8.7 C
Panevėžys
Sekmadienis, 5 gegužės, 2024

Po vasaros liūčių rekomenduojama pasirūpinti šulinio vandens kokybe

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento specialistai primena, kad ne tik po pavasario polaidžio, bet ir po vasaros liūčių svarbu pasirūpinti šachtinio šulinio vandens kokybe.

Ne visada švarus ir skanus vanduo yra tinkamas vartoti

Nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos, todėl gerti ir naudoti maisto gaminimui šulinio vandenį rekomenduojama tik patikrinus, ar jame nėra sveikatai pavojingų medžiagų.

Ypač atidžios turėtų būti besilaukiančios moterys ir auginantys kūdikius iki 6 mėn. amžiaus

Didesni kiekiai nitratų ir nitritų labai pavojingi nėščioms moterims ir kūdikiams iki 6 mėn. amžiaus, kurie yra ypač jautrūs nitratams, nes jų organizme nepakanka nitratus skaidančio fermento ir išsivysto methemoglobinemija, vadinamasis „pamėlusių kūdikių“ sindromas. Kūdikiams atsiranda pykinimas, vėmimas, dusulys, pamėlsta oda ir gleivinės. Sunkiais atvejais atsiranda traukuliai, kūdikis gali mirti. Žmogaus organizme nitratai gali sudaryti pavojingus sveikatai junginius, kurių dideli kiekiai gali sukelti net vėžinius susirgimus.

Cheminiai vandens tyrimai atliekami iš valstybės biudžeto lėšų

Informaciją apie nėščiąsias ir kūdikius iki 6 mėn. amžiaus Panevėžio departamentas gauna iš Panevėžio apskrities savivaldybėse esančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų (toliau – ASPĮ). Gavus pranešimą, organizuoja šachtinio šulinio vandens cheminį tyrimą azoto grupės junginių – nitritų ir nitratų – kiekiui nustatyti. Apie nekokybiško vandens tyrimų rezultatus ir rekomendacijas, kaip elgtis, kai viršijamos ribinės toksinių (cheminių) rodiklių vertės, pateikiama vartotojui, taip pat siuntusioms ASPĮ.

Švariausi šuliniai – Panevėžio rajone

Panevėžio departamento duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį Panevėžio apskrityje buvo suorganizuoti 133 šachtinių šulinių vandens cheminiai tyrimai, kurių vandenį vartoja nėščios moterys ir kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus. Gautų tyrimų analizė atskleidė, kad 58 proc. cheminiams rodikliams tirtų vandens mėginių atitiko Lietuvos higienos normos nustatytus reikalavimus.

Daugiausiai tirtų šulinių vandens mėginių atitiko HN 24:2003 reikalavimus Panevėžio rajone (83 proc.). Panevėžio mieste buvo ištirti 2 šachtiniai šuliniai. Nitritų ir nitratų ribinė vertė abiejuose tirtuose šulinio vandens mėginiuose buvo viršyta. Pasvalio, Rokiškio ir Kupiškio rajonuose buvo užteršta beveik 30 proc. šachtinių šulinių, Biržų rajone – 42 proc.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Hidrogeologai: tirdami šaltinius, daug sužinome apie požeminį vandenį

confident-noyce

Vandens someljė atsakė į amžiną klausimą: ar sveika gerti mineralinį vandenį?

confident-noyce

Nuo gegužės Kaune mažės geriamojo vandens kaina

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau