16.7 C
Panevėžys
Šeštadienis, 4 gegužės, 2024

„Sodra“: vidutinės gyventojų pajamos augo 8 proc.

Vidutinės visą mėnesį dirbusių gyventojų draudžiamosios pajamos, nuo kurių sumokėtos socialinio draudimo įmokos, pirmąjį šių metų ketvirtį siekė 1202 eurus. Įvertinus darbo užmokesčio indeksavimą, tai yra 8 proc. (88 eurais) daugiau nei 2018-ųjų sausio–kovo mėnesiais, rodo „Sodros“ duomenys.

Pasak „Sodros“ Statistikos, analizės ir prognozės skyriaus vyriausiosios specialistės Kristinos Zitikytės, pajamų augimui įtakos turėjo nuo šių metų pradžios padidėjusi minimali mėnesinė alga (MMA).

Šiemet gyventojų pajamų augimas buvo lėtesnis ne pirmąjį 2018-ųjų ketvirtį, kai jis siekė 13 proc., tačiau pernai spartesniam augimui įtakos galėjo turėti tuo metu įvestos socialinio draudimo įmokų grindys, paskatinusios dalį darbdavių kilstelėti atlyginimus bent iki MMA.

„Šiais metais tokios grindų įtakos nebematysime, todėl 8 proc. augimą laikome grįžus į tvaresnį ir išliekantį gana aukštą“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė K. Zitikytė.

Pasak jos, dažniau draudžiamųjų pajamų augimą galėjo pajusti darbuotojai, kurių pajamos buvo mažesnės arba lygios MMA.

Šiemet kovą mažiausias pajamas gaunančių apdraustųjų dalis siekė apie 11 proc., balandį – 10 procentų. Pernai rodiklis atitinkamai buvo 12 ir 11 procentų.

„Sodros“ įmokų lubas šiemet jau pasiekė 30 žmonių

Nuo šių metų socialinio draudimo įmokos mokamos nuo sumos, kuri yra ne didesni nei 120 vidutinių šalies darbo užmokesčių per metus – apie 136 tūkst. eurų.

Pasak K. Zitikytės, per pirmus tris šių metų mėnesius šią ribą pasiekė 30 žmonių. Tai reiškia, kad jie socialinio draudimo įmokų šiemet nebemokės.

„Didžiąją dalį šių apdraustųjų pajamų sudarė metų pradžioje išmokėtos tantjemos, dauguma šių žmonių užėmė vadovaujančias pareigas, beveik pusė jų buvo įmonių, įstaigų, organizacijų vadovai, jie dažniau dirbo aukštesnę pridėtinę vertę kuriančiose įmonėse“, – teigė K. Zitikytė.

Kitąmet „Sodros“ įmokų lubos sieks 84, 2021 metais – 60 vidutinių šalies darbo užmokesčių.

„Tokių žmonių, kurie pasieks lubas, jų daugės“, – sakė K. Zitikytė.

Daugėja dirbančių pensininkų

Vidutinė senatvės pensija turintiems būtinąjį stažą per metus padidėjo 12,7 proc. ir pirmąjį ketvirtį siekė 364 eurus, neturintiems būtinojo stažo – padidėjo 8 proc. iki 193 eurų.

Anot K. Zitikytės, į pensijų augimą neįtrauktos nuo šių metų pradžios mokamos priemokos mažiausias pensijas gaunantiems senjorams.

Pensinio amžiaus sulaukusių ir dirbančių senjorų, vidutinis darbo užmokestis šiuo metu siekia apie 841 eurą. „Sodros“ teigimu, vyresnio amžiaus gyventojų situacija darbo rinkoje pastaraisiais metais gerėja, taip pat daugėja senjorų, kurie vis dar išlieka darbo rinkoje sulaukę pensinio amžiaus.

Jų galimybes darbo rinkoje labiausiai lemia patirtis ir kvalifikacija, o jų darbo užmokestis kiek atsilieka nuo vidutinio darbo užmokesčio šalyje.

„Kas dešimtas pensininkas šiuo metu dirba“, – sakė K. Zitikytė.

Ilgiau darbo rinkoje išlieka tie pensininkai, kurie jau turi sukaupę būtinąjį stažą – iš jų darbo rinkoje lieka apie 60 proc., nors vidutinė jų pensija šiai dienai viršija 400 eurų.

K. Zitkytės teigimu, darbo rinkoje ilgiau išlieka vyresnio amžiaus vadovai, kvalifikuoti darbininkai, tarnautojai, paslaugų sektoriaus specialistai, o susirasti darbą gerokai sunkiau nekvalifikuotiems darbininkams.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

M. Navickienė: galime tikėtis, kad kitąmet minimali mėnesinė alga viršys 1 tūkst. eurų

confident-noyce

Valstybės pajamos per du mėnesius augo 3,5 proc., PVM įplaukos mažėjo 7,3 proc.

confident-noyce

VMI: 2023 metų pajamas deklaravo daugiau nei milijonas gyventojų

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau