Nors elektromobiliai vis labiau populiarėja, vis dar išlieka iššūkis pasikrauti šią transporto priemonę. Vieni skundžiasi stotelių trūkumu, kiti – jų gedimais.
Bus apmokestinta
Šiuo metu iš viso Panevėžio mieste yra 40 viešųjų elektromobilių įkrovimo stotelių (70 įkrovimo prieigų). Tik mažuma jų, t. y. 11 elektromobilių įkrovimo stotelių (22 įkrovimo prieigos), yra Savivaldybės nuosavybė.
Socialiniuose tinkluose jau ne kartą buvo galima matyti nusiskundimų, kad neveikia tai viena, tai kita krovimo vieta. Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Dalius Vadluga paaiškino, jog kadangi stotelių garantiniai įsipareigojimai yra pasibaigę, todėl šiuo metu stotelių priežiūrą vykdo Savivaldybės administracija.
„Kiekvienam gedimui vykdomi viešieji pirkimai. Jei panevėžiečiai užfiksuoja gedimus, prašome kreiptis į Savivaldybės administracijos Miesto infrastruktūros skyrių arba „Tvarkau miestą“, – pasiūlė specialistas.
Na, o kuomet gedimas užfiksuojamas privačioje krovimo vietoje, reikia kreiptis į savininką.
Privačių asmenų įrengtos viešosios stotelės yra mokamos, Savivaldybės valdomos stotelės kol kas yra nemokamos. Tačiau D. Vadluga atskleidė, kad šiuo metu rengiamas konkursas stotelių administravimui. Po konkurso ir Savivaldybės stotelės bus apmokestintos. Kada tai tiksliai įvyks ir, kokia bus kaina, kol kas neaišku.
Didžiausias elektromobilių parkas
Panevėžio rajono savivaldybės taryba 2022 m. patvirtino rajono teritorijoje iki 2030 m. planuojamų įrengti viešųjų elektromobilių įkrovimo prieigų planą. Suplanuota, kad po vieną bus įrengta Velžyje, Krekenavoje, Tičkūnuose, Dembavoje, Raguvoje, Vadokliuose, Upytėje, Vaivaduose ir dvi – Ramygaloje. Vis dėlto, nors didžioji dauguma stotelių jau turėjo būti įrengtos iki 2025 metų, jų dar nėra nei vienos.
Anot Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjo Rimo Samkaus, Savivaldybė vykdo tyrimą ir stebi situaciją, ar tokios krovimo vietos reikalingos. Kol kas toks poreikis nepastebėtas, nes krovimo stoteles pastato privačios įmonės.
Taip pat šalia Panevėžio aplinkkelio, ties Bliūdžių kaimu, vyksta didžiausio Baltijos šalyse elektromobilių parko statybos. Čia tvarias transporto priemones pakrauti galės tiek lengvieji, tiek sunkiasvoriai elektromobiliai. Įgyvendinant pirmąjį projekto etapą planuojama įrengti 200 kW galios 5 stoteles su 2-iem įkrovimo prieigomis, o kitų metų vasarą numatyta įrengti dar 5-ias 400 kW stoteles su 2-iem įkrovimo prieigom, taip parke bus iš viso bus įrengta 20 įkrovimo prieigų.
Kitu etapu, kurio įgyvendinimas priklausys nuo rinkos sąlygų bei elektromobilių parko plėtros šalyje, bus įrengtos dar 20 itin didelės galios įkrovimo prieigų bei keletas įkrovimo taškų sunkiasvoriam transportui ar autobusams. Elektromobilių įkrovos parke bus pastatytas ir daugiau nei 300 kv. m užimsiantis pastatas, kuriame įsikurs kavinės, veiks poilsio ir darbo vietos.
Populiarėjanti paslauga rajone
Panevėžio rajone, Piniavoje, taip pat yra privati krovimo stotelė, priklausanti parduotuvei ir kavinei „Pas Katiną“. Verslininkė Silvija Katinaitė-Kavaliūnienė teigė, kad tai – vis populiarėjanti paslauga, kuri ypač reikalinga vietos svečiams, keliautojams. Ja naudojamasi kasdien.
„Stotelė – 180 kW galios, todėl vienu metu gali krautis net trys automobiliai. Tai būtinas dalykas šiandieniam verslui. Mums nekilo abejonių dėl šio sprendimo – matome to perspektyvą ir naudą, kadangi mūsų klientai, lankydamiesi pas mus, galės įsikrauti savo automobilį. Tai yra jau nebe ateitis, o dabartis“, – kalbėjo moteris.
Pasak jos, įrenginėjant stotelę, buvo siekiama gerinti elektromobiliams skirtą infrastruktūrą vietovėje.
„Tokiu būdu netiesiogiai paskatinome vairuotojus persėsti už elektromobilio vairo jau dabar, ir kartu suteikti savo parduotuvės klientams, kavinės, viešbučio „Pas Katiną“ svečiams dar vieną priežastį naudotis mūsų prekybos, maitinimo ir apgyvendinimo paslaugomis. Tad leiskite sau lengvai ir efektyviai įkrauti savo automobilį!“, – pridūrė S. Katinaitė-Kavaliūnienė.