aukštus išsikerojusios 400 kvadratinių metrų knygų lentynos.

Šekspyro garbei pavadintas knygynas Paryžiuje

Taip, jūs supratote teisingai, ne Anglijoje, o Paryžiuje – pačioje Notre Dame širdyje. Tai anglakalbių bendruomenę Prancūzijoje vienijantis knygynas, kuriame nuo senų laikų buvo parduodama žymiausia anglų ir amerikiečių literatūra.

Shakespeare and Company’s knygynas oficialiai buvo atidarytas 1951 metais, tačiau iki tol jo patalpose vykdavo anglakalbių rašytojų ir literatūros mėgėjų susitikimai. Tiesa, dabartinis pavadinimas knygynui buvo suteiktas 1964 m. – minint 400 metų Viljamo Šekspyro gimimo metines ir pagerbiant Sylvia Whitman, kuri nuo 1919 m. valdė „Shakespeare and Company’s“ pavadinimo knygyną kitoje lokacijoje.

Šis knygynas visuomet buvo garsių rašytojų, menininkų, visuomenininkų susibūrimo vieta. Įdomu tai, kad naktimis, viduje esančius suoliukus knygyno įkūrėjas paversdavo nedidelėmis lovomis, kuriose kviesdavo miegoti prieglobsčio nerandančius rašytojus ir kūrėjus. Yra teigiama, jog per visą knygyno gyvavimo laiką, ten yra buvę apsistoję daugiau nei 30 000 menininkų.

Visgi praėję 2020 m. knygynui smogė itin smarkiai: dėl pandemijos buvo prarasta apie 80 procentų pajamų. Tad nieko nelaukusi knygyno vadovybė kreipėsi į savo klientus su prašymu palaikyti juos šiuo sunkiu laikotarpiu. Taip jie padidino internetinius pardavimus iki kelių tūkstančių parduotų knygų per dieną (lyginant su tuo, jog anksčiau parduodavo vos apie šimtą).

Buvusioje teatro salėje veikiantis knygynas

Kitas knygynas, kurio nepaminėti šiame sąraše būtų nuodėmė, tai Buenos Airėse esantis El Ateneo Grand Splendid – neretai jis įvairių tinklaraštininkų yra įvardijamas kaip pats gražiausias knygynas pasaulyje.

Pats šio knygyno pastatas atvėrė duris 1919 metais, tiesa, tuo metu tai buvo teatras, o kiek vėliau patapo kino teatru. Visgi 2000 metais čia buvo nuspręsta atidaryti knygyną, kuris iškart sulaukė didelio vietinių ir pasaulio turistų dėmesio. Teigiama, jog iki prasidėjus Covid-19, per metus šią vietą aplankydavo apie milijoną knygų mylėtojų iš viso pasaulio.

El Ateneo Grand Splendid knygynas yra išskirtinis tuo, jog pati teatro salės koncepcija išliko nepakitusi: tai reiškia, jog knygų lentynos yra įrengtos ten, kur kažkada sėdėjo žiūrovai (tiek parteryje, tiek balkonuose). Tebėra ir scena – šiandien ten yra prašmatniai įrengta kavinė. Autentiška ši vieta ir tuo, jog joje išliko originalios freskos bei klasikinės raudonos scenos užuolaidos.

Išskirtinę šio knygyno atmosferą sukuria ir gyvo garso skambesys: čia užsukus galima girdėti gyvai grojantį pianistą, o dėl puikios pastato akustikos, garsas sklinda per visą knygyną.

Knygynas žalumos ir gryno oro oazėje

Visiškai kitoks, be didybės ir prabangos, bet kupinas išskirtinumo yra Bart’s Books knygynas JAV Kalifornijos valstijoje, Ojaj mieste. Visų pirma, šis knygynas yra kitoks, nes jame parduodamos knygos nėra tik ką iš leidyklos, jos – ne naujos, todėl savyje talpina ištisas istorijas bei gyvenimus. Taip pat Bart‘s Books vieta yra vertinama dėl to, jog visą vientisą knygyno aplinką sudaro tiek viduje esančios lentynos, tiek lauke stovintys staliukai, o šalia žaliuoja išskirtinio grožio augalai.

Tiesa, šio knygyno istorija gana paprasta. 1964 metais vietinis Ojaj miesto gyventojas Richard Bartinsdale (vietiniai jį vadino tiesiog Bartu) savo asmeninę knygų kolekciją pavertė „second hand“ knygų krautuvėle – tokia knygų pakartotinio vartojimo koncepcija „Bart’s Books“ knygyne išliko iki pat šiandien.

Knygyne esančios knygos paprastai atkeliauja iš žmonių. Knygyno administracija vykdo programą, kurios pagrindu už kiekvieną atneštą knygą buvusiems jos savininkams sumoka atitinkamą sumą pinigų arba leidžia išsirinkti iš knygyne esančių knygų asortimento – pasirinkimas priklauso nuo pardavėjo norų.

Įdomu tai, jog ši ypatinga vieta ypač pamėgta kamerų: į Bart’s Books knygyną nuolat plūsta žurnalistai, dokumentinių filmų kūrėjai, Holivudo prodiuseriai. Be to, šiame knygyne yra rengiamos vestuvių ceremonijos!

Vaikų rojus Kinijoje

Poplar Kids Republic – tai vienas populiariausių vaikams skirtų knygynų visame pasaulyje. 2005 m. Pekine įkurtas knygynas yra ypatingas dėl savo interjero, primenančio spalvingąsias vaikų knygeles. Parduotuvėje gausu ryškių spalvų, inovatyvių, bet itin jaukių skaitymo erdvių (vaikai gali skaityti permatomuose burbuluose, kurie įrengti tarp knygų lentynų), o ryški vaivorykštė, prasidedanti prie įėjimo ir jungianti visas kitas knygyno erdves, sukuria jausmą, jog knygynas esąs rojuje. Ši vieta primena žaidimų kambarį, o ne nuobodžią skaityklą – būtent taip yra ugdomi mažųjų skaitymo įpročiai.

 

Poplar – taip pat užsiima knygų leidyba Kinijoje. Ši leidykla ir knygynas – vieni pirmųjų visoje šalyje pradėjo leisti kokybiškai iliustruotas knygeles vaikams, iki tol, tokio pobūdžio knygos nebuvo populiarios Kinijoje. Be to, Poplar Kids Republic knygynas nuolat organizuoja knygelių skaitymo popietes, kurias veda profesionalūs pedagogai, tad knygynas užsiima ne tik komercine, bet ir edukacine veikla mažiesiems bei jų tėveliams.

Visgi šiandien aplankyti šiame straipsnyje paminėtus knygynus vargu, ar galima, bet tikime, jog pasveikus pasauliui, būtinai tai padarysite. O kadangi dabar privalu susitelkti ir likti namie, kviečiame skaityti!

Užsisakykite knygas internetu ir saugiai bekontakčiu būdu atsiimkite jas knygynuose, esančiuose prie pat Jūsų namų https://vaga.lt/knygynai.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Ką skaitysime pavasarį: psichologiniai trileriai, romanai, klasika ir tikros istorijos

confident-noyce

Panevėžio pataisos namuose knygos mylėtojos renka Metų knygą

confident-noyce

Karantinas Panevėžio bibliotekų darbo nesustabdė: net ir įdiegė naujoves – knygomatus

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau