5.3 C
Panevėžys
Antradienis, 17 gruodžio, 2024

Panevėžietė bibliotekininkė L. Dubauskienė biblioterapijos džiaugsmą neša ir į kalėjimą

AutoriusDOVILĖ BARVIČIŪTĖFotoŽIVILĖ VEČIORKUTĖ
L. Dubauskienė.

Profesionalumą, išmintį ir ištikimybę savo profesijai 35-erius metus skleidžianti Panevėžio Šiaurinės bibliotekos (Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos filialas) vedėja Lina Dubauskienė nepamainomą kultūros židinį geba užkurti ne tik savuose knygų namuose, bet ir Panevėžio kalėjime. Jau septynerius metus nuteistosioms bibliotekininkė dovanoja žinias, dvasinį tobulėjimą, dėmesį, kūrybinius užsiėmus.

Įvairi veikla

L. Dubauskienė yra pavyzdys, kaip bibliotekininkai ir jų organizuojamos veiklos gali pasiekti pačias įvairiausias auditorijas, pavyzdžiui nuteistųjų bendruomenę.

Bibliotekininkė nuo 2017 metų Panevėžio kalėjime organizuoja įvairius kultūrinius-edukacinius renginius, aktyviai dalyvauja kalinčių moterų skaitytojų klubo veikloje, veda skaitmeninio raštingumo mokymus, organizavo lavinamuosius užsiėmimus skirtus mažuosius auginančioms nuteistosioms.

Nuo 2020 metų L. Dubauskienė ėmėsi dar vienos naujos veiklos – nuteistosioms pradėjo vesti biblioterapijos užsiėmimus, kurie pasak bibliotekininkės, padeda geriau pažinti ir suprasti save, ugdo emocinį intelektą, plečia pasaulėžiūrą, moko bendrauti bei suteikia vilties.

Kitoks žvilgsnis

„Biblioterapija – tai metodas, kurio metu skaitymas ir diskusijos apie perskaitytus tekstus naudojami kaip priemonė emocinei sveikatai gerinti, asmeniniam augimui skatinti ar ieškant išeičių iš susiklosčiusių įvairių gyvenimiškų situacijų. Kai skaitoma literatūra, žodžiai, frazės ar sakiniai giliai paliečia širdį, tai tarsi impulsas suteikiantis viltį, galintis padėti įveikti nepasitikėjimą savimi, gyti po netekčių, atsikratyti slogių minčių“, – paaiškino L. Dubauskienė.

Biblioterapinių užsiėmimų metu nuteistosios skaito romanus, poeziją, esė, trumpas istorijas, o vėliau pasineria į diskusijas, kurių metu dalijasi savo įžvalgomis, emocijomis ir patirtimis.

Anot L. Dubauskienės, skaitydamos apie kitų žmonių patirtis, moterys geriau supranta savo mintis ir jausmus, atpažįsta problemas ir dažnai pačios randa būdus kaip jas spręsti. Tuo pačiu nuteistosios susipažįsta su skirtingomis kultūromis, vertybėmis ir gyvenimo būdais, diskutuodamos mokosi bendrauti, girdėti kito nuomonę arba išsakyti savąją.

L. Dubauskienė.

Didžiausias troškimas – laisvė

„Šių užsiėmimų moterys labai laukia, veiklų efektyvumą įrodo ir atlikta dalyvių apklausa. Kada užsiėmimai vyksta ilgą laiką ir su ta pačia moterų grupe, atsiranda saugumo jausmas, jos daugiau viena kita pasitiki, atsiranda atvirumas, o mūsų pokalbiai iššaukia pačias įvairiausias emocijas – nuo skausmo ar džiaugsmo ašarų iki nostalgijos, – pasakojo Lina, – pavyzdžiui viena moteris yra pasakiusi, jog negalvojo, kad grožinės literatūros kūrinys gali veikti taip, kaip psichologinė literatūra. Šie žodžiai man buvo kaip didžiausias stimulas ir tuo pačiu patvirtinimas, kad tokie užsiėmimai joms tinka ir patinka, kad viskas yra gerai.“

Paklausta, kokiomis mintimis gyvena nuo visuomenės atskirtos moterys, biblioterapijos užsiėmimus vedanti moteris atsakė: „Visų didžiausias noras – kuo greičiau grįžti namo, į šeimą. Čia moteris ypatingai slegia ilgesys artimiesiems. Ir ypatingai tai juntama prieš Šv. Kalėdas. Tai itin jautrus laikotarpis kalinčioms moterims“.

Auga kartu

L. Dubauskienė neslepia, kad tokie susitikimai ir jai sukelia ypatingai daug emocijų, į kiekvieną užsiėmimą specialistė ateina su naujomis idėjomis.

„Kad galėčiau moterims duoti daug, turiu pati ir kaip asmenybė, ir kaip specialistė, tobulėti, ieškoti būdų ir formų, kad mūsų susitikimai būtų įvairūs ir nesikartotų. Būnant kartu augu ir aš pati“, – sako bibliotekininkė.

L. Dubauskienė biblioterapija domisi jau seniai, moteris yra Lietuvos biblioterapijos asociacijos narė, todėl ne kartą inicijavo užsiėmimus su kitais Lietuvos biblioterapijos asociacijos nariais. Susitikimą su nuteistosiomis vedė asociacijos prezidentė, poetė prof. dr. Jūratė Sučylaitė, biblioterapijos kuratorė – Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vyriausioji metodininkė-tyrėja dr. Daiva Janavičienė ir kiti.

L. Dubauskienė.

Atvira visiems

Praėjusiais metais, minint Lietuvos Respublikos pataisos pareigūnų profesinę šventę, Šiaurinės bibliotekos vedėja L. Dubauskienė buvo apdovanota už penitencinės veiklos stiprinimą, bausmių vykdymo sistemos tobulinimą, veiklos gerinimą ir efektyvumą. Už išskirtinę veiklą, aukštą profesionalumą, reikšmingus darbus organizacijų ir bendruomenių labui L. Dubauskienė įvertinta ir G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos teikiamu „Ad astra“ apdovanojimu.

„Biblioteka visada suinteresuota įtraukti ir socialiai jautresnėje aplinkoje esančius žmones. Tai vieta – atvira visiems, o užsimezgusi graži draugystė ir bendradarbiavimas su nelaisvėje esančiomis moterims tik įrodo, kad bibliotekoje organizuojamos veiklos yra reikalingos visiems“, – kalbėjo L. Dubauskienė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje – naujas S. Eidrigevičiaus piešinys

confident-noyce

Nuo kitų metų visos šalies bibliotekos vartotojų pažymėjimus išduos nemokamai

confident-noyce

Berniūnuose duris atvėrė pirmoji Panevėžio rajone moduliniame namelyje įsikūrusi biblioteka

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau