Pasirodo, kad žmogus pavasario kvapą užuodžia daug geriau nei ryklys kraują

Jūs žinote, kaip kvepia pavasaris. Tas šiek tiek purvą primenantis kvapas mus dažnai nuteikia optimistiškai. Jis primena apie artėjančius darbus sode.

Kitiems jis primena vaikystę. Tas žemiškas kvapas ypač jaučiamas palijus. Bet kas tai? Iš kur tas kvapas?

Taip kvepia geosminas – organinis junginys, kurį išskiria įvairios žūvančios bakterijos (melsvabakterės, Streptomyces ir pan.) Geosminas yra atsakingas už žemišką burokėlių kvapą. Ir tą kvapą, kurį jaučiate, kai kauptuku išjudinate žemę. Ir tą kvapą, kuris ore tvyro po lietaus. Ir kai kurių karpių bei šamų kvapą.

Žmogaus nosis yra itin jautri geosminui – mes galima aptikti šį junginį net tada, kai jo koncentracija siekia 5:1 000 000 000 000.

Tai yra, žmogus geosminą užuodžia geriau nei ryklys kraują. Įdomu tai, kad dauguma žmonių geosmino kvapą laiko maloniu, o skonį – itin nemaloniu. Jei geosmino kvapas ar skonis jaučiamas geriamame vandenyje, žmonės tą vandenį gali palaikyti užterštų.

Geosminas yra nepavojingas, tačiau gali perspėti apie vandenyje esančias bakterijas. Kita vertus, jei vanduo yra rūgštus, geosminas virsta beskoniais ir bekvapiais junginiais ir žmonės tą vandenį laikys švaresniu, nors tai irgi nebūtinai yra tiesa. Trumpai tariant, geosmino kvapas ir skonis nėra geri vandens tyrumo indikatoriai.

Net sunku pasakyti, kodėl žmogaus nosi yra taip gerai prisitaikiusi geosminui užuosti. Gali būti, kad tai – atsitiktinumas. Kita vertus, tai taip pat yra kvapas, kurį jaučiame po lietaus – gamtoje tai padėtų žmonėms įvertinti aplinkinės dirvos sausumą.

Geosmino kvapas vilioja kolembolas – mažyčius 1–2 mm dydžio nariuotakojus. Kolembolos ėda Streptomyces bakterijas, tačiau kartu padeda jas platinti. Manoma, kad tai – viena iš priežasčių, kodėl bakterijos tą kvapą skleidžia.

Įdomu ir tai, kad geosminas žuvininkystės pramonei yra šiokia tokia problema. Geosminą išskiriančios bakterijos dažnai veisiasi ir žuvų fermose. Tai žuvims gali suteikti nemalonų purvo kvapą, kuris mažina žuvies vertę rinkoje.

Todėl tokiose fermose žuvys dažnai prieš pardavimą yra laikomos atskiruose tvenkiniuose. Čia jos yra nešeriamos – laukiama, kol iš jų pasišalins geosminas. Na, o tada jos yra išžvejojamos ir parduodamos.

Taigi, kai kitą kartą būsite lauke ir užuosite tą keistai malonų kvapą, žinokite – tai yra bakterijų išskiriamas geosminas. Šis kvapas jūsų sąmonėje siejasi su žemės darbais, pavasariu ir lietumi.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Sausio pabaiga Lietuvoje buvo šilčiausia nuo septintojo dešimtmečio pradžios

JP Redakcija

ORAI: iš debesų kris negausus sniegas

JP Redakcija

ORAI: vyraus sniegas ir šlapdriba

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads