18.4 C
Panevėžys
Šeštadienis, 18 gegužės, 2024

Žiupsnelis egzotikos: keptą kiaulienos nugarinę patiekite su persikų salsa

AutoriusjpFotofreepik.com

Iš pirmo žvilgsnio šis receptas gali atrodyti sudėtingas ir neįprastas, o ingredientų sąrašas – ilgas, tačiau neišsigąskite: vos žiupsnelis neįprasto lietuviškai virtuvei prieskonių mišinio ir be didelių papildomų išlaidų sužibėsite egzotišku patiekalu. Persikų salsą galite pasiruošti iš anksto, o kol nugarinės kepsnys iškeps, turėsite pakankamai laiko bendravimui su svečiais, užuot sukęsi prie puodų. Sveikatai palankios mitybos specialistė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė kepsniams siūlo rinktis liesą kiaulieną, o prekybos tinklo „Rimi“ mėsos technologas Vidas Nadzeika pataria kiaulienos nugarinės neperkepti, kad ji neišsausėtų, ir nebijoti eksperimentuoti su pigesniais marinatais. 

Kiauliena – baltymų ir geležies šaltinis 

Sveikatai palankios mitybos specialistė dr. Edita Gavelienė sako, kad nereikia bijoti kiaulienos, į kurią neretai žiūrima kaip į „neteisingą“ mėsą, nes blogų maisto produktų nėra, visi turi tam tikrų vertingų savybių, o sveikatai palankios mitybos pagrindas – įvairovė, lydima saiko ir balanso.

Pasak dr. E. Gavelienės, kiauliena yra puikus baltymų, geležies, cinko, kalio, taip pat A, D ir B grupės vitaminų šaltinis, bet dėl sočiųjų riebalų kiekio ja mėgautis reikėtų ne dažniau nei kartą ar du per mėnesį. Gydytoja dietologė taip pat pataria kiaulieną virti, troškinti, kepti orkaitėje arba ant grilio, o ne riebaluose.

„Kiauliena, palyginti su baltos mėsos rūšimis, yra turtingesnė sočiaisiais riebalais, o šis maisto komponentas skatina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Todėl kiauliena reikėtų mėgautis ne dažniau nei kartą ar du per mėnesį. Be to, reikėtų rinktis liesesnes kiaulienos dalis, tokias kaip išpjovą, kumpį ar nugarinę ir ruošti mėsą be papildomų riebalų“, – pažymi dr. E. Gavelienė.

Sveikatai palankios mitybos specialistė taip pat atkreipia dėmesį, kad kiaulienos gaminiuose, tokiuose kaip vyniotiniai, rūkyta, vytinta mėsa yra nemažai druskos ir nitratų, todėl jų skanauti reikėtų dar rečiau.

Mėsos atsisakyti nereikėtų

Sparčiai išpopuliarėjus vegetarinei ir veganinei mitybai, dr. E. Gavelienė pažymi, kad nesant tam tikrų sveikatos sutrikimų, visai atsisakyti mėsos neverta. Gydytoja dietologė pataria užuot griežtai iš savo valgiaraščio išbraukus gyvūninės kilmės produktus, verčiau pereiti prie fleksitarinės dietos, kai daugiausiai dėmesio skiriama augaliniam maistui, o racionas praturtinamas ir gyvūninės kilmės produktais.

„Žmogaus racione turi būti pakankamai visaverčių baltymų, sveikatai naudingų riebalų, angliavandenių, vitaminų, skaidulų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų, tad valgyti turime vaisių bei daržovių, kruopų, mėsos, žuvies, kiaušinių, taip pat pieno produktų, riešutų, sėklų, riebalų“, – pažymi dr. E. Gavelienė.

Gydytoja dietologė taip pat atkreipia dėmesį, kad su mėsa pasisavinama vitamino B12, kuris skiriasi nuo kitų B grupės vitaminų, nes jo pagrindinis  šaltinis yra gyvūninės kilmės produktai: mėsa, žuvis, kepenys, kiaušiniai ar pieno produktai.

„B12 vitaminas mažina nuovargio jausmą, padeda palaikyti normalią nervų sistemos veiklą, kraujo kūnelių susidarymą, tad ilgalaikis šio vitamino trūkumas gali sukelti mažakraujystę ar anemiją“, – atkreipia dėmesį dr. E. Gavelienė.

Pigesni marinatai: erdvė eksperimentams

Prekybos tinklo „Rimi“ mėsos technologas Vidas Nadzeika primena, kad pagrindinė taisyklė ruošiant mėsą yra jos neperkepti, o prieš kepant verta šiek tiek pamarinuoti. Marinatai gali būti įvairiausi ir čia galite atverti fantazijai duris – naudoti ne tik lietuviškai virtuvei labiau įprastus pigius druską ir pipirus, bet ir citrinų sultis, rudąjį cukrų, netgi cinamoną ar muskato riešutą.

„Jei jautienai rinkčiausi kuo paprastesnius prieskonius, druską ir pipirus, kiaulienai tinka praktiškai viskas. Nebijokite eksperimentuoti su pigesniais prieskoniais, nes jie kaskart suteiks pateikalui skirtingą skonį, o su laiku atrasite savo mėgstamiausius derinius ir galėsite iš tos pačios rūšies mėsos pasigaminti visiškai skirtingus patiekalus, tik šiek tiek pakeitę marinato sudėtį“, – patarimais dalijasi V. Nadzeika.

Ar mėsa tinkamai iškepusi, geriausia pamatuoti mėsos kepimo termometru, bet ne bėda, jei jo ir neturite. „Ar mėsa iškepusi, galite patikrinti kepsnį įpjaudami. Iš keptos jautienos turi išsiskirti nuo rausvos iki skaidrios spalvos mėsos sultys, priklausomai nuo jūsų norimo iškepimo lygio, o kepant kiaulieną arba vištieną išsiskyrusios mėsos sultys turėtų būti skaidrios, jokiu būdu ne raudonos, nes tai reikštų, kad mėsa dar nėra tinkamai termiškai apdorota“, – sako V. Nadzeika.

RECEPTAS 

Kiaulienos nugarinė su persikų salsa

Salsai reikės:

100 g smulkiai supjaustytų luptų šviežių persikų;

1 vnt. mažos raudonos smulkiai supjaustytos paprikos;

1 vnt. smulkiai supjaustytos Chalapos paprikos;

2 v. š. smulkiai supjaustyto raudonojo svogūno;

2 v. š. susmulkintų šviežių kalendrų;

1 v. š. žaliųjų citrinų sulčių;

1 vnt. išspaustos česnako skiltelės;

1 a. š. druskos;

1 a. š. pipirų;

2 v. š. alyvuogių aliejaus.

Nugarinės marinatui reikės:

1 kg kiaulienos nugarinės;

1 v. š. česnako miltelių;

1 v. š. cukraus;

2 a. š. druskos;

2 a. š. juodųjų pipirų;

1 a. š. kajeno pipirų;

1/2 a. š. cinamono;

1/2 a. š. muskato riešuto.

Gaminimo eiga:

  1. Visus salsai skirtus ingredientus sumaišykite dubenėlyje ir padėkite atskirai.
  2. Kiaulienos nugarinę ištrinkite prieskonių mišiniu ir bent pusvalandį palikite pasimarinuoti.
  3. Mėsą kepkite kepimo rankovėje arba apdengę folija iki 200 °C įkaitintoje orkaitėje iki 1,5 val. Iškepę dėkite ant pjaustymo lentelės ir palikite apie 10 min.
  4. Supjaustykite mėsą riekelėmis ir tiekite, ant viršaus uždėję salsos.

Skanaus!


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Pabodo įprastas karbonadas? Vos su vienu nauju priedu jis bus toks traškus, kad neatsispirs niekas

confident-noyce

Kaip kepsninėje ruošti šonkauliukus, kad mėsa tiesiog kristų nuo kaulų: vis daugiau gerbėjų pritraukiantis 3-2-1 metodas

confident-noyce

Laiko patikrinta grilinimo sezono klasika: ši mėsa iškeps skaniausiai su keliais patarimais

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau