Nustatytas dar vienas AKM židinys kiaulių ūkyje Lietuvoje

AutoriusJP
FotoFREEPIK.COM

Per pastarąjį mėnesį Lietuvoje užfiksuotas jau antras šiais metais afrikinio kiaulių maro (AKM) židinys. Penktadienį AKM protrūkis patvirtintas Molėtų rajono Giedraičių miestelyje esančiame ūkyje. Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų, vasara yra ypač didelio pavojaus AKM virusui plisti laikotarpis, ypač tose vietovėse, kur rastiems gaišusiems šernams nustatytas AKM, o šis ūkis veterinarijos inspektorių jau buvo baustas už biosaugos reikalavimų nesilaikymą.

AKM židinys nustatytas ūkyje, kuriame buvo laikomos 264 kiaulės. Nugaišus 14 kiaulių, o kitoms įtariant ligą – gyvūnų kraujo mėginiai išsiųsti ištyrti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą, kuris liepos 22 d. ir patvirtino AKM virusą.

„Ūkis, kuriame pasireiškė AKM, mūsų inspektorių buvo patikrintas gegužės mėnesį, jam taikytos sankcijos ir buvo konsultuotas dėl kasdienio biologinio saugumo priemonių taikymo. Deja, kaip matome, perspėjimai buvo ignoruojami, nustatyti pažeidimai laiku nepašalinti, todėl neatsakingas požiūris į elementarias atsargumo taisykles pridarė nemalonumų – ūkio savininkui nebus kompensuojami nuostoliai dėl pasireiškusio protrūkio, nes nesilaikyta privalomų biosaugos reikalavimų. Be to, tokie kaip šis atvejai sukelia didelį pavojų ir kitiems kiaulių laikytojams dėl galimo viruso išplitimo“, – pabrėžia VMVT direktorius Mantas Staškevičius.

VMVT jau po pirmojo AKM atvejo šalyje dar labiau suintensyvino kiaulių laikymo vietų kontrolę, daug bendradarbiaujama ir su medžiotojų būreliais, siekiant likviduoti pavojingą užkrečiamąją gyvūnų ligą šernų populiacijoje. Laimei, kad šioje situacijoje, 10 km spinduliu nuo protrūkio, komercinių kiaulininkystės ūkių nėra, nes jiems būtų privaloma taikyti kiaulių judėjimo ir kitus ribojimus.

Šiuo metu VMVT Utenos ir Vilniaus departamento pareigūnai lankosi ūkyje, kur atlieka būtinuosius ligos likvidavimo darbus. Aplink užkrėstą ūkį nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos, atliekami valymo ir dezinfekavimo darbai. Siekiant, kad virusas neišplistų, ūkyje laikytos kiaulės bus gaišinamos ir išvežamos utilizuoti.

Specialistų grupė pradėjo epizootinį tyrimą, kad būtų išsiaiškinta, kaip virusas pateko į ūkį. Didelė tikimybė, kad AKM liga aktyviai cirkuliuoja ūkio aplinkoje, o šis įsikūręs šalia miško. 3 km atstumu nuo šio ūkio liepos 13 d. buvo rastos 6 šernų gaišenos, kurioms taip pat patvirtintas AKM.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė

JP Redakcija

VMVT: Pasvalio ir Kelmės rajonuose nustatyti dar du afrikinio kiaulių maro atvejai

JP Redakcija

Siekiant kovoti su afrikinio kiaulių maro plitimu, Žemės ūkio ministerija ruošiasi imtis nacionalinių priemonių

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads