12.6 C
Panevėžys
Penktadienis, 11 spalio, 2024

Į Žemę pargabentos daugiau nei metus kosmose praleidusios sėklos

AutoriusMiglė Vasiliauskaitė (ELTA)FotoIAEA

Norint sukurti naujus augalus, kurie galėtų prisitaikyti prie klimato kaitos padarinių Žemėje praeitų metų lapkričio mėnesį į kosmosą buvo išskraidintos kelių rūšių pasėlių sėklos. Jungtinių Tautų (JT) maisto ir atominės energijos agentūra paskelbė, kad daugiau nei metus už Žemės atmosferos ribų praleidusios sėklos bus grąžinamos į Žemę, rašoma JT interneto puslapyje.

Pasak Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA), apskaičiuota, kad iki 2050 m. pasaulio gyventojų skaičius pasieks beveik 10 mlrd., todėl pasauliui reikalingi inovatyvūs mokslo ir technologijų sprendimai, kurie leistų padidinti sukuriamo maisto kiekius auginant atsparesnes kultūras.

Po 2022 m. Europą nusiaubusių sausrų, kai kurios vakarų šalys, tokios kaip Prancūzija ir Ispanija daliai visuomenės apribojo vandens naudojimą baseinams bei automobilių plovimui, o ūkininkams teko sumažinti įprastą vandens suvartojimą pusiau. Daugelis centrinės Europos šalių, tarp jų Vokietija, Austrija, Šveicarija bei Italija pastebėjo iki 40 proc. mažesnį kritulių kiekį 2023 m. žiemą (lyginant su patarųjų 30 metų vidurkiu), kuris turės įtakos ateinančios vasaros sausroms, rašoma „The Guardian“.

Žurnale „Environmental Research Letters“ (2022 m.) paskelbtame tyrime teigiama, kad per pastaruosius penkiasdešimt metų Europoje dėl karščio bangų ir sausrų patiriami pasėlių nuostoliai patrigubėjo, o nuostoliai kasmet siekia daugiau nei 9 mlrd. eurų. Ataskaitoje pabrėžiama, kad jei iki 2100 m. temperatūra pakiltų 4 °C, o ES nebus reikšmingai prisitaikyta prie klimato krizės, tai kainuos daugiau nei 65,5 mlrd. eurų per metus.

Tikisi atšiauriam klimatui atsparesnių augalų

JT praneša, kad panašūs tyrimai vykdomi jau nuo 1946 m., tačiau tai pirmas kartas, kai TATENA ir JT Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) atlieka į kosmosą išsiųstų sėklų genominę ir biologinę analizę, skatinant augalų mutacijas, kurios galėtų būti naudingos žmonėms ir planetai. Eksperimentu siekiama sukurti naujus augalus, kurie galėtų prisitaikyti prie klimato kaitos ir padėtų padidinti pasaulinį aprūpinimą maistu.

„Tai mokslas, kuris netolimoje ateityje gali turėti realios įtakos žmonių gyvenimui. Šie eksperimentai padės auginti stipresnius augalus ir išmaitinti daugiau žmonių“, – sakė Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas Rafaelis Mariano Grossi.

2022 m. lapkričio 7 d. dviejų rūšių sėklos buvo išsiųstos NASA krovininiu erdvėlaiviu be įgulos. Pirmoji – arabidopsis kruopų rūšis, itin plačiai tyrinėjama augalų botanikų ir genetikų. Antroji – sorgas, kuris priklauso sorų šeimai ir yra sausrai bei karščiui atsparus grūdas, auginamas maistui daugelyje besivystančių šalių. Būdamos kosmose jos buvo veikiamos kosminės spinduliuotės, mikrogravitacijos ir ekstremalios temperatūros Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) ir už jos ribų.

Jungtinio Branduolinių technologijų, maisto ir žemės centro mokslininkai planuoja auginti į Žemę grąžintas sėklas ir stebėti, ar jos turi naujų, įprastoms veislėms nebūdingų savybių. Mokslininkų teigimu, atlikti tyrimai padės suprasti, ar kosminė spinduliuotė ir atšiaurios kosmoso sąlygos gali padėti augalams tapti atsparesniems vis sudėtingesnėmis augimo sąlygomis Žemėje.

„Žaviuosi gamtos atsparumu ir džiaugiuosi begaline nauda, kurią kosmoso tyrinėjimai gali duoti mūsų žemės ūkio ir maisto produktų sistemoms, kad jos taptų veiksmingesnės, įtraukesnės, atsparesnės ir tvaresnės visame pasaulyje“, – sakė FAO generalinis direktorius Qu Dongyu.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

„Žmogau, leiskis į kosmosą!“

confident-noyce

Europos astronautai kosmose užkandžiaus Panevėžyje kurtais skanėstais

confident-noyce

JAV teigia, kad Rusija praėjusią savaitę galimai į orbitą paleido kosminį ginklą

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau