Užimtumo tarnyba: daugėja į Lietuvą norinčių grįžti emigrantų

AutoriusLukas Juozapaitis (ELTA)
FotoDELFI

Daugėja emigrantų, norinčių ir planuojančių grįžti į Lietuvą, skelbia Užimtumo tarnyba (UŽT), atlikusi apklausą su 1060 užsienyje gyvenančių Lietuvos piliečių. Tyrimo duomenimis, į gimtinę norėtų sugrįžti 55,1 proc. apklaustųjų – 14,6 proc. daugiau nei praėjusioje apklausoje 2020 m.

Daugumą jų motyvuotų geras darbo užmokestis, jie tikėtųsi gauti iki 2 tūkst. eurų atlyginimą.

„Išvykimas ir grįžimas pirmiausia motyvuojamas finansinio aspekto, darbo užmokesčio, tai – pagrindinis motyvuojantis punktas. Tačiau grįžimą galime paskatinti ir socialinės aplinkos patrauklumu. Finansiniai lūkesčiai keitėsi labai nežymiai. Norinčių grįžti padaugėjo beveik 15 proc.“ – sakė UŽT Tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vadovė Indrė Laučienė.

„Nepaisant to, kad užsienyje mūsų piliečiai jaučiasi vis geriau, (…) tačiau grupė, kuri nori grįžti į Lietuvą smarkiai padidėjo“, – teigė UŽT specialistė. Anot jos, dažniausiai tai ilgiau nei 10 metų emigracijoje gyvenantys asmenys.

Daugiausia norinčių sugrįžti apklaustųjų šiuo metu dirba ir gyvena Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Vokietijoje ir Norvegijoje, dažniausiai turi su gamybos, pramonės, statybų ir nekilnojamojo turto sektoriais susijusias specialybes. Iš viso, įsikurti Lietuvoje norėtų 60,3 proc. emigracijoje dirbančių šių sričių specialistų.

Apklausa UŽT siekė išsiaiškinti, kas labiausiai motyvuoja emigrantus tolesnį gyvenimą planuoti Lietuvoje.

Labiausiai (61,7 proc.) grįžti į gimtinę paskatintų geras atlyginimas, kuris garantuotų stabilumą, šeima ir draugai (53,4 proc.), galimybė dirbti mėgstamą darbą (30,1 proc.), kultūriniai ir politiniai pokyčiai visuomenėje (25,6 proc.).

39,2 proc. respondentų tenkintų 1201–2000 eurų atlyginimas.

„Tai yra labai įdomus punktas, nes to paties klausėme ir 2020 m. pabaigoje. (…) Per 2 metus lūkesčiai nesikeitė iš esmės. Ir tada, ir dabar nurodyti tie patys darbo užmokesčio rėžiai“, – sakė I. Laučienė.

UŽT tyrimą atliko gegužės 16–31 d. 30 proc. jo respondentų gyvena Jungtinėje Karalystėje, 13,5 proc. – Airijoje, 11,5 proc. – Vokietijoje, t. y., – pagrindinėse lietuvių emigracijos ir reemigracijos šalyse.

UŽT būtent jose įsikūrusiems lietuviams rekomenduoja teikti prioritetą kviečiant sugrįžti į Lietuvą.

59,4 proc. apklausos dalyvių gyvena užsienyje daugiau nei 10 metų, 73,8 proc. jų dirba samdomą darbą. Pakartotinę emigraciją pasirinko 16 proc. respondentų.

Pagrindiniu motyvu tiek išvykti, tiek sugrįžti į Lietuvą įvardijama geresnių finansinių galimybių paieška (57,5 proc.), noras užsidirbti konkrečiam tikslui (9,8 proc.), užsienyje gyvenanti šeima (8,8 proc.), santuoka su kitataučiu (7 proc.).


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Išvykstantys ukrainiečiai ir baltarusiai pernai išaugino emigracijos mastą

JP Redakcija

Užimtumo tarnyba: ateitį su Lietuva sieja vis daugiau emigrantų

JP Redakcija

Į Lietuvą grįžtančių daugiau nei išvykstančių: ekspertai aiškinosi priežastis

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads