9.3 C
Panevėžys
Sekmadienis, 28 balandžio, 2024

Panevėžio rajono meras P. Žagunis: „2022 metus pažymėjo trys ženklai: karas, pabėgėliai, energetinė krizė“

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoŽIVILĖ VEČIORKUTĖ
P. Žagunis.

Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis, išlydėdamas 2022-uosius metus, pastebėjo, kad jie jau buvo kitokie nei prieš tai buvę – nepažymėti pandemijos ženklu, bet, anot mero, atsirado trys faktoriai, kurie žymės šiuos nueinančius metus: Rusija užpuolė Ukrainą, iš ten plūdo karo pabėgėliai, užklupo energetinis sunkmetis.

Apie nueinančius 2022 metus, kurie pažymėti trimis svarbiais ženklais, ir kalbamės su Panevėžio rajono meru Povilu Žaguniu, kurio meravimo kadencija baigsis kitų metų balandyje.

– Tai kokie tie 2022 metai buvo?

– Jeigu 2020-uosius ir 2021-uosius vadinome pandemijos metais, tai šiuos nueinančiuosius vadinsime jau kitaip. Šitie metai pažymėti trimis ženklais: vasario 24 dieną Rusija užpuolė Ukrainą ir prasidėjo karas, į Lietuvą ir kitas šalis plūstelėjo pabėgėlių srautas iš Ukrainos, įsibėgėjus metams prasidėjo energetinė krizė ir pradėjo kilti kainos. Nuo tų trijų faktorių ir reikėtų pradėti pokalbį.

– Kaip pasitikote tuos naujus iššūkius, ar pavyko juos prisijaukinti? Juolab kad tai tikrai sudėtingas laikotarpis išpuolė?

– Pripratome gyventi, pripratome dirbti. 2021 metais buvo vienokia situacija, 2022-aisiais – kitokia. Tačiau visose srityse vyko darbai ir niekas nesustojo. Todėl visais galiu pasidžiaugti ir visiems padėkoti už darbus 2022 metais. Žemdirbiai užaugino ir subrandino puikų derlių – turėsime duonos, kas šiuo metu pasaulyje labai aktualu. Reikia džiaugtis medikų darbu, įvairių specialistų darbu, kurie prisitaiko prie naujų darbo sąlygų ir išmoko dirbti nuotoliniu būdu.

P. Žagunis.

– Ar tikrai viskas taip gerai?

– Kaip ir visuose darbuose pasitaiko įvairių niuansų ir sulaukiame nusiskundimų, bet visumoje išmokome ir toliau mokomės gyventi energetinio sunkmečio laikotarpiu, kainų šuoliavimo laikotarpiu. Sulaukiame pageidavimų iš gyventojų, kad norėtų greičiau papulti pas medikus. Tai suprantama, visi norime, kad būtų geriau ir puikiau. Tačiau daugiau yra džiuginančiu dalykų.

– Kokie tie džiuginantys darbai?

– Džiaugiamės švietimo darbuotojų darbu. Juolab kad tai apima labai daug specialistų, kurie darbuojasi šitoje srityje. Džiugina kultūros darbuotojai savo pasiekimais. Ir socialinių darbuotojų baras. Jis labai sudėtingas ir turi labai daug darbo. Jie susiduria su įvairiomis situacijomis ir tenka spręsti tikrai sudėtingas problemas kone kiekvieną dieną. Todėl drąsiai galima sakyti, kad visose srityse specialistai dirbo savo darbą ir jį atliko gerai. Todėl ir rezultatai geri.

– Kuo dar galite pasidžiaugti ir išskirti iš kitų vykdomų darbų Panevėžio rajone?

– Džiaugiuosi užbaigtais infrastruktūros objektais. Užbaigtas vandentiekio ir nuotekų projektas Paįstryje, Gegužinėje, Ėriškiuose. Panašus darbai jau prasidėjo ir kitose rajono gyvenvietėse. Smagu, kad pradėti tvarkyti daugiabučių gyvenamųjų namų kiemai, kuriuose nuo sovietmečio nevyko jokie darbai. Daugiabučių gyvenamųjų namų kiemai sutvarkyti Dembavoje, Pažagieniuose, Krekenavoje ir kituose miesteliuose. Tiems darbams atlikti iš rajono biudžeto skirta apie milijoną eurų. Tobulinome rajono gyvenviečių apšvietimo sistemą ir įdiegiame ekonomišką gatvių apšvietimą. Sutvarkytos švietimo įstaigų aplinkos ir tiems darbams atlikti skirtos nemažos lėšos. Pradėti aplinkos tvarkymo darbai lopšelių-darželių teritorijose, bet tie darbai persikels į 2023 metus. Galima tuos darbus vardinti ir vardinti, jie visi orientuoti į rajono gyventojų gyvenimo gerovę.

– Sugrįžkime prie jūsų pasakytų trijų raktinių žodžių, kurie apibūdino 2022 metus. Kaip jie paveikė žmonių gyvenimus ir darbus?

– Karas paveikė visus be išimties. Pabėgėlius iš Ukrainos pajutome iškart, vos prasidėjus karui. Panevėžio rajone, Linkaučiuose, įrengėme pabėgėliams gyvenamąjį būstą, dabar ten gyvena apie 20 ukrainiečių. Palaikome ryšius su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, jeigu reikės, apgyvendinsime ir daugiau pabėgėlių. Energetikos problema taipogi sprendžiama. Ją aptarėme su rajono biudžetinių įstaigų vadovais ir pristatėme taupymo programą, bet, priminsiu, taupymas turi būti proto ribose ir neperžengti higienos normų.

– Prasitarėte, kad patvirtintas 2023–2030 metų strateginis plėtros planas. Kuo jis ypatingas ir kokios perspektyvos?

– Strateginis plėtros planas svarstytas su bendruomenėmis, verslo atstovais, socialiniais darbuotojais. Parengtas daugiau kaip 124 puslapių planas, kuris apima visas gyvenimo sritis. Tai labai didelis darbas, kuriam pritarė Rajono taryba – visos Strateginio plėtros plano sritys išanalizuotos, o jam politikai pritarė. Dabar belieka tą, kam pritarta, nuo kitų metų pradėti įgyvendinti. Darbai nemaži, o skaičiai ir apimtys dar didesnės – planai iki 2030 metų. Finansai irgi dideli – 500 mln. eurų. Tačiau finansavimas gali keistis, nes tam įtakos turės infliacija.

P. Žagunis.

– Kitais metais baigiasi jūsų vadovavimo Panevėžio rajonui laikotarpis, kuris tęsėsi beveik 20 metų. Esate pasitraukimui pasiruošęs?

– Panevėžio rajono meras buvau ir dar esu iki 2023 metų balandžio mėnesio. Laikotarpis buvo ilgas. Šis darbas reikalauja daug jėgų ir su juo negali susipažinti per vienerius ir dvejus metus, o teko jį dirbti kone 20 metų. Dabar galiu sakyti, kad Panevėžio rajone žinau menkiausią keliuką, kone visus užkampius, pažįstų daug žmonių, su kuriais galiu pasisveikinti ir aptarti gyvenimo peripetijas. Todėl nesu nei liūdnas arba nusiminęs, kad pasitraukiu. Ateinančiajam merui linkiu, kad sutartų su Rajono tarybos politikais, kad atrastų bendratį su visomis rajono seniūnijomis – diskusijose ir bendravimuose gimsta teisingi sprendimai. Kita vertus, nepasitraukiu iš politikos visiškai, bandysiu laimę rinkimuose ir būti išrinktas į Tarybą.

– Dėkodamas visiems – švietimo, kultūros, socialiniams darbuotojams, geranoriškiems gyventojams už darbą, ką palinkėtumėte pasitinkant 2023 metus?

– Noriu palinkėti, kad pasibaigus šventėms kaimynas, sutikęs kaimyną, su juo nuoširdžiai pasisveikintų, pasidalintų gražiais palinkėjimais, apsikeistų būsimais darbais. Svarbu, kad vienas kitą išgirstų, pasidalintų nuomonėmis ir kaimyniškai aptartų galimus metų darbus. Būkime vieniu kitiems atlaidesni, nes, kai girdi šalia esantį, tampi geresnis ir suprantantis bei girdintis kitus. Dar kitas palinkėjimas – sveikatos, stiprybės ir pasitikėjimo visiems.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau