Seimo Kultūros komitetas siūlys Vyriausybei sudaryti tarpinstitucinę komisiją, kuri esant poreikiui įvertintų, ar konkretus Rusijos, Baltarusijos atlikėjas, meno atstovas nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui ir gali koncertuoti Lietuvoje.
Trečiadienį komitetas nutarė kreiptis į Vyriausybę siūlydamas sukurti tokią tarpinstitucinę komisiją.
Seimo nariai savo ruožtu žada rengti įstatymų pataisas sugriežtinti renginių organizatorių atsakomybę.
„Komitetas nutarė kreiptis į Vyriausybę prašydamas sukurti komisiją, kuri būtų tas atsakingas vienetas, kuris galėtų atsakyti į klausimus, kodėl tam tikri atlikėjai gali ar negali koncertuoti Lietuvoje“, – trečiadienį po uždaro Kultūros komiteto posėdžio žurnalistams sakė jos narys konservatorius Vytautas Kernagis.
Anot jo, dabar renginių organizatoriai nežino, į ką kreiptis, kad gautų išvadą, ar kuris nors kūrėjas gali kelti grėsmę nacionaliniam saugumui, ar jo koncertai Lietuvoje nesukels neigiamų reakcijų.
„Dabar yra asmuo vienoje ministerijoje, asmuo – kitoje (…) Nėra aiškios sistemos“, – teigė V. Kernagis.
„Problema turbūt yra ta, kad visi draudimai vyksta jau po fakto. Pirma pakviečiamas atlikėjas, tada žiniasklaida parašo, kad jis jau koncertuos ir po fakto jam jau uždraudžiama atvykti“, – aiškino Seimo narys.
Pasak jo, situacijos negelbsti ir tai, kad Lietuva nebeišduoda vizų Rusijos piliečiams, nes žinomi atlikėjai neretai turi kitų valstybių pilietybes, Šengeno vizas.
V. Kernagio teigimu, tarpinstitucinė komisija būtų būtent ta vieta, kur koncertų, gastrolių organizatoriai gautų atsakymus į visus klausimus.
„Komisija nevertins meno, nes tai būtų cenzūra. Komisija turėtų vertinti tuos atlikėjus, ar jie yra koncertavę Kryme, ar jie palaiko karą, Kremliaus režimą“, – pabrėžė jis.
Rusijai 2014 metais aneksavus Ukrainai priklausantį Krymą, Lietuvoje nepageidaujami tie kultūros veikėjai, kurie yra išreiškę palaikymą šiam Kremliaus veiksmui, yra koncertavę ten arba separatistinėse Donecko, Luhansko respublikose.
Lietuva kelis Rusijos atlikėjus yra įtraukusi į nepageidautinų asmenų sąrašą, tarp jų yra popmuzikos dainininkai Filipas Kirkorovas, Nataša Koroliova ir kiti.
Pernai kultūros ministras Simonas Kairys vylėsi, kad Rusijos kultūros veikėjai į Lietuvą negalės atvažiuoti pirmiausia dėl to, kad Lietuva šios šalies piliečiams neišduoda vizų.
Rusijai pradėjus plataus masto karą Ukrainoje S. Kairys teigė sustabdęs visų prašymų dėl gastrolių Lietuvoje svarstymą.
Seimas yra priėmęs įstatymų pataisas, leidžiančias įtraukti į Lietuvoje nepageidaujamų asmenų sąrašą tuos, kurie reiškė paramą užsienio valstybės vykdomai agresyviai ir tarptautinę teisę pažeidžiančiai politikai.
Ši pataisa parengta, kai paaiškėjo, kad Kultūros taryba skyrė subsidijų už neįvykusius ar perkeltus kultūros renginius bendrovėms, planavusioms Rusijos atlikėjų Filipo Kirkorovo ir Michailo Šufutinskio koncertus.