Jei kada teko lankytis Rytų šalyse, turbūt pastebėjote, kokią didelę rytiečių kultūros dalį sudaro įvairūs aromatai: kvepalai, smilkalai, prieskoniai. Rytietiškų kvapų neįmanoma sumaišyti su jokiais kitais, o to priežastis – ilgamečių tradicijų išpuoselėta arabiškų kvepalų kūrimo technika ir aromatų svarba ne tik senovės rytų kultūroje, bet ir dabartiniame kasdieniame gyvenime. Panagrinėkime, kur naudojami ypatingieji arabiški kvepalai ir kokia jų reikšmė Rytų kultūroje.
Rytuose itin vertinama asmens higiena ir kūno priežiūra. Didelę svarbą kasdienės higienos rutinoje užima būtent arabiškų kvepalų naudojimas. Aromatu išreiškiama ne tik žmogaus asmenybė, charakteris, individualumas ir autentiškumas, bet ir statusas visuomenėje. Rytų kultūroje skaniai kvepėti – reiškia mylėti ir rūpintis savimi ir savo kūnu. Todėl šiuose kraštuose ir moterims, ir vyrams yra įprasta teptis kūną arabiškais kvepalais bent kelis kartus per dieną. Dažniausiai naudojami labai koncentruoti natūralūs aliejiniai kvepalai, vadinami Attar, kurių nedidelis kiekis tepamas ant riešų, už ausų ar ant kaklo. Ši rytietiškų kvepalų rūšis vertinama dėl savo natūralumo, sudėtyje naudojamų gamtoje randamų ingredientų ir itin ilgai išliekančio nuostabaus aromato.
Arabiški kvepalai ypač svarbūs ir įvairiuose susibūrimuose bei renginiuose. Ištobulinta rytietiškų kvepalų kūrimo technika leidžia sukurti išskirtinius, įsimenančius kvapus, kurie tampa asmens vizitine kortele. Didelis dėmesys skiriamas ir kvepalų ingredientams – kuo retesni ir brangesni komponentai sudaro aromatą, tuo labiau jie asocijuojami su asmens finansine padėtimi, statusu visuomenėje, užimomis pareigomis ir tiesiog geru, išlavintu skoniu. Pavyzdžiui, vienu iš tokių ingredientų yra laikoma agarmedžio mediena, dar žinoma kaip oud, kuri dėl savo sudėtingo gavybos proceso yra laikoma prabangiu ir išskirtiniu arabiškų kvepalų komponentu.
Be ypatingų aromatų neapsieina ir svarbiausios asmeninės gyvenimo šventės bei ceremonijos. Vestuvėse išskirtiniais, specialiai jaunųjų šventei kurtais kvepalais kvėpinami abu jaunieji – tokia tradicija simbolizuoja skaistumą ir laimę. Panašią prasmę turi ir mamos bei vaiko kvėpinimas vardo suteikimo ceremonijų metu – taip išreiškiamas naujos gyvybės tyrumas ir džiaugsmas. Rytuose įvairūs aromatai naudojami net ir laidotuvių ritualuose, taip parodant pagarbą mirusiajam ir kvapų pagalba sukuriant raminančią atmosferą.
Rytietiški aromatai naudojami ne tik viešuose renginiuose, bet ir asmeniniuose susibūrimuose, kuomet svečiai priimami į namus. Jaukiais aromatais kvėpinamos namų erdvės, o sutinkant svečius yra įprasta pasiūlyti lašelį kvepalų ar smilkalų, tokiu būdu išreiškiant svetingumą ir pagarbą, pasiūlant atsikvėpti po kelionės. Kvepalais įprasta kurti jaukią visų namų atmosferą – jais purškiamos užuolaidos, baldai, o vakarais prieš miegą vyrauja tradicija pakvėpinti patalus atpalaiduojančiais, raminančiais ir miegą gerinančiais aromatais, pavyzdžiui, sandalmedžio ar levandų. Dienos metu dažnai naudojami Bakhoor smilkalai, gaminami iš medžio drožlių, suvilgytų kvapniuose aliejuose. Ši namų kvėpinimo praktika ne tik atgaivina namus, bet ir sukuria šiltą, jaukią, malonią ir svetingą atmosferą.
Kasdieniai arabiškų kvepalų ritualai liudija apie itin turtingą ir tvirtą šių kraštų kvapų paveldą. Arabiški kvepalai nėra tik aromatas – tai neatsiejama visos kultūros ir kasdienio gyvenimo dalis, simbolizuojanti švarą, svetingumą, pasididžiavimą, bylojanti apie žmogaus statusą ir gerą skonį. Autentiški ir išskirtiniai arabiški kvepalai atskleidžia asmenybę ir individualumą, pasakoja žmogaus istoriją ir leidžia pažinti jį užburiančių aromatų pagalba.