Seimas pavasario sesijoje ketina svarstyti Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio siūlymą pakeisti parlamente veikiančios Neįgaliųjų teisių komisijos pavadinimą. Jei Seimas pritartų, ši komisija taptų Asmenų su negalia teisių komisija.
Pasak projekto autoriaus, naujos sąvokos atsiradimas komisijos pavadinime atitiktų ne tik Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos, bet ir pernai įsigaliojusio naujos redakcijos Asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymo nuostatas. Šiame dokumente nuo 2024 m. sausio 1 d. yra atsisakyta neįgaliojo sąvokos, ją pakeičiant į sąvoką – asmuo su negalia.
„Teikti Statuto pataisas paskatino rinkėjų nuomonė, taip pat yra įvairių organizacijų kreipimasis. Galbūt tai atrodo labai formalus dalykas, tačiau neįgalumo sąvoka neatitinka šiuo metu apibrėžtų definicijų. Taip pat ji neatitinka Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijoje numatytų apibrėžimų, nes yra vartojamos asmens su negalia arba negalią turinčio asmens sąvokos. Mūsų Statute yra Neįgaliųjų teisių komisijos pavadinimas. Kaip Seimo pirmininkas atkreipiau dėmesį, kad tokia definicija yra netinkamai vartojama, todėl prašau ją pakeisti”‚ – pateikdamas Statuto pataisą šią savaitę vykusiame paskutiniame Seimo rudens sesijos posėdyje sakė S. Skvernelis.
Iki pavasario sesijos parlamentarų pritarimo sulaukusias Statuto pataisas svarstys Teisės ir teisėtvarkos komitetas ir Neįgaliųjų teisių komisija.
Šiuo metu Seime veikia nuolatinė Neįgaliųjų teisių komisija, kurioje dirba 11 įvairioms frakcijoms atstovaujančių parlamentarų. Šiai komisijai vadovauja Socialdemokratų partijos frakcijos narė Indrė Kižienė, jos pavaduotoja yra Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijai atstovaujanti Rita Tamašunienė.
Neįgaliųjų teisių komisija rengia ir teikia Seimui svarstyti teisės aktų projektus, reglamentuojančius asmenų su negalia ir juos prižiūrinčių, slaugančių žmonių teises. Ši komisija koordinuoja valstybės institucijų ir kitų organizacijų bendradarbiavimą asmenų su negalia teisių užtikrinimo klausimais. Neįgaliųjų teisių komisija taip pat atlieka parlamentinę kontrolę ir teisinio reguliavimo stebėseną.