Prezidentas Gitanas Nausėda nuotoliniu būdu susitiko su Lietuvos garbės konsulais. Tai tradicinis kasmetinis Prezidento ir garbės konsulų iš viso pasaulio susitikimas, kuriame aptartos svarbiausios tarptautinės politinės tendencijos, kovos su COVID-19 pandemija ir jos pasekmėmis prioritetai, ekonomikos žalinimo tikslai, bendradarbiavimo ekonomikos ir prekybos srityse bei verslo ryšių skatinimas.
Šalies vadovas padėkojo garbės konsulams už jų pagalbą Lietuvos piliečiams sugrįžtant į Tėvynę iš tolimiausių pasaulio kampelių prasidėjus pandemijai. „Gera žinoti, kad Lietuva gali kliautis plačiu ir solidžiu garbės konsulų tinklu, o dar geriau šią paramą jausti pasaulinės krizės akivaizdoje“, – sakė Prezidentas.
Valstybės vadovas informavo garbės konsulus apie vakar įvykusį beprecedentį incidentą, kuomet į Vilnių skridęs keleivinis lėktuvas buvo priverstinai nutupdytas Baltarusijos sostinėje Minske. Prezidentas pabrėžė, kad, siekdamas atsako ir užtikrinti prevenciją prieš tokią žmonių saugumui ir civilinei aviacijai kilusią grėsmę, ėmėsi veiksmų tarptautiniu lygiu. Prezidento iniciatyva šie klausimai Europos Vadovų Tarybos susitikime Briuselyje bus aptarti dar šiandien.
Prezidentas akcentavo pasaulinį pandemijos poveikį ir Lietuvos ekonominį atsparumą, pabrėždamas solidarių veiksmų, ypač ES lygiu, svarbą. Ambicingi vakcinavimo planai, ES tarptautinis solidarumas dalinantis vakcinomis leistų greičiau atsigauti ekonomikai ir atkurti įprastą žmonių judėjimą. Be to, Lietuva mato visas galimybes ir siekia užtikrinti tvarų, inovacijomis ir klimato kaitai draugiškais sprendimais pagrįstą ekonomikos augimą. Pasak valstybės vadovo, sėkmingam ekonomikos atsigavimui po pandemijos bus svarbūs skaitmeninių ir žaliųjų technologijų, atsinaujinančios energetikos, biotechnologijų ir finansinių technologijų sektoriai. Siekiant paspartinti šių inovacijomis ir aukštosiomis technologijomis pagrįstų sričių vystymąsi, reikalingos užsienio investicijos. Prezidentas paragino garbės konsulus dirbti stiprinant ekonominę šalių partnerystę ir atveriant naujas bendradarbiavimo galimybes, skatinant dvišalius mainus mokslinių tyrimų ir technologijų srityse.
Šalies vadovas pakvietė garbės konsulus prisidėti Lietuvai atveriant kelius į naujas rinkas ir užtikrinant sąžiningą konkurenciją šalies gamintojams ir eksportuotojams, ypač pasinaudojant 45 Europos Sąjungos daugiašalių ekonominių susitarimų sąlygomis ir Lietuvos diplomatinių atstovybių parama.
Prezidento teigimu, svarbu skleisti tarptautinę žinią apie Lietuvos galimybes ir siekį eksportuoti aukštos pridėtinės vertės gyvybės mokslų, informacinių ir ryšio technologijų produktus. Pandemijos ribojimai nesustabdė Lietuvos finansinių technologijų sektoriaus ir skaitmeninės ekonomikos augimo, o farmacijos kompanijos padarė didžiulę pažangą didindamos testų, vakcinų ir gydomųjų preparatų gamybai naudojamų reagentų gamybos pajėgumus.
„Pasaulinis garbės konsulų tinklas Lietuvai suteikia galimybę pasiekti atokiausias pasaulio valstybes ir užmegzti partnerystę, taip pat leidžia mūsų šaliai veikti globaliai išsaugant ryšius su lietuviais visame pasaulyje“, – kreipdamasis į garbės konsulus sakė šalies vadovas.
Generaliniai konsulai padeda ne tik užmegzti ir plėtoti, ekonominius, politinius ir kultūrinius santykius su kitomis šalimis, ypač šalyse ir regionuose, kuriuose Lietuvos atstovybių tinklas yra nedidelis. Jų vaidmuo taip pat nepamainomas stiprinant Lietuvos ir išeivijos ryšius, padedant išeiviams puoselėti lietuvišką tapatybę, dalyvauti Lietuvos gyvenime.
Lietuva turi 219 garbės konsulų 95 valstybėse.