-2.7 C
Panevėžys
Pirmadienis, 24 vasario, 2025

NASA „Perseverance“ užfiksavo keistą Marso saulėlydį

AutoriusGISMETEO.LT
FotoNASA


Marsietiški saulėlydžiai dažnai yra melsvi. Tačiau ne šis.

Automobilio dydžio NASA marsaeigis „Perseverance“ šią savaitę užfiksavo savo pirmuosius Marso saulėlydžio vaizdus.

Blausioje šviesoje saulė leidosi už kalvų Marso Jezero krateryje, vietoje, kurioje mokslininkų įtarimu, kadaise tyvuliavo vanduo.

„Twitter“ tinkle kosmoso agentūra paaiškino šias prislopintas saulėlydžio spalvas.

Trumpai tariant, kuomet marsaeigis pažvelgė aukštyn ir užfiksavo šį kadrą, atmosferoje nebuvo tiek daug dulkių.

Jei atmosferoje yra daugiau dulkių (o Marsas yra žinomas, kaip dulkėta dykumų planeta), tuomet pro dulkes prasiskverbia daugiau mėlynos, nei kitų spalvų, šviesos bangų.

„Smulkios dulkės atmosferoje leidžia mėlynai šviesai prasiskverbti į atmosferą efektyviau nei spalvoms, kurių bangų ilgis yra ilgesnis,“ – aiškino NASA. „Šis saulėlydis atrodo kitoks – mažiau dulkių atmosferoje lėmė labiau nei vidutiniškai prislopintas spalvas“.

Burgzdamas aplink uolingą Marso kraštovaizdį marsaeigis buvo gana užsiėmęs, dėl ko iki šiol jis dar nebuvo pažvelgęs į saulėlydį.

Pirminė „Perseverance“ misija yra ieškoti senovės, mikrobinės gyvybės ženklų, kurių iki šiol neaptiko joks marsaeigis. Tai reiškia, kad jam tenka intensyviai žvalgyti įdomias uolienas, kuriose gali būti buvusių užuominų apie gyvybę, pavyzdžiui, organinių medžiagų, kuriomis kadaise galėjo misti mikrobai.

„Perseverance“ taip pat ėmė rinkti uolienas būsimai misijai, kurios tikslas yra jas surinkti ir pargabenti atgal į Žemę. Iki šiol NASA nurodė marsaeigiui titano vamzdeliuose saugoti tris uolienų pavyzdžius.

Vieną dieną, šios nežemiškos uolienos gali padėti planetos mokslininkams geriau suprasti ar kadaise Marso vandens telkiniuose, po keistaisiais Marso saulėlydžiais, egzistavo bent kokia gyvybės forma.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Gimtadienio sveikinimai NASA marsaeigiui „Curiosity“ skambėjo ir iš Vilniaus Lukiškių aikštės

JP Redakcija

Intriguojančios žinios iš Marso: rado gyvybės ženklų?

JP Redakcija

Išsiaiškino, kas iš tiesų yra paslaptingoji „Mėnulio trobelė“

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads