Trišalė taryba antradienį nesusitarė dėl minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA) formulės keitimo, todėl nutarė jos nekeisti.
Verslas teigia, kad didinant MMA ir taip atsižvelgiama ir į ekonominę šalies padėtį, o profsąjungos tikino, kad nebuvo nė vieno konkretaus pasiūlymo, todėl nėra ką svarstyti.
„Formulėje yra daug kritikos iečių, bet kol kas nėra dėl ko būtų galima susitarti geriau. (…) Bet vis tiek praktikoje yra taip, kad ta formulė yra tik tam tikras orientacinis dydis, o paskui vyksta derybos“, – po posėdžio BNS sakė Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Andrius Romanovskis.
Trišalėje taryboje buvo pristatytos kelios idėjos, pavyzdžiui, nustatyti mažesnę MMA žmonėms iki 18 metų, kurie dar neturi darbo patirties, prie formulės pridėti dar bent vieną orientacinę vertę.
Tuo metu Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė teigė, kad susitikime nebuvo pateikta nė vieno rimto pasiūlymo, vyko aptaki diskusija, todėl nebuvo ko spręsti. Be to, anot jos, dabartinė formulė atliepia visus reikalavimus.
„Jeigu kažkas mano, kad formulė gali dar geriau atliepti darbuotojų lūkesčius, tai tuomet mes sakom – ateikit su konkrečiu pasiūlymu, bet ne neatsakingai, nepasiruošus teikti pasiūlymus. Tai tokių tikrai profesinė sąjunga nesvarstys, svarstys tiktai paruoštus“, – BNS sakė I. Ruginienė.
Ji taip pat teigė neigiamai vertinanti tai, kad Trišalėje taryboje nesilaikoma sutartos MMA skaičiavimo formulės.
„Kiekvienais metais verslo ir Vyriausybės sprendimu yra laužomas susitarimas. Apie tai aš kalbu kiekvienais metais – nors formulė rodo vieną lygį, o Vyriausybė visada padaro reveransą darbdaviams ir nustato mažiau. Man atrodo, nuo ko mes turėtumėm pradėti kalbant apie MMA formulę, tai pradžiai laikytis susitarimų“, – sakė I. Ruginienė.
Trišalė taryba yra sutarusi, kad MMA ir VDU santykis turi būti 45-50 proc. bei turi atitikti ketvirtadalio didžiausią santykį tarp VDU ir MMA turinčių ES valstybių paskutinių trejų metų vidurkį.
Tačiau dalis socialinių partnerių mano, kad ateityje nustatant MMA gali būti atsižvelgiama į daugiau kriterijų nei dabar nustatyta Darbo kodekse.
A. Romanovskis teigė, kad ekonominės realijos vertinamos kasmet.
„Buvo siūloma įvesti šalių vidurkius ar našumą, bet kuo sudėtingiau mes darome tą formulę, tai tuo yra sudėtingiau ir vis tiek galiausiai tas rezultatas gali netenkinti vienos ar kitos pusės. Tai tikriausiai kiekviena pusė nori palikti lankstumo“, – tikino jis.
Nauji kriterijai atsirastų, jeigu Seimas priimtų Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtas Darbo kodekso pataisas, kuriomis siekiama įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) Minimaliosios algos direktyvą. Jas parlamentarai po pateikimo priėmė svarstyti liepą.
Pakeitimai numato, kad minimalų valandinį atlygį ir MMA ir toliau tvirtintų Vyriausybė gavusi Trišalės tarybos rekomendaciją. Ji turėtų atsižvelgti į Finansų ministerijos ekonominės raidos tendencijas bei Valstybės duomenų agentūros (VDA) šalies ūkio vystymosi rodiklius. Tačiau nebūtų atsižvelgiama į VDA skelbiamas šalies ūkio vystymosi tendencijas.
Darbdaviai ne kartą sakė norintys, kad apskaičiuojant MMA būtų įtraukiamas produktyvumo rodiklis.