Panevėžyje sezoną pradeda moderni sulčių spaudykla „Obuolių namai“

AutoriusDOVILĖ BARVIČIŪTĖ
FotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Sezoną pradeda moderni sulčių spaudykla „Obuolių namai“.

Šviežias savo žemėse užaugintų daržovių derlius, soduose sunokę obuoliai, vėlyvos rudens uogos jau po truputį keliauja į sulčių spaudyklas. Pirmųjų sulčių spaudėjų sulaukia ir Panevėžyje, Klaipėdos g. 143A, prie „Babilono“ prekybos centro įsikūrusi moderni sulčių spaudykla „Obuolių namai“ .

Sultys – vos per 10 minučių

Šioje aštuntus metus veikiančioje sulčių spaudykloje naudojama nauja, moderni įranga, kuri sultis naudojimui paruošia vos per 10 minučių, o galingo preso dėka išgaunamas maksimalus vaisių sulčių kiekis. Sultys čia kaitinamos kompiuterine sistema, todėl jos niekada nebūna perkaitinamos.

Visų pirma obuoliai supilami į plovimo įrenginį, tada specialiu taku keliauja į smulkintuvą ir plaunami aukšta spaudimo srove. Po to jie konvejeriu paduodami į traiškyklę-smulkintuvą. Gauta vaisių masė spaudžiama galingu presu, o šviežiai išspaustos sultys kaitinamos iki 78ºC temperatūros bei išpilstomos į specialias pakuotes – maišelius su integruotais kraneliais. Vakuuminiai sulčių pakai išdėstomi viena eile ant paletės.

„Jokiais būdais nededam pakų keliais aukštais, sultis išdėstom tik vienu aukštu, nes sulčių skonis ir spalva labai daug priklauso nuo to, kaip greitai po pasterizavimo jos atvėsinamos, o ne nuo kaitinimo temperatūros. Stengiamės sudaryti sąlygas, kad sultys atvėstų greitai. Kuo greičiau tai atliekama, tuo išgaunama geresnė gėrimo kokybė. Tai turi įtakos ir skoniui, ir spalvai“, – paaiškino sulčių spaudyklos „Obuolių namai“ vadovas Vitalijus Pranskūnas.

Be to, norint ilgiau išsaugoti maistinę vertę ir vitaminus, jau paruoštas sultis reikia laikyti tamsioje, vėsioje vietoje.

V. Pranskūnas.

Didžiausia klaida – netinkama tara

Ilgametę patirtį sulčių spaudimo srityje sukaupęs V. Pranskūnas teigia, kad sultims gaminti netinka neprinokę, sumušti, įpuvę ir kenkėjų pažeisti vaisiai. Tokios sultys būna gana drumzlinos, o savaime nuskaidrėti gali tik per ilgesnį laiką. Sulčių drumzlės priklauso ir nuo obuolių veislės. Rūgštesnių obuolių sultys greičiau skaidrėja, o vasarinių veislių – sunkiau, nes dažniausiai būna atvežami jau pernokę vaisiai.

„Žmonės dažnai atveža prastesnių, papuvusių obuolių. Jeigu vaisius turi puvinį, jis žūsta tik prie 120 laipsnių temperatūros, o mes kaitinam iki 78. Esmė tokia – jeigu tokio obuolio nevalgytume, tai kam tada jį spausti“, – sako specialistas.

Sezoną pradeda moderni sulčių spaudykla „Obuolių namai“.

Jis pažymi, kad klientai atveža ir neplautas morkas, nors iš tiesų jos turi būti nuplautos ir atrodyti kaip parduotuvėje.

„Žmonės surenka pačias prasčiausias ir mažiausias morkas, kurios realiai neturi skonio. Arba atveža daug obuolių ir mažai morkų. Tam, kad sultys būtų skanios ir naudingos, vienam obuolių maišui reikia paskirti bent 10 kilogramų morkų“, – pataria V. Pranskūnas.

Ir čia pat pateikia pavyzdį: „Iš vieno maišo obuolių išeina apie dvidešimt litrų sulčių, o iš 10 kilogramų morkų galima išspausti apie 3–4 litrus morkų sulčių. Šios daržovės nėra tokios sultingos, todėl norint skanių sulčių, būtina išlaikyti tam tikrą vaisių ir daržovių santykį.“

Vis dėlto V. Pranskūnas sako, kad didžiausia klaida, kurią daro žmonės – pasirenka netinkamą tarą vaisiams atvežti: „Vaisius atveža nešvariose talpose, dar blogiau – kai jie atvežami salietriniuose maišuose.“

Sezoną pradeda moderni sulčių spaudykla „Obuolių namai“.

Sulčių miksai – nuo agurkų iki šaldytų uogų

V. Pranskūnas atskleidžia, kad kasmet vis labiau populiarėja ne grynos obuolių sultys, o vadinamieji miksai. Tai obuoliai, maišyti su kitais vaisiais, uogomis ar net daržovėmis.

„Spaudžiama daugiausia iš obuolių, tačiau neretai ir miksuojama. Tradiciškai obuoliai maišomi su morkomis, rudeninėmis avietėmis ar net šaldytomis uogomis, kriaušėmis, apelsinais, moliūgais. Tiesa, atvežant spaudimui moliūgus jų lupti nereikia, bet supjaustyti gabaliukais ir išimti sėklas – būtina. Buvo keli bandymai ir su arbūzais, bet nerekomenduoju, sultys nesigauna. Turime klientą, kuris spaudžia agurkų sultis. O kai prasideda vynuogės, dažnai jas spaudžiame vynui. Būna, jas spaudžia ir vienas, bet lietuviškos vynuogės rūgščios. Jeigu norit skanių vynuogių sulčių, rekomenduoju jas spausti kartu su kriaušėmis, bet niekada nespauskite vienų kriaušių, nes jose nėra rūgšties, kuri reikalinga sulčių užsikonservavimui, todėl tiesiog surūgs. Daug kas klausia – o kaip su pomidorais? Deja, pomidorų nespaudžiam“, – kalbėjo sulčių spaudėjas.

Sezoną pradeda moderni sulčių spaudykla „Obuolių namai“.

Darbymetis – kitą savaitę

Sakoma, kad viščiukus reikia skaičiuoti rudenį, tad ir sulčių spaudėjas derlių galės apibūdint tik sezonui pasibaigus. Mat vieni sodininkai džiaugiasi gausiu obuolių derliumi, kiti – vos vieną kitą maišą surenka. Akivaizdu tik viena – sulčių spaudimo sezonas vėluoja.

„Sulčių spaudimo bumo vis dar laukiame, šiemet jis stipriai vėluoja, nes obuoliai dar žali. Manome, kad didesnis judesys turėtų prasidėti apie rugsėjo 20 dieną. Yra buvę tokių metų, kada startavom rugpjūčio 20 dieną. Standartiškai sulčių spaudimo pradžia – apie rugsėjo 5 dieną, o didžiausias darbymetis – apie rugsėjo 10 dieną“, – teigė V. Pranskūnas.

V. Pranskūnas.

Kainos kils nežymiai

Kylančios kainos, tiesa, ne taip drastiškai kaip kai kuriose srityse, neaplenkė ir sulčių spaudyklų. „Obuolių namuose“ kokybiškas sulčių spaudimo paslaugos teikiamos už konkurencingą kainą. Pakuotė išspaustų sulčių čia kainuos vos 20 centų brangiau. Čia sultys pakuojamos į 3 ir 5 litrų talpos pakuotes, jų kaina siekia 2,50 ir 3,20 Eur.

„Šiemet kainos truputį pakilo – kai kur už pakuotę net 40 centų. Mes pakėlėme tik 20 centų, kadangi kilo maišelių (tetrapakų), taip pat dėžučių kaina. Permatoma penkių litrų sulčių pakuotė kainuos 2,80 Eur, pastatoma – 3,20 Eur, o trijų litrų pastatomas pakelis – 2,50 Eur. Paprastų žalių sulčių 1 litras kainuos tik 30 centų, kitur – 50 centų“, – vardijo V. Pranskūnas.

Daugiau informacijos apie vaisių ir daržovių spaudimą galima rasti čia arba telefonu 8679 31060.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kiek tiesos yra dažnuose mituose apie sultis – atsako ekspertė

JP Redakcija

Gerą nuotaiką savaitgalį sukurkite su bananų ir sulčių glotnučiu

JP Redakcija

Šis karštas gėrimas šaltais vakarais – skaniau už arbatą: prireiks tik obuolių sulčių ir cinamono

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads