4.3 C
Panevėžys
Penktadienis, 26 balandžio, 2024

Šį mėnesį naktinį dangų nušvies Orionidų meteorų lietus

AutoriusGISMETEO.LTFotoPEXEL.COM

Šį mėnesį dangaus stebėtojų laukia dovanėlė: šimtai krentančių žvaigždžių nušvies dangų Orionidų meteorų lietaus metu.

Šie meteorai dangų raižo kiekvieną spalio mėnesį nuo 2 d. iki lapkričio 7 d., o jų pikas prognozuojamas spalio 21-osios rytą.

Šis kosminis reiškinys vyksta kuomet Žemė keliauja per Halio kometos – tėvinės Orionidų srauto kometos, paliktų nuolaužų srautą.

Orionidus NASA įvardina, kaip vieną gražiausių meteorų srautų per visus metus, kuris po vidurnakčio yra matomas tiek šiauriniame, tiek pietiniame pusrutuliuose.

„Raskite vietovę, esančią atokiau nuo miesto ar gatvių apšvietimo. Pasirūpinkite miegmaišiu, pledu ar turistine kėde. Atsigulkite ant nugaros, kojas atsukite į pietryčius, jei esate Šiauriniame pusrutulyje, arba į šiaurės rytus, jei esate Pietiniame pusrutulyje, bei žvelkite aukštyn, bandydami aprėpti kiek tik įmanoma daugiau dangaus ploto. Per mažiau nei 30 minučių, praleistų tamsoje, jūsų akys prisitaikys ir imsite regėti meteorus,“ – rekomenduoja Amerikos kosmoso agentūra.

Meteorų srautas kyla iš nuolaužų srauto, kurį paliko garsioji Halio kometa, judanti į vidinę Saulės sistemą. Čia kometos branduolys kosmose barsto ledo ir uolienų dulkes, kurios spalio mėnesį tampa Orionidų meteorais.

Šis mėnuo taip pat padovanos ir retąją Mėlynąją pilnatį, kuri bus matoma visose laiko juostose.

Mūsų artimiausias kaimynas tikrai nespindės mėlyna spalva, tačiau šį pavadinimą jis pelnys dėl to, kad tai bus antroji per tą patį mėnesį patekėsianti pilnatis (pirmoji vyko spalio 1 d.).

Šis reiškinys taip pat išskirtinis dėl to, kad visose pasaulio dalyse jis bus matomas pirmą kartą nuo pat Antrojo pasaulinio karo.

Mėlynosios pilnaties, kaip antrosios mėnesio pilnaties, pavadinimo idėja kilo iš 1946 metų kovo mėnesio straipsnio, kuris buvo paskelbtas „Sky and Telescope“ žurnale, praneša „EarthSky“.

Tąkart, cituojant 1937 metų „Farmer’s Almanac“, buvo paskelbtas straipsnis, pavadintas „Kartą mėlynojoje pilnatyje“ (angl. Once in a Blue Moon), kurio autorius buvo James Hugh Pruett.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Nėra blogo oro: specialistė pataria, be ko negalima išeiti į lauką su kūdikiu

confident-noyce

Rudens pramogos: 5 veiklos lauke jums ir jūsų vaikams

confident-noyce

Nepraleiskite meteorų lietaus šį savaitgalį, o po jo – žvaigždes kviečia stebėti kiaurus metus

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau