Ar galima besilaukiančioms ir kūdikius maitinančioms moterims tapti kraujo donorėmis? Tai – vienas dažniausiai kraujo donorystės centruose užduodamų klausimų. Atsižvelgiant į tai, Nacionalinis kraujo centras (NKC) primena – kraujo dovanoti leidžiama ne anksčiau nei praėjus 6 mėnesiams po gimdymo, o besilaukiančioms ar kūdikį maitinančioms mamoms kraujo donorystė yra išvis negalima, nes tai gali mamoms susilpninti imunitetą.
NKC direktoriaus Daumanto Gutausko teigimu, užklausų apie tai, ar kūdikių besilaukiančios ir naujagimius maitinančios moterys gali tapti kraujo donorėmis, NKC padaliniuose sulaukiama kiekvieną savaitę.
Tai, pasak jo, galima traktuoti kaip gerą ženklą, kuris rodo, kad visuomenei kraujo donorystė yra itin svarbi. Taip pat tai yra įrodymas, jog apie ją būtina kalbėti dar plačiau, nes žinojimas gali padėti lengviau rasti rūpimus atsakymus.
„Dėkojame šalies gyventojams už jų aktyvumą kraujo donorystėje ir norą aiškiai suprasti, kada ši donorystė galima, o kada – ne. Šiuo atveju norime priminti, kad ji leidžiama ne anksčiau kaip praėjus 6 mėnesiams po gimdymo. Tai yra labai svarbu tam, kad organizmas atsigautų po nėštumo ir gimdymo, o kraujo rodikliai, ypač hemoglobino lygis, normalizuotųsi“, – teigia D. Gutauskas.
NKC vadovas atkreipia dėmesį, kad nėštumo metu, po gimdymo 6 mėnesius ir visą laikotarpį, kai kūdikis maitinamas krūtimi, kraujo donorystė yra negalima, nes kraujas reikalingas pačiai motinai ir kūdikiui. Jo netekimas gali sukelti komplikacijų.
NKC Donorystės organizavimo skyriaus vadovės Editos Urbonienės teigimu, net ir praėjus pusmečiui po gimdymo, tam, kad būtų pilnai pasirengta kraujo donorystei, pirmiausia patariama kuo detaliau įvertinti asmeninę sveikatos būklę.
„Mamoms, kurioms po gimdymo jau praėjo šeši mėnesiai, prieš kraujo donorystę vis tiek pirmiausia rekomenduotina įsitikinti, kad hemoglobino lygis kraujyje yra normos ribose. Minimalus hemoglobino lygis kraujo donorėms moterims yra ne mažiau kaip 125 g/l. Taip pat svarbu nejausti nuovargio, turi būti gera fizinė savijauta. Be to, prieš donorystę reikėtų užtikrinti, kad mityba būtų visavertė, maiste netrūktų geležies, prieš kraujo davimą svarbu pakankamai vartoti skysčių“, – sako E. Urbonienė.
NKC Donorystės organizavimo skyriaus vadovė taip pat pabrėžia, kad jokių apribojimų dėl donorystės nėra negimdžiusioms moterims. Išskyrus visiems kraujo donorams taikomus atvejus.
Pavyzdžiui, kraujo aukoti negalima dvi savaites po karščiavimo, herpesvirusinės infekcijos, gripo ar kitos virusinės ligos simptomų pabaigos. Taip pat ne anksčiau kaip praėjus keturiems mėnesiams po tatuiruotės, įsivėrus auskarą į kurią nors kūno vietą, po sunkios chirurginės operacijos, endoskopinio tyrimo, akupunktūros, po kraujo patekimo ant gleivinės arba sužeidimo nesterilia adata, kraujo sudėtinių dalių perpylimo.
Primenama, kad kraujo donorais visiškai negali būti žmonės, kurie yra sirgę ar serga sunkia lėtine ar pasikartojančia kraujotakos, imuninės sistemos liga. Taip pat ir tie, kurie serga cukriniu debetu, naudoja insuliną. To daryti negalima ir sergant onkologinėmis ligomis, hepatitu B ar C, sifiliu, ŽIV, vartojant intraveninius narkotikus, anabolinius steroidus.
