Įspūdinga dizaino koncepcija, pavadinta „Aštuntuoju žemynu“, yra plūduriuojančios stoties konceptas, skirtas spręsti vieną aktualiausių mūsų planetos problemų – vandenynų užterštumą šiukšlėmis.
Sukurtas Lenkos Petrákovos, šis dizainas surenka vandenynų šiukšles ir tuomet jas suskaido perdirbimui. L. Petrákova laimėjo Jacques Rougerie fondo „2020 Grand Prix apdovanojimą Architektūrai ir inovacijai“.
Projektas buvo pradėtas vystyti Vienos Taikomosios dailės universiteto „Studio Hani Rashid“ studijoje.
Petráková yra vyresnioji dizainerė Londono „Zaha Hadid Architects“, o savo idėją pirmiausia pradėjo vystyti prieš kelerius metus Vienos taikomosios dailės universitete, Austrijoje, po savo vandenynų taršos studijų.
Struktūros dizainas ir konceptas
Sukurtas plūduriuoti Ramiajame vandenyne „Aštuntasis žemynas“ yra sudarytas iš penkių pagrindinių dalių:
- „Barjeras“ renka atliekas ir surenka potvynių energiją;
- „Kolektorius“ rūšiuoja, biologiškai skaido ir kaupia atliekas;
- „Tyrimų ir mokymų centras“ yra vieta kur gyventojai gali tirti ir demonstruoti poveikį mūsų vandenynams;
- „Šiltnamiai“ yra vieta, kur auginami augalai ir nudruskinamas vanduo;
- „Gyvenamosios patalpos“ yra vieta kur žmonės gyvena.
Šis „Žemynas“ kinta pagal savo padėtį, jo vidinę aplinką ir vandens judėjimą. Visa ši platforma yra savaime tvari, nes naudojasi iš bangų bei virš šiltnamių įrengtų saulės kolektorių gaunama energija.
Petráková paaiškino, kad įkvėpimo savo projektui sėmėsi iš jūros gyvūnijos – kaip ir savaime išsilaikantys gyvi jūriniai organizmai, taip ir „Aštuntasis žemynas“ yra visiškai pilnai tvarus.
Be buvimo architektūros ir dizaino stebuklu, akivaizdu, kad pagrindinis šio koncepto variklis yra mūsų aplinka.
Kaip pati Petráková pasakojo „Euronews“: „Aš supratau, kokie sunaikinti yra mūsų vandenynai ir kiek daug rūšių išnyko, kiek daug taršos ten egzistuoja ir kad vietos, kurios galbūt niekada nebuvo susidūrusios su žmogumi, jaučia mūsų veiklų daromą poveikį“.
Atsižvelgiant į tai, kad plastiko kiekis, kuris atsiduria mūsų vandenynuose yra mažiausiai aštuoni milijonai tonų, tokie dizainai kaip „Aštuntasis žemynas“ bei kitos inovacijos pradės atkreipti dėmesį į šią problemą ir paskatins pokyčius, pabrėžė Tarptautinė gamtos apsaugos sąjunga.