Naujamiestiečiai puikiai pažįsta judrią ir darbščią ragaišių kepėją, 83 metų Janiną Dambrauskienę. Kai apie ją Naujamiesčio kultūros centre-dailės galerijoje buvo parodytas pusvalandžio trukmės filmukas, niekas pernelyg ir nenustebo – ne vienas jų skanavo sekmadieniais moters keptus ragaišius.
Filmą kūrė panevėžiečiai
Filmą „Sekmadieniai kvepia ragaišiu“ apie ragaišių kepėją iš Naujamiesčio sukūrė panevėžiečiai Justinas ir Aldona Skripkauskai, o jiems padėjo Albertas Petrauskas.
Pasak filmo kūrėjo Aldonos ir Justino, ragaišio kepėją J. Dambrauskienę filmavo dvi dienas.
„Filmavome tiek, kiek užtrunka ragaišio kepimas. Kadangi ponia Janina ragaišį ankščiau kepdavo šeštadieniais, sekmadieniais, tai ir pasirinkome filmavimui šias dienas. Kodėl dvi dienos ragaišiui kepti? Šeštadienį užmaišoma ragaišio tešla, o sekmadienį – kepimo procesas“, – pasakojo filmo kūrėjai.
Gerus žmones reikia saugoti
Filmą „Sekmadieniai kvepia ragaišiu“ įgarsinusi A. Skripkauskienė naujienų portalui JP prisipažino:
„Filmas – ne profesionalus. Jį daugiau kūrėme sau, ragaišio kepėjai J. Dambrauskienei ir Naujamiesčio žmonėms. Kai sutinki gerą ir šiltą žmogų, norisi jį išsaugoti. Šįkart tas išsaugojimas – filmas apie ragaišio kepimą, apie ragaišio kepėją – nuostabią moterį iš Naujamiesčio. Be to, ji ne tik įstabi ragaišio kepėja, bet ir puiki aktorė, nors filmukas dokumentinis.“
Receptas – senovinis
Ragaišio kepėja J. Dambrauskienė naujienų portalui JP pasakojo, kad ragaišio receptas – senovinis.
„Tai giminės tradicija. Tokį ragaišį kepė močiutė, mama. Man ragaišį patikėjo kepti, kai buvau 15 metų. Mama leido kepti. Visas ragaišio procesas vyksta taip, kaip vykdavo senovėje. Nieko nepakeičiau“, – aiškino naujamiestietė.
Skaniausias su sviestu
Anot J. Dambrauskienės, ragaišis valgomas su troškintais kopūstais, keptais šonkauliukais arba parūkytomis dešrelėmis.
„Tai ne saldus pyragas, o ragaišis, kurį tinka valgyti su mėsa. Pamenu, kai vaikai buvo maži, laukdavo iškepto ragaišio ir ant riekės tepdavo sviestą. Sakydavo, kad skanumėlis – neišpasakytas. Dabar taip daro anūkai ir proanūkiai. Man gera matyti, kaip smaguriaujamas kepinys ir, jeigu kam reikia ragaišio – galiu iškepti“, – šypsosi garsiojo ragaišio kepėja iš Naujamiesčio.
Ragaišiui iškepti dvi dienos
Gyvybingas ir judri ragaišio kepėja paprastai aiškina, kodėl ragaišio kepimui skirtas sekmadienis.
„Sekmadienį visa šeimyna eidavo į bažnyčią. Tuomet namai ištuštėdavo ir galėdavau ramiai, netrukdoma užsiimti kepimu. Dvi dienos ragaišiui kepti – būtinos. Šeštadienį užmaišai tešlą, leidi jai nusistovėti, pakilti, o sekmadienį kepi. Beje, anksčiau ragaišius kepdavau kone kiekvieną sekmadienį – šeimyną labai didelė, o dabar rečiau. Be to, kartais ir ne sekmadienį kepu. Dabartinėje krosnyje telpa trys skardos. Tai tiek didžiulių ragaišių ir iškepu. Užtenka ir saviškius pamaloninti ir svečius pavaišinti“, – džiaugėsi J. Dambrauskienė valgančiais ir giriančiais jos iškeptais ragaišiais.
Dėkojo ragaišio kepėjai
Pasidžiaugti ragaišio kepėja ir apie J. Dambrauskienę sukurtu filmuku, susirinko pilna Naujamiesčio kultūros centro-dailės galerijos salė.
Naujamiestiečiai plojo filmo „Sekmadieniai kvepia ragaišiu“ kūrėjams A. ir J. Skripkauskams, dėkojo ragaišio kepėjai ir besigardžiuodami skaniu ragaišiu, klausėsi linksmos muzikos – grojo Naujamiesčio muzikos mokyklos vaikų ansamblis vadovaujamas Janinos Mikalkevičienės.
[quote_box_center]Dokumentinį filmą „Sekmadieniai kvepia ragaišiu“ galite parsisiųsti čia.[/quote_box_center]