4.7 C
Panevėžys
Antradienis, 26 lapkričio, 2024

Mentorystė Panevėžyje: kaip patyrę mentoriai padeda verslams įveikti iššūkius ir augti

AutoriusJPFotoASMENINIS ALBUMAS
Mentorystė Panevėžyje: kaip patyrę mentoriai padeda verslams įveikti iššūkius ir augti .

Augant ekonomikai, verslui svarbu auginti konkurencinį pranašumą – stiprinti kompetencijas, prekės ženklą, išmanyti inovacijas ir į jas investuoti. Įgyti reikiamų žinių apie verslo stiprinimą padeda Inovacijų agentūros mentorių tinklas, kuriame net 150 patyrusių verslininkų yra pasiryžę suteikti nemokamų patarimų jauniems verslams. Panevėžyje dirbantys mentoriai sako, kad ir regionuose veikiantis verslas šiandien gali būti inovatyvus ir konkuruoti tarptautiniu mastu.

Skatina inovacijas

„Jau dešimt metų įgyvendinama Inovacijų agentūros mentorystės programa įrodė, kad patyrusių verslininkų patarimai skatina jaunų įmonių konkurencingumą, tačiau mentorystė ne mažiau naudinga ir brandiems verslams“, – pastebi Indrė Gendroliūtė-Gerulienė, Inovacijų agentūros Pažangos departamento Regioninės verslo transformacijos skyriaus vadovė.

Pasak jos, mentorystė suteikia galimybę pradedantiesiems mokytis iš patyrusių verslininkų ir nedaryti pirmųjų klaidų. Brandesnio verslo savininkai gali gauti patarimų apie verslo struktūros stiprinimą ir rinkų plėtrą. I. Gendroliūtės-Gerulienės teigimu, patyrusio specialisto pagalba brandžioms įmonėms leidžia greitai reaguoti į rinkos pokyčius bei inovacijas, kurios padeda didinti konkurencingumą tarptautiniu mastu.

I. Gendroliūtė-Gerulienė.

Panevėžys naudą jau pajuto

Daugelį metų pardavimų, skaitmeninės transformacijos ir rinkodaros srityse dirbęs Žilvinas Kazlauskas prie Inovacijų agentūros mentorių tinklo prisijungė prieš metus. Jo teigimu, kartais vis dar susiduriama su įsitikinimu, kad Vilnius yra verslo centras, tačiau patirtis parodo, kad verslumu nenusileidžia ir daugybė kitų miestų, tarp jų – Panevėžys, Biržai, Rokiškis.

„Panevėžys yra nuostabus miestas, turintis daug įvairių įdomių pradedančiųjų verslininkų, kuriems reikia padrąsinimo, palaikymo, įžvalgų ir pamokų“, – dalijasi įspūdžiais Ž. Kazlauskas. Pasak jo, miestas atsikrato stereotipų, formuojasi vis stipresnė bendruomenė, o mentoriai įtraukia jaunus verslus į tobulėjimo procesą, pakviečia jungtis į Inovacijų agentūros bendradarbystės centro „Spiečiaus“ veiklas, naudingas verslo augimui. Tokiu būdu, mentoriaus nuomone, tobulėja ir pavieniai verslai, ir visa ekosistema.

Jis pateikia realų pavyzdį, kaip mentorystė paskatino įmonę siekti inovacijų ir pradėti skaitmeninę transformaciją – sėkmingo konsultacijų ciklo su mentoriumi įkvėpta, viena įmonė visiškai atsisakė popierinių dokumentų, skaitmenizavo savo sistemas. Toks sprendimas ne tik leido verslui sutaupyti, bet ir prisidėjo prie tvarumo siekio.

„Būnant mentoriumi labiausiai motyvuoja matyti, kaip įmonės pasiekia išsikeltų tikslų, kai stebi konsultacijų teikiamą naudą. Kita vertus, verslų ambicijos yra daug didesnės, ir tikiuosi, kad realų poveikį ekonomikai ir miestui pamatysime dar ateityje,“ – žada Ž. Kazlauskas.

Tiesa, jis pastebi, kad mentorystė neapsiriboja vien technologiniais sprendimais, o kartais didžiausi iššūkiai kyla dėl žmonių. „Susiduriu su tuo, kad verslams dažnai sudėtinga rasti tinkamų darbuotojų, suburti kvalifikuotą komandą, todėl verslininkams patariu galvoti ne tik apie technologijas, bet ir apie žmones, jų motyvaciją“, – pataria mentorius.

Ž. Kazlauskas.

Suteikia žinių ir įrankių

Daugiau kaip 20 metų skirtinguose versluose dirbanti Olga Dragašienė pritaria nuomonei, kad komanda yra svarbi, ir teigia prisijungusi prie programos su aiškia vizija – dalintis savo patirtimi tarsi komandos narė. Jos nuomone, mentorystės tikslas – ne duoti nuodugnias instrukcijas, o ugdyti gebėjimą verslininkams atrasti unikalią strategiją ir ją įgyvendinti.

O. Dragašienė.

„Dažniausiai verslus konsultuoju apie strateginį planavimą, kainų formavimo subtilybes, paslaugų vystymo galimybes bei komunikacijos iššūkius“, – pasakoja O. Dragašienė. Jos nuomone, mentorystė svarbi tuo, kad suteikia ne vien strateginę pagalbą priimant sprendimus, bet ir autentišką įsiklausymą bei palaikymą. „Tai padidina jauno verslininko pasitikėjimą savimi, skatina į verslą žiūrėti inovatyviai“, – dalinasi įžvalgomis mentorė.

Verslininkės teigimu, net ir pardavimo pasiūlymas gali būti inovatyvus, tačiau naujoms idėjoms reikalinga drąsa, be to, reikia nuolat ieškoti būdų ir įrankių patenkinti vartotojų lūkesčius. Ji pataria verslininkams dalyvauti mokymuose, kuriuose galima išgirsti apie naujoves, sužinoti apie naujus įrankius ir juos išbandyti. Mentorė atkreipia dėmesį, kad jauniems verslams organizuojama daug ugdymo renginių, skatina jais pasidomėti.

„Inovacijų agentūros mentorystės programa yra unikali, nes investuoja į žmogiškąjį kapitalą, stiprina verslo komandas ir formuoja tvarius įgūdžius“, – apibendrina O. Dragašienė. Ji akcentuoja, kad verslininkų dalinimasis savo žiniomis padeda stiprinti Panevėžio verslo bendruomenę. O stipri bendruomenė stiprina ir verslų, ir mentorių motyvaciją.

Interneto svetaines kuria savarankiškai

Prieš ketverius metus Inovacijų agentūros mentoriumi tapęs Tomas Morkūnas su jaunaisiais verslininkais dalijasi skaitmeninės rinkodaros sėkmės receptais. Jis pritaria nuomonei, kad galimybių jauni Panevėžio verslai turi daug, todėl būtina jas išnaudoti.

„Manau, kad pokyčiai pirmiausia turi įvykti jaunų verslininkų galvose – tuomet ateis ir inovacijos“, – sako T. Morkūnas. Jo teigimu, šiandien skaitmeninė rinkodara yra svarbi kiekvienam verslui, o šioje srityje galimybių atsiranda kiekvieną dieną.

T. Morkūnas konsultuojamus mentorystės programos dalyvius stengiasi padrąsinti ir aktyviau veikti internetinėje erdvėje, kur skaitmeninė rinkodara leidžia tradiciniams verslams atrodyti šiuolaikiškai ir patraukliai. Kartais užtenka kitokio požiūrio ar įkvėpimo, kad verslas atrastų netikėtų galimybių.

T. Morkūnas.

Vienas iš pastarųjų asmeninės mentorystės pavyzdžių – autoservisas Biržų rajone. „Autoserviso verslo atstovus padrąsinau savarankiškai sukurti interneto svetainę. Nors iš pradžių ši užduotis atrodė sudėtinga, per gana trumpą laiką ji buvo atlikta sėkmingai“, – pasakoja sėkmės istoriją T. Morkūnas. Jis pabrėžia, kad tai gali tapti įkvepiančiu pavyzdžiu, kad turint užsidegimą ir norą, galima padaryti, atrodo, neįmanomus dalykus.

T. Morkūnas sako, kad teisingi pirmieji žingsniai gali padėti jaunam verslui sutaupyti daug laiko ir finansinių išteklių. „Kartais verslai išanalizuoja savo silpnybes mentorystės sesijų metų ir nusprendžia stabdyti kai kurias veiklas, kad išvengtų galimų nuostolių ateityje“, – dėsto mentorius. Jo manymu, geriau sustoti laiku, įvertinti situaciją negu investuoti į mažai perspektyvų turintį projektą.

T. Morkūnas džiaugiasi, kai padeda verslams išvengti klaidų, o per ketverius metus pastebėjo, kad mentorystė prisidėjo prie reikšmingų pokyčių ir versluose, ir Panevėžio verslo kultūroje.

Verslo mentorių tinklas – tai Inovacijų agentūros vystomas mentorystės projektas, kuriame patyrę verslininkai ir įvairių sričių specialistai neatlygintinai dalijasi savo žiniomis bei patirtimi su augti ir tobulėti siekiančiais verslo atstovais. Kviečiame su Mentorystės programa susipažinti plačiau: https://mentoriai.inovacijuagentura.lt/.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kai patyrę Panevėžio verslininkai tampa pradedančiųjų mentoriais  – nauda ir verslui, ir miestui

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau