Smulkaus verslo rebusas: automobilius pirkti, nuomotis ar naudotis abonementu?

AutoriusJP
FotoFREEPIK.COM

Darbo priemonės kainuoja. Kompiuteriai ir telefonai yra santykinai pigūs, o specifinė įranga ar automobiliai gali būti brangūs. Norint jų nusipirkti, reikia kapitalo, o tam, kad kapitalą būtų galima sukaupti, reikia tos darbui skirtos įrangos čia ir dabar. Yra įvairių mechanizmų darbo priemonėms finansuoti: lizingas, veiklos nuoma, dabar – ir abonemento principu paremta nuoma. Pirkti ar nuomotis? Koks geriausias variantas smulkiajam verslui?

Būdų turėti automobilį – ne vienas

Smulkieji verslai vertina galimybę turėti fiksuotus kaštus, nes pagal juos gali skaičiuoti savo biudžetą, produkto ar paslaugos kainą, planuoti artimiausią laikotarpį. Tačiau jei čia ir dabar ar artimiausiu laikotarpiu prisireikia brangių specifinių darbo įrankių ar automobilių, tokios didelės trumpalaikės išlaidos gali būti skaudžios. Arba netgi neįkandamos.

Sprendimas – nuoma arba abonementas. Šiandien išsinuomoti galima kone viską: nuo kompiuterių ir telefonų iki žemkasių, kranų ar, žinoma, automobilių. Tokias paslaugas siūlo daugybė įmonių.

Santykinis šio pasiūlymo trūkumas – ilgas finansinių įsipareigojimų laikotarpis. Kitas, gana naujas būdas, kurį Lietuvoje pradėjo siūlyti prekių ženklas „WeFleet“, – automobilio abonementas, leidžiantis nauju automobiliu su visa priežiūra naudotis norimą laikotarpį, kas mėnesį mokant fiksuotą sumą. Tokio tipo paslaugos verslui aktualios ir dėl to, kad nereikia rūpintis eksploataciniais klausimais: į mėnesio sąskaitą būna įskaičiuotas draudimas, techninė priežiūra, padangos, vienintelis liekantis kintamasis – sunaudojami degalai.

Daugybė stambiųjų verslų, valdančių dešimtis ar šimtus automobilių turinčius parkus, perėjo prie veiklos nuomos, nes ji leidžia perkelti didelio transporto parko valdymo iššūkius ant paslaugos tiekėjo pečių, o mažesnės įmonės, disponuojančios keliais automobiliais, į šią naujovę žiūri atsargiai, bet smalsiai.

Nusipirkti?

„Mes naudojamės lizingu, tad geriau perkame kiek panaudotą pigesnį automobilį. Aišku, pirkimas reikalauja trumpalaikės investicijos, pradinio įnašo, tačiau ir tą galima planuoti. Matematika čia paprasta: išmokėjus lizingą, automobilis lieka mums ir toliau jį naudojame. Jis turi išliekamąją vertę: pardavę jį, galime gauti pinigų naujesnio modelio pradiniam įnašui. O po veiklos nuomos nieko nelieka“, – savo įžvalgomis dalijasi elektros instaliacijomis ir garso bei vaizdo sprendimais užsiimančios įmonės „Seleris“ bendraįkūrėjas Saulius Masonas.

Automobilis visoje Lietuvoje veikiančiam pašnekovo verslui yra viena pagrindinių darbo priemonių, tad transportui jis skiria didelį dėmesį. Vis dėlto abonemento filosofijos jis visiškai nesikrato. Sako, kad jei specifinio automobilio reikia tik ribotam laikui, pavyzdžiui, keliems mėnesiams, dirbant prie tam tikro objekto, ir vėliau į jį neplanuojama grįžti arba jo reikia laikinai dirbantiems darbuotojams, tuomet galbūt ir neapsimoka jo pirkti.

„Jei žinau, kad man tokio automobilio reikės tik trims mėnesiams ir toliau nematau jokios galimybės jo panaudoti, tuomet galvočiau, kad išsinuomoti jį tikrai labiau apsimoka. Kita vertus, galbūt turint kitokio tipo automobilį galima pagalvoti apie verslo plėtrą?“ – retoriškai klausia S. Masonas.

Ar visgi nuomotis?

Savo ruožtu elektromobilių įkrovimo stotelių tinklą valdančios bei jas įrenginėjančios „Inbalance Grid“ bendraįkūrėjas Aurimas Pauga sako, jog ilgalaikė automobilių nuoma ar abonementas yra optimalus būdas jo verslui naudotis naujomis transporto priemonėmis.

„Kapitalą mes naudojame įkrovimo stotelėms statyti, jos mums padeda uždirbti pinigų. O visa kita tai operacinės išlaidos. Kalbant apie automobilius, gal ir gerai būtų nemokėti jokių palūkanų, nusipirkti juos sau, tačiau tam reikia nemažo kapitalo. O mes nenorime kaupti pinigų, norime darbo priemones turėti iš karto ir pinigus investuoti į tai, kuo verčiamės, auginti infrastruktūrą ir plėsti verslą. Mes nesiverčiame automobilių verslu ir į juos žiūrime kaip į darbinius arklius, reikalingus rezultatui pasiekti, ir čia abonementas, nuoma ar išperkamoji nuoma man atrodo logiški“, – aiškina pašnekovas.

„Inbalance Grid“ kolektyvas dabar važinėja naujais, moderniais komerciniais mikroautobusais. Jais vežioja darbo įrangą, atlieka kitas funkcijas. Kadangi vienkartinė investicija būtų skausminga ar net iš karto neįmanoma, dėl to ilgalaikė nuoma su fiksuotomis įmokomis, kurias galima įtraukti į operacijų kaštus, pasirodė protingesnis variantas.

Tai rodo ir paslaugų teikėjų pavyzdžiai rinkoje. Štai „WeFleet“ automobilį galima užsisakyti lanksčiam vos kelių mėnesių laikotarpiui. Už jį mokama fiksuota mėnesio kaina, į kurią įeina visi eksploatacijos kaštai, išskyrus degalus.

Tai – bene lanksčiausia lizingo ir veiklos nuomos alternatyva įmonėms už netgi mažesnę kainą. Štai norint nusipirkti 29 tūkst. eurų kainuojantį nedidelį furgoną lizingu, 60 mėnesių reikėtų mokėti po 482 eurus. Panašų modelį galima išsinuomoti ilgalaike nuoma už 550 eurų. O minėta „WeFleet“ bendrovė, pavyzdžiui, lengvąjį komercinį „Peugeot Partner“ modelį gali pasiūlyti už 420 eurų per mėnesį.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kaip pasirinkti tinkamas „Audi“ dalis intensyviam miesto vairavimui

confident-noyce

Gruodį naujų lengvųjų automobilių rinka augo 42 proc.

confident-noyce

Panevėžyje ieškomas be priežiūros palikto automobilio savininkas

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau