15.3 C
Panevėžys
Šeštadienis, 27 liepos, 2024

Prie Seimo – streikuojančių mokytojų mitingas: šalčio neišsigando apie tūkstantis pedagogų

AutoriusIrtautė Gutauskaitė (ELTA)Fotoelta

Trečiadienio pavakarę į mitingą prie Seimo susirinko streikuojantys mokytojai iš visos Lietuvos. Mitingu mokytojai pradėjo dar vieną neterminuotą streiką.

Greta parlamento rūmų, Nepriklausomybės aikštėje sugužėjo per šimtą pedagogų. Švietimo darbuotojai buvo nešini plakatais su užrašais „Iš didelio rašto išėjo iš krašto“, „Solidi alga mokytojui – būtinybė“, „Algos – ne pašalpos“.

Kaip teigė streiką inicijuojančios profesinės sąjungos vadovas Andrius Navickas, mokytojai Seimo nariams atvežė ir savo algalapius. Pasak jo, taip bus siekama įrodyti parlamentarams, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) skelbiama informacija apie jų atlyginimus nėra teisinga.

„Norime informuoti Seimą, kad tai, ką skelbia ministerija apie darbo užmokesčius, neatitinka realybės. Atvežė mokytojai darbo užmokesčio lapelius ir sutartį, pagal kurią turi Seimas derinti darbo užmokesčius, tvirtinant biudžetą. Mes norime juos informuoti, kad jie balsuojant tikrai turėtų visą informaciją, kiek mokytojai uždirba, ir sąžiningai apsispręstų, ką palaikyti“, – prieš prasidedant mitingui Eltai sakė A. Navickas.

Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) duomenimis, trečiadienio pavakarę streikuoja 2,8 tūkst. ugdymo įstaigų darbuotojų, iš jų – 2,54 tūkst. mokytojų. Streike dalyvauja 183 ugdymo įstaigos.

Mokytojai prisiekė, kad už etatą negauna 1407 eurų „į rankas“

Į sceną, pastatytą prie Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, vienas po kito lipo mokytojai, kurie „prisiekė“, kad jų atlyginimai nesiekia 1407 eurų „į rankas“. Taip jie sureagavo į anksčiau Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) skelbtą statistiką, kad būtent tokį atlygį gauna pedagogai,  dirbdami pilnu etatu.

„Sveiki, aš esu Laura Stankevičienė, prisiekiu, kad už vieną etatą tikrai negaunu 1407 eurų. Mano darbo užmokestis į rankas už etatą yra 952 eurai 96 centai“, – užlipusi ant scenos pranešė mokytoja ir įmetė savo algalapį į šalia esančią balsadėžę.

„Laura, aš tavimi tikrai tikiu, bet ar Seimo nariai patikės?“ – retoriškai po jos pasisakymo klausė A. Navickas.

„Aš, Aušra Pagojūtė, prisiekiu, kad tikrai negaunu 1407 eurų atlyginimo už etatą. Mano atlygis tikrai yra 1010 eurų už etatą“, – teigė kita mokytoja.

Šį pasirodymą stebėjo jau apie tūkstantį aikštėje susirinkusių pedagogų.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) trečiadienį atnaujino mokytojų streiką, prasidėjusį rugsėjo pabaigoje. Sprendimas padaryti pertrauką buvo priimtas po to, kai profsąjungai nepavyko su rasti sutarimo su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) dėl pedagogų atlyginimo didinimo kitais metais.

Profsąjungos mokytojų netenkina švietimo ministerijos siūlymas darbo užmokestį kitais metais didinti 21 proc. – po 10 proc. nuo sausio ir rugsėjo mėnesių. A. Navicko vadovaujama profesinė sąjunga prašo kitų metų biudžete numatyti didesnį mokytojų atlyginimų kėlimą – po 15 proc. nuo sausio ir rugsėjo.

Streikas atnaujinamas tuo metu, kai Seime svarstomas Vyriausybės parengtas kitų metų valstybės biudžetas. Mokytojai tikisi, kad parlamento nariai išgirs jų prašymą labiau kelti atlyginimus kitais metais ir priims jiems palankias biudžeto korekcijas. Atliepdamos mokytojų prašymus, trys opozicinės frakcijos yra parengusios siūlymus didinti pedagogų atlyginimus labiau, nei numatė švietimo ministerija.

Vėl streikuoti pradedantiems mokytojams tikintis Seimo narių palaikymo, švietimo ministras Gintautas Jakštas skeptiškai vertina opozicijos pasiūlymus pabrėždamas, kad biudžeto projekte numatytas maksimalus lėšų kiekis atlyginimams didinti.

Švietimo darbuotojų profsąjunga teigia suprantanti, kad gali nepavykti įkalbėti Seimo narių pritarti opozicijos siūlymams didinti mokytojų atlyginimus labiau, nei yra numačiusi Vyriausybė. Profsąjungos pirmininko teigimu, jei kitų metų valstybės biudžete nebus padidintos lėšos darbo užmokesčio kėlimui, mokytojai ir toliau protestuos.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

M. Navickienė sako iš profsąjungų laukianti konkrečių pasiūlymų dėl streikų liberalizavimo

confident-noyce

Graikijos žurnalistai surengė streiką dėl per mažų atlyginimų ir augančių išlaidų

confident-noyce

Nesutaria, ar atlyginimai streikuojantiems mokytojams išmokėti teisėtai: dalis savivaldybių lėšų grąžinti neskuba

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau