Baigėsi LRT projektas „Lietuvos nerealieji“. Finale varžėsi trys dalyviai, tarp jų ir neįtikėtiną talentą turintis Panevėžio Jaunuolių dienos centro auklėtinis autistas Tomas Ulys. Unikalius sugebėjimus turintis vaikinas projekte užėmė antrą vietą. Nugalėtoja tapo Gerda Pociūtė.
Neeilinį hobį turinti Gerda gali didžiuotis auksine kantrybe, kruopštumu ir rankomis, dirbančiomis tiksliai lyg mikrochirurgo. Iš pieštuko šerdelių skulptūrėles drožinėjanti Gerda įkvepia ieškoti sau mielos veiklos ir ja mėgautis.
Parodė sugebėjimus
Nors devyniolikmetis panevėžietis Tomas ir nelaimėjo pagrindinio prizo, Jaunuolių dienos centro direktorė Lina Trebienė sako, kad autizmo spektro sutrikimą turintis vaikinas jau laimėjo dalyvaudamas projekte ir parodęs savo sugebėjimus visai Lietuvai.
Tomas gyvena pagal savo vidinį laikrodį. Paklaustas, kiek dabar valandų, atsako minučių tikslumu. Negana to, jis iš atminties gali teisingai įvardyti, kokia prieš daug metų buvusi diena buvo savaitės diena.
Sužinojo tūkstančiai
Jaunuolių dienos centro direktorė Lina Trebienė naujienų portalui JP pasidžiaugė, kad tiek daug žmonių palaikė ir balsavo už Tomą.
„Esame jiems dėkingi. Juolab kad už jį balsavo ne tik panevėžiečiai, bet ir žmonės iš visos Lietuvos. Finale dalyvavęs Tomas buvo apdovanotas prizu – išorine baterija. Tačiau pats didžiausias laimėjimas jo pasirodymas televizijoje. Tomas net nesusimąstęs gali pasakyti kokia savaitės diena buvo praeityje, bet lygiai taip pat pasako ir kokia bus ateityje. Jo vidinis laikrodis pasako, kokia tai yra diena. Be to, Tomas be vargo pasako, kiek dabar valandų minučių tikslumu. Tam jam nereikia matyti laikrodžio“, – dar kartą pristatė T. Ulio sugebėjimus socialinės įstaigos vadovė.
Suvienijo Panevėžį
Pasak Jaunuolių dienos centro direktorės, labiausiai džiaugiasi, kad negalią turintis Tomas viešai parodė savo galias.
„Mums jis laimėjo pirmą vietą, nes su savo negalia išėjo į viešumą. Manau, kad po šio pasirodymo į Tomo ir kitų negalias turinčius asmenis bus žiūrima kitaip. Autistą Tomą pažino kone visa Lietuva. Apžvelgus balsavimo rezultatus, o balsavo už jį tikrai nemažai, galima drąsiai sakyti, kad Tomas tarsi suvienijo panevėžiečius – mieste sklandė bendrystės aurą. Panevėžys turi stiprybės“, – didžiavosi Tomu įstaigos vadovė L. Trebienė.
Atsakymai be klaidų
Prieš projekto finalą naujienų portalo JP kalbintas vaikinas pasakė savo vardą, kiek jam metų, kad yra autistas, atkartojo, kokį nors dienos įsimintiną žodį, bet Tomo akys nušvinta išgirdus svarbiausią klausimą, į kurį jis žino atsakymą. O tie klausimai: kiek dabar valandų ir kokia savaitės diena buvo tam tikrais metais ir tam tikrą mėnesį.
Tuomet jaunuolį tarsi kas pakeičia ir jis išberia atsakymą be klaidos. Jo laiko suvokimas – nepaprastas.
Apie autistus galvojama
Dabar jau devyniolikmetis T. Ulys, prieš pradėdamas lankyti Jaunuolių dienos centrą, mokėsi Panevėžio specialiojoje mokykloje. Autizmo spektro sutrikimą turintį vaikiną mokė Rasa Asminavičienė.
Pasak R. Asminavičienės, Lietuvoje galvojama, kaip galėtų į visuomenę būti integruojami autistai.
„Manau, kad yra dirbama teigiama linkme. Turintiems autizmo spektro sutrikimą ieškoma niša, kurioje būtų galima panaudoti savo unikalius gebėjimus. Dėl Tomo labai džiaugiuosi, nes baigęs mokslus, iškart pradėjo lankyti užsiėmimus Jaunuolių dienos centre. Jis gali bendrauti. Tomas, pagal savo sutrikimus, labai komunikabilus. Beje, jis greitai pagauna kalbančiojo toną ir gali pamėgdžioti. Klausydamas radijo stočių laidų, net buvo išmokęs dainuoti itališkai, o ir kalboms gabus. Vieną dieną kalba rusiškai, kitą dieną – angliškai“, – vardijo kitus Tomo sugebėjimus jį išugdžiusi mokytoja.