Įrodęs, kad Raudonojoje Planetoje įmanoma atlikti valdomą skrydį, NASA Marso sraigtasparnis „Ingenuity“ sulaukė naujų nurodymų: žvalgytis priešais „Perseverance“ marsaeigį ir pagelbėti ieškant praeities mikrobinės gyvybės formos ženklų.
Naujoji fazė praplečia sraigtasparnio misiją už pirminės, mėnesio trukmės technologijos demonstracijos. Dabar tikslas yra įvertinti, kaip skraidymo aparatai gali padėti ateityje vykdyti Marso ir kitų pasaulių tyrinėjimus.
„Mes rinksime informaciją apie sraigtasparnio operatyvinės paramos galimybes, kol tuo tarpu „Perseverance“ koncentruosis į savo mokslinę misiją,“ – žurnalistams sakė Lori Glaze, NASA Planetų mokslo skyriaus direktorė.
„Ingenuity“ atliekamas žvalgybos tipas vieną dieną taip pat gali būti naudingas žmonių misijoms, nustatant geriausius kelius, kuriuos gali įveikti tyrinėtojai, ir pasiekiant vietoves, kurios kitu atveju būtų neprieinamos.
1,8 kilogramus sveriantis miniatiūrinis sraigtasparnis praėjusį penktadienį sėkmingai atliko savo ketvirtąjį iš penkių suplanuotų skrydžių, „skriedamas toliau ir greičiau nei kada nors anksčiau“, „Twitter“ žinutėje rašė NASA.
Penktasis skrydis suplanuotas artimiausioms dienoms, o tuomet jo misija bus pratęsta, iš pradžių vienam Marso mėnesiui.
Ar ji tęsis po šio termino priklausys nuo to, ar jis vis dar bus geros būklės ir ar padeda, o ne trukdo marsaeigio tikslams rinkti dirvožemio ir uolienų pavyzdžius, reikalingus būsimoms laboratorinėms analizėms, kurios jau bus vykdomos Žemėje.
Vyriausiasis inžinierius Bob Balaram prognozavo, kad ribojantysis veiksnys bus jo gebėjimas atlaikyti atšiaurias Marso naktis, kuomet temperatūros nukrenta iki –90 laipsnių pagal Celsijų.
„Ingenuity“ palaiko savo šilumą dėka saulės energija varomo šildytuvo, tačiau jis buvo sukurtas atlaikyti tik mėnesį ir inžinieriai nėra tikri kiek daug užšalimo ir atšilimo ciklų jis gali atlaikyti iki kol kažkas suges.
NASA iš pradžių manė, kad „Perseverance“ tols nuo vietos, kur Jezero krateryje, vos į šiaurę nuo planetos pusiaujo, jis nusileido vasario 18 d.
Tai reikštų, kad marsaeigis paliktų „Ingenuity“ užnugary ir judėtų už jų komunikacijų srities ribų.
Tačiau dabar agentūra nori išlaikyti „Perseverance“ šioje vietovėje, po to, kai atrado uolingą atodangą, kurioje jų manymu, yra dalis seniausių kraterio dugno medžiagų.
Pirmąjį savo medžiagų pavyzdį jie tikisi surinkti liepos mėnesį.
„Ingenuity“ misijos visuomenės dėmesį prikaustė nuo pat jo pirmojo skrydžio, atlikto balandžio 19 d., tačiau NASA teigimu, tai nebuvo veiksnys, lėmęs sprendimą leisti šiems dviems robotams toliau Marsą tyrinėti drauge.
„Mes tikrai norime praleisti daug laiko ten, kur esame, taigi tai tarsi atsitiktinis suderinimas,“ – sakė „Perseverance“ projekto mokslininkas Ken Farley.