Lietuvos švietimo darbuotojų profesinei sąjungai nepasiekus kompromiso su Vyriausybe, šalies mokytojai toliau tęsia streiką. Vilniuje, Vinco Kudirkos aikštėje, protestuoja ne tik sostinėje dirbantys pedagogai, dėl mokytojų teisių čia kovoja ir panevėžiečiai.
Panevėžio „Vyturio“ progimnazijos mokytojas Gintaras Petraitis sako, jog jam rūpi mokytojo ateitis, todėl ir palaiko pedagogų streiką bei dienas leidžia protesto akcijoje sostinėje.
„2025 metais suplanuota, kad mokytojas bus prestižinė profesija. Aš žiūriu į ateitį, todėl dabar einu ir darau, kad tikrai taptume tokios profesijos atstovais“, – naujienų portalui JP komentavo panevėžietis pedagogas.
Diskusijos – ir naktį
42-ejų mokytojas G. Petraitis protesto akcijoje dalyvavo dvi paras, su kolegomis šaltas naktis leido ant asfalto pastatytoje palapinėje. Šiandien mokytojas grįžo į Panevėžį, o penktadienį vėl ruošiasi jungtis prie Vilniuje mitinguojančių pedagogų.
„Visi mokytojai, kurie dalyvauja protesto mitinge iš namų atsinešė termosus su karštu vandeniu, arbata, ar kava. Lygiai taip pat nešėsi maistą, kuriuo visi dalinomės, taip pat žvakes. Turėjome ir miegmaišius, kuriuos mums atnešė Vilniaus kolegos. Tik šilta ir jauku nebuvo. Visų mūsų pečius slegia tie patys rūpesčiai. Visą laiką gvildenome temą, kas ir kaip galėtų keistis, diskutavome, kas galėtų būti kitaip. Ir šios diskusijos užvirė naktį, nes mums reikėjo kalbėtis, kažką veikti, kad nesušaltume“, – savaitgalio įspūdžiais dalinosi G. Petraitis.

Mitingas vaisių nedavė
Sekmadienį protesto mitinge prie Vyriausybės pasirodęs švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas naujienų pedagogams daug neturėjo – daugiau lėšų mokytojų atlyginimams, nei šiuo metu yra pasiūliusi Vyriausybė, pasak jo, tikrai nebus.
„Ministras visiškai negirdi mokytojų“, – sako panevėžietis pedagogas G. Petraitis. Anot jo, ministras turi kategorišką nuomonę. „Jis kalba tai, ką pats nori kalbėti. Ministras remiais skaičiais ir statistika, bet reali dabartinė mokytojų situacija ir atlygis su ministro pateiktais skaičiais nesutampa ir prasilenkia su realybe“, – teigia mokytojas.

Nori dirbti vienu etatu
Pasak G. Petraičio, esama situacija šiandienos kontekste gana sudėtinga.
„Faktas, kad šiandien mokytojas gali turėti ir dirbą pusantro etato, bet dirbdamas tokiu krūviu, jis gauna per mažą atlygį. Mokytojai nori dirbti vienu etatu ir už tai gauti pakankamą atlyginimą. Dirbdamas daugiau, mokytojas būna pervargęs, piktas, nespėja, nebeturi laiko asmeniniam gyvenimui, šeimai. Taip mokytojas tampa nelaimingu, o nelaimingas mokytojas – nelaimingas ir mokinys“, – sako G. Petraitis.

Nuo diskusijų iki pamokų
Pirmadienį Lietuvoje streiką tęsia per 2 tūkst. mokytojų ir kitų pedagoginių darbuotojų, rodo Nacionalinės švietimo agentūros duomenys.
Iki 14 val. apie dalyvavimą streike pranešta iš 133 ugdymo įstaigų, jos sudaro 6,34 proc. visų šalies įstaigų.
Nurodyta, kad jose streikuoja 2329 darbuotojai iš daugiau kaip 58 tūkstančių. Tarp jų beveik 1,8 tūkst. yra mokyklų mokytojai.
Daugiausia streikuojančiųjų yra Klaipėdoje, Vilniuje, Alytuje, Panevėžyje, Kaišiadorių rajone. Kai kuriose savivaldybėse streikuoja 27 proc. pedagoginių darbuotojų, kai kur – 2 procentai.

Prašo ne tik didinti atlyginus
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjungą streiką paskelbė nepasiekusi susitarimo su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija dėl pedagogų darbo sąlygų ir spartesnio atlyginimų didinimo.
Vyriausybė siūlo algas mokytojams kitąmet kelti dviem etapais: nuo sausio – 10 proc., o nuo rugsėjo – tiek, kad vidutinė pedagogo alga pasiektų 130 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio.
Andriaus Navicko vadovaujamos profesinės sąjungos tokie ministerijos pasiūlymai netenkina. Ji reikalavo mokytojų atlyginimus jau nuo šio rugsėjo didinti 20 proc., nuo kitų metų sausio – dar 30 procentų, taip pat kelia kitus reikalavimus mažinti moksleivių klasėse skaičių, mokytojų darbo krūvį, gerinti darbo sąlygas.
