17.8 C
Panevėžys
Penktadienis, 3 gegužės, 2024

Viešojo kalbėjimo mokinanti aktorė S. Daukšaitė-Petrulėnė: „Norint nugalėti scenos baimę, reikia gerai pasiruošti“

AutoriusJPFotoTOMAS PETROVSKIS

Televizijos, kino bei teatro aktorė Sandra Daukšaitė-Petrulėnė – puikiai pažįstama asmenybė Lietuvos pramogų ir meno pasaulyje. Visgi, nemaža dalis žmonių ją sutinka ir kitokiame amplua – dėstytojos, kuri veda ne tik anglų kalbos pamokas, bet ir mokina viešojo kalbėjimo paslapčių. Moteris sako, kad jai be galo smagu dalintis patarimais, tačiau vieno stebuklingo recepto – nėra. Kiekvienas žmogus turi atrasti savo veikiančią formulę, o norint išmokti nugalėti scenos baimę, pirmiausia, privalu gerai pasiruošti.

Šį šeštadienį, „Lietuvos ryto“ televizijos laida „Gyvenimas versle“ pristatys trijų sėkmingų verslininkių istorijas. Viena jų – aktorės Sandros Daukšaitės-Petrulėnės. Daugelis, ko gero, net ir nežino, jog vaidyba populiariuose Lietuvos filmuose bei serialuose nėra vienintelė moters veikla. Kartu ji derina ir viešojo kalbėjimo bei anglų kalbos pamokas, vedamas kitiems.

Kadaise pabaigusi mokyklą Sandra pabūgo stoti į aktorinį meistriškumą ir pasirinko anglų kalbą, todėl šiandien gali savo žiniomis dalintis su kitais, tiek turinčiais šios kalbos pradmenų, tiek visiškais naujokais. Bet štai, kad vieną dieną dėstys viešojo kalbėjimo kursus, moteris nebuvo pagalvojusi.

„Mane kviesdavo pakalbėti su mokiniais, su studentais, papasakoti savo istoriją. Ir kartą, per vykusias karjeros dienas, universitetas, kuriame pati mokiausi, mane pakvietė pakalbėti apie komandinio darbo svarbą. Aš galvojau, ar kas nors ateis, ar aš tikrai galiu kažko pamokyti, bet auditorija buvo pilna žmonių. Po to sulaukiau skambučio ir pasiūlymo dėstyti viešąjį kalbėjimą. Taip atsirado ir kursai, skirti tiems, kurie daug žino, bet tam tikrų dalykų nedaro. Smagu, kai gali duoti patarimus, bet vieno stebuklingo recepto nėra, kiekvienam reikia ieškotis savos formulės“, – laidoje pasakos aktorė.

Pasak Sandros, jai, kaip dėstytojai, be galo svarbu kitiems duoti pakankamai žinių ir praktinių pamokų, nešvaistyti mokinių laiko. Juk šiais laikais internete galima rasti įvairiausios informacijos ir atsakymų į kone visus rūpimus klausimus, tačiau aktorė pripažįsta, jog vien skaityti ir žinoti nepakanka, reikia daryti.

„Mes turime penkis susitikimus per savaitę. Viskas prasideda nuo susipažinimo, savęs atskleidimo, savo baimių, norų įvardinimo. Reikia suprasti savo trūkumus ir juos paversti privalumais, o jau turimus privalumus – dar išryškinti. Vėliau dėmesį skiriam kūno kalbai, kiek mes už to kūno pasislepiam neteisingais gestais, neteisinga laikysena. Tada dar yra balsas, norint jį valdyti reikia įdėti darbo. To ir mokinamės per bandymus, pratimus, praktinius užsiėmimus“, – teigs pašnekovė.

Į Sandros vedamus viešojo kalbėjimo pamokas ateina įvairūs žmonės: moksleiviai, studentai, verslo pasaulio atstovai, tie patys mokytojai, lektoriai ar net ministerijų vadovai. Daugelis atsineša vieną ir tą pačią baimę – scenai, todėl aktorė dalinasi asmeniniu patarimu, kuris gali suteikti drąsos žengiant prieš auditoriją.

„Pasiruošti – tai yra mano asmeninis receptas, kuriuo dalinuosi su visais. Reikia jaustis užtikrintu toje temoje, apie kurią kalbi, kurią pristatai. Svarbu žinoti, kodėl tai darai ir tikėti tuo. Taip pat dar veikia kalbėjimas su savimi prieš veidrodį. Aš net pati tai darau“, – tikins Sandra.

Kita laidos tema leis susipažinti su Daiva Dzenkauskiene, kuri pasakoja niekada neįsivaizdavusi savęs, vadovaujančios grožio verslui. Tačiau prieš porą metų garsiai išsakyta svajonė, per keletą mėnesių virto realybe ir šiandien moteris gali pasigirti didelio populiarumo Alytuje sulaukusiais grožio namais „Žavi“.

„Ilgus metus dirbau iš namų ir visai netikėtai gavau pasiūlymą dirbti grožio salone administratorės pareigose. Man šitas darbas labai patiko, patiko bendrauti su klientėmis, bet taip nutiko, kad po mėnesio tą darbo vietą teko palikti. Grįžus į namus užklupo liūdesys, monotonija ir vyras tai pastebėjęs pasiūlė pačiai pradėti kažką panašaus. Iš pradžių tai atrodė nepasiekiama, bet vėliau pagalvojau, kodėl gi ne“, – laidoje savo istorija dalinsis pašnekovė.

Grožio namų kūrimo procesas pareikalavo nemažai iššūkių, moteriai teko konsultuotis su specialistais, naktis aukoti informacijos paieškoms, tačiau šiandien klientai į šį saloną atvažiuoja net iš kitų miestų, o gruodį buvo atšvęstas ir jubiliejinis pirmasis gimtadienis.

„Pirmieji metai buvo pilni iššūkių, augimo, mokymosi, ne tik man, bet ir kolegėms. Džiaugiamės ir didžiuojamės, kad metų pabaigoje galim sau pasakyti, jog įveikėm sunkius momentus, susidėliojom ir pavyko išlaikyti aukštą procedūrų bei aptarnavimo kokybę“, – pasakos moteris.

Trečioji laidos istorija pakvies į Kauno pašonėje, Ramučiuose veikiantį šeimyninį restoraną „Du“, kuris čia duris atvėrė prieš penkerius metus. Kaip teigia pati jo šeimininkė, kad įgyvendintų šią svajonę, prireikė net trijų kartų pagalbos, o patiekalai į meniu surinkti pagal mamos sukauptus receptus.

„Viskas prasidėjo, kai dalyvavau virėjų seminare, kuriame rodė itališko „Panettone“ receptus bei pasakojo apie šeimos restoraną kaime. Tada pagalvojau, jog ir aš kaime, mano patalpos, jas tereikia atrestauruoti. Taip ir gavosi, kad kol viskas pasidarė, užaugo trečia karta, kuri be jokio pasipriešinimo atėjo pas mane dirbti“, – laidoje pasakos restorano šeimininkė Daiva Čapkauskienė.

Pašnekovė teigia, jog restorano meniu kūrė tokį, kad patiekalai tiktų visai šeimai, todėl šią vietą jau yra pamilusios ir žinomos Lietuvoje asmenybės, kaip Natalija Bunkė ar Karina Krysko. Klientų antplūdžio netrūko ir po Andriaus Užkalnio pagyrų, mat apie šio restorano kepamus mažus čeburekus jau sklinda legendos.

„Visas meniu prasidėjo nuo mano mamos ir čeburekas ėjo pirmu numeriu, tik mes norėjom jį padaryti estetiškesnį, įdomesnį, kad nebūtų kaip visur. Turiu mamos seną receptų knygutę, iš kurios ėmėme receptą ir jį patobulinom, bet paslaptis – jie padaryti su meile“, – tikins pašnekovė.

„Gyvenimas versle“ – jau ketvirtąjį sezoną skaičiuojanti laida, kurioje vedėja Milita Daikerytė pristatys ir atskleis šalyje veikiančių įdomiausių, populiariausių bei netikėčiausių verslų istorijas.  Lietuva koja kojon žengia su pasauliniais inovacijų pokyčiais ir savo šalyje turi būrį kūrybingų, sumanių ir savo sritį išmanančių verslininkų, kurie suburdami profesionalias komandas gali didžiuotis atradę raktą į verslo sėkmę. Apie visą tai – kiekvieną šeštadienį, 17:30 val., per „Lietuvos ryto“ televiziją.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

R. Šakalytė-Jakovleva išdavė, kuo gardina savo firminius šašlykus: „Tai – tikras stebuklas“

confident-noyce

Kiek kainuoja išmanioji televizija ir internetas?

confident-noyce

Išsigydžius tris priklausomybes, likimas panevėžiečiui žurnalistui A. Skačkauskui pasiuntė vėžį: „Dar gerai išsisukau“

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau