4.3 C
Panevėžys
Penktadienis, 26 balandžio, 2024

Milžiniškas kosmoso šiukšlių kiekis gali įkalinti žmones Žemėje

Kosminis šlamštas gali užkimšti žemutinę Žemės orbitą, kas pavojų kelia ateities kosmoso kelionėms ir galimai „įkalins“ mus mūsų pačių planetoje, perspėja ekspertai.

Manoma, kad šiuo metu aukštutinėje atmosferoje plūduriuoja įspūdingas 170 milijonų kosminių šiukšlių skaičius, tačiau tik 22000 yra stebimos.

Apie 7000 tonų kosminio šlamšto skrieja orbitoje aplink mūsų planetą, o tarp šių atliekų minimi nebefunkcionuojantys palydovai, raketų likučiai bei kiti metalai ir uolienos, susikaupusios arti Žemės.

Jau anksčiau ekspertai perspėjo, kad augant kosminių atliekų kiekiams raketoms bus vis sunkiau ištrūkti iš Žemės orbitos, baiminantis susidūrimų su objektais, kas vadinama „Keslerio sindromu“.

Tai ne tik kelia pavojų kosmoso kelionėms, tačiau ir tokioms technologijoms, kaip mobilieji telefonai, televizija, GPS ir su orais susijusios tarnybos, besiremiančios palydovinėmis technologijomis.

Taigi kataklizminių susidūrimų serijos galėtų kelti pavojų mūsų ir taip pernelyg dideliam kliovimuisi palydovais.

Ekspertai perspėja, kad žemojoje Žemės orbitoje gali būti tiek daug kosminio šlamšto, kad jis gali įkalinti žmoniją.

Ralph Dinsley, „Northern Space and Security LTD“ įkūrėjas ir vykdantysis direktorius, mano, kad mes artėjame link taško, kuomet jau gali būti per vėlu.

„Mes galime susidurti su svarbiu kosminių atliekų incidentu, kuris reikštų, kad mes nebegalime ištrūkti toliau žemutinės Žemės orbitos ir taip mes įkalinsime save Žemėje. Paprastesniuoju atveju, tai sulėtins kosmoso tyrimus. Praėjo dešimt metų nuo paskutinio susidūrimo „palydovo su palydovu“. Tikimybė, kad taip nutiks yra labai maža, tačiau ji vis tiek egzistuoja. Tačiau katastrofiniai rezultatai gali būti milžiniški“, – teigia Ralph Dinsley.

Egzistuoja kompanijos, kurių darbo tikslas yra išsivalyti nuo kosminio šlamšto.

Jungtinės Karalystės kosmoso agentūros „RemoveDEBRIS“ misija yra vienas pirmųjų pasaulyje bandymų reaguoti į besikaupiančias, pavojingas kosmines atliekas.

Prototipas iš Tarptautinės kosminės stoties buvo paleistas vėlyvą birželio mėnesį ir rugsėjį savo tinkluose pagavo pirmąsias kosmoso nuolaužas.

„RemoveDEBRIS“ palydovas, kurį sukūrė konsorciumas vadovaujamas Surėjaus kosmoso centro Surėjaus universitete, išskleidė penkių metrų skersmens tinklą, sukurtą sugauti skrudintuvės dydžio objektus, aplink mūsų planetą skriejančius 17000 mylių per valandą greičiu.

Sėkmingai sugavus nuolaužų gabalą tinklas kris žemės link, kur atmosferoje objektas sudegs.

Kitas „RemoveDEBRIS“ žingsnis bus išbandyti navigacines sistemas ir specialius skenerius, kurie padėtų aptikti kosminį šlamštą.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Iš panevėžiečių surinkta daugiau nei 28 tonos didelių gabaritų atliekų

confident-noyce

PAGD: griežtinamos pavojingų ir nepavojingų atliekų tvarkymo ir laikymo taisyklės

confident-noyce

Švaros mėnuo: ką daryti, kad atliekos, už kurių sutvarkymą susimokėjote, netaptų bešeimininkėmis

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau