9.6 C
Panevėžys
Šeštadienis, 4 gegužės, 2024

Šios švenčių laukimo tradicijos populiarumas tik auga: sužinokite, kodėl ją verta puoselėti visiems

AutoriusjpFotofreepik.com

Advento kalendorius – tai beveik mėnesio trukmės ritualas, skirtas skaičiuoti dienas iki Kalėdų. Kiekvieną dieną atveriamos naujos durelės, už kurių slepiasi maža paslaptis: dovanėlė, šokolado gabalėlis, galvosūkis ar paveikslėlis.

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pažymi, kad tai – jau antrą dešimtmetį Europoje skaičiuojanti tradicija, o bėgant laikui jos įvairovė vis auga. Dabar parduotuvių lentynose galima išvysti nuo vaikiškų, animaciniais herojais margintų kalendorių iki suaugusiems skirtų kosmetikos ar kitomis priemonėmis džiuginančių rinkinių. Ekspertė pripažįsta, kad kasmet jų populiarumas tik auga.

Kaip atsirado advento kalendorių tradicija? 

Tikriausiai daugeliui žinoma, jog advento kalendorių tradicija kilo iš krikščioniškojo advento laikotarpio. Šis laikotarpis paprastai prasideda ketvirtąjį sekmadienį prieš Kalėdas ir trunka keturias savaites. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva teigia, kad tai – itin sena tradicija su giliomis šaknimis, neprarandanti savo aktualumo ir šiandien.

„Advento kalendorių tradicija atsirado dar  XIX a. Vokietijoje. Tai buvo paprastas būdas vaikams skaičiuoti dienas iki Kalėdų, kai už kiekvienų durelių buvo po religinį paveikslėlį ar Biblijos eilutę. Ši idėja išpopuliarėjo ir bėgant metams plėtėsi: vėliau pasirodė pirmieji spausdinti advento kalendoriai su mažomis durelėmis, kurias reikėjo atidaryti. Šiuose ankstyvuosiuose kalendoriuose taip pat dažnai buvo vaizduojami religiniai paveikslėliai arba scenos“, – pasakoja ekspertė.

Advento kalendorių tradicija gyvuoja ir toliau

Dar vėlesni advento kalendoriai tapo panašesni į tuos, kuriuos dabar matome prekybos centruose. Prekybos tinklo komercijos operacijų vadovė pažymi, kad tai labai gili tradicija, tačiau suteikianti daug džiaugsmo laukiant švenčių, tad pats kalendorius jau seniai yra peržengęs tik religinių motyvų ribas, o juos mėgsta įvairių kultūrų žmonės.

„XX a. viduryje advento kalendoriuose po durelėmis imta dėti šokolado ir kitų smulkių skanėstų, taip pritraukiant platesnę auditoriją. Šiandien advento kalendorių būna visokių formų ir temų. Įvairių kultūrų žmonės dabar jais mėgaujasi kaip smagiu ir šventišku būdu skaičiuoti dienas iki Kalėdų. Advento kalendoriai tapo populiaria šventine tradicija daugelyje namų ūkių, o jų dizaino ir turinio įvairovė kasmet vis didėja. Šiandien dažnuose namuose po kalendorių turi ne tik vaikai, bet ir tėvai“, – sako O. Suchočeva.

Ekspertė įsitikinusi, kad advento kalendorių verta turėti dėl to, kad jis gali suteikti šventiniam laikotarpiui džiaugsmo, jaukaus laukimo jausmą ir puoselėti šeimos tradicijas. Jis tarnauja kaip apčiuopiamas atgalinis laiko skaičiavimas iki Kalėdų ir suteikia jaudulio, nes kiekviena diena atneša naują staigmeną ar skanėstą.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžio kolegijos nykštukai dalinasi šviesa ir šiluma

confident-noyce

Etnologė G. Kadžytė: „Adventas – ne griežtų apribojimų, o bendrystės ir šviesos metas“

confident-noyce

Besiruošiant advento pradžiai: išbandykite virtualius advento kalendorius visai šeimai

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau