Nepaisant to, kad Marso paviršiuje NASA marsaeigis „Curiosity“ nusileido prieš beveik dešimtmetį, jis vis dar atlieka stulbinančius atradimus, o pats naujausias jų – iš tiesų nepaprastas.
Mokslininkai teigia aptikę labai „intriguojančių“ anglies pėdsakų pavyzdžiuose, kuriuos Marse surinko marsaeigis, ir kurie gali būti „siejami su biologiniais procesais“, skelbiama NASA pranešime.
Kitaip tariant, tai potencialus, nors vis dar neįtikėtinas, gyvybės Marse įrodymas.
Mokslininkai iš NASA ir kitų institucijų, naujajam tyrimui, kuris buvo paskelbtas žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“, ištyrė 30 išgręžtų uolienų mėginių, daugiausia sudarytų iš miltelių, kuriuos marsaeigis surinko 2012–2021 metais.
Jie rado atskiras organines molekules, kurios buvo siejamos su gyvybe Žemėje, įskaitant anglies-12 izotopus, kuriuos Žemėje esantys organizmai naudoja maistui įsisavinti arba fotosintezei vykdyti.
Masinanti teorija teigia, kad senovinės bakterijos galėjo į atmosferą išskirti metaną. UV spinduliai pavertė jį sudėtingesnėmis molekulėmis, kurios galėjo iškristi atgal ant paviršiaus ir išliko uolienose.
„Žemėje procesai, kurie sukurtų anglies signalą, kurį aptinkame Marse, yra biologiniai,“ – pareiškime sakė Christopher House, tyrimo vadovaujantysis autorius ir tyrėjas iš Pensilvanijos valstijos universiteto.
Tačiau mokslininkai toli gražu nevadina to gyvybės Marse įrodymu.
„Marse mes aptinkame nepaprastai įdomių dalykų, tačiau mums tikrai reikia daugiau įrodymų, kad galėtume teigti identifikavę gyvybę,“ – pareiškime sakė Paul Mahaffy, pagrindinis „Curiosity“ mėginių analizės Marse (angl. Sample Analysis at Mars, SAM) instrumento tyrėjas.
Mąstyti kitaip
Kitas savaime suprantamas žingsnis: atmesti bet kurį kitą paaiškinimą.
„Taigi, mes ieškome kas kitas galėjo sukelti tokius anglies pėdsakus, kuriuos matome, jei tai nebuvo gyvybė,“ – sakė jis.
Didžioji šio proceso dalis yra mūsų, kaip Žemėje įsikūrusių organizmų, išankstinių nusistatymų įveikimas.
„Žemėje egzistuoja didelė anglies ciklo dalis, kuri apima gyvybę, ir dėl gyvybės Žemėje yra anglies ciklo dalis, kurios mes negalime suprasti, nes kur tik pažvelgtume egzistuoja gyvybė,“ – sakė Andrew Steele, „Curiosity“ mokslininkas iš Karnegio mokslo instituto.
„Sunkiausias dalykas yra Žemės ir to mūsų turimo šališkumo paleidimas ir iš tiesų stengimasis įsigilinti į chemijos, fizikos ir aplinkos procesų Marse pagrindus,“ – sakė Jennifer Eigenbrode, astrobiologė iš NASA Goddard Kosmoso skrydžių centro bei šio tyrimo bendraautorė.
„Turime atverti savo mintis ir mąstyti netradiciškai, o būtent tai ir daro šis tyrimas,“ – sakė ji.